DOLAR 18,0793 -0.01%
EURO 18,2720 -0.09%
ALTIN 1.020,61-0,08
BITCOIN 412454-2,09%
Adıyaman
36°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Köylere Geri Dönüş Projesi Toplantısı Yapıldı

Köylere Geri Dönüş Projesi Toplantısı Yapıldı

ABONE OL
21 Ocak 2009 20:45
Köylere Geri Dönüş Projesi Toplantısı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

koyedonus2İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile yürütülen “Türkiye’de Yerinden Olmuş Kişilere Yönelik Programın Geliştirilmesine Destek” projesi kapsamında Adıyaman’da toplantı yapıldı.

Vali Ramazan Sodan başkanlığında ve Valilik Toplantı Salonunda toplantıya Vali Yardımcısı Aydın Börü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Toplantıda köye dönüş ve rehabilitasyon konuları üzerinde duruldu. Birleşmiş milletler kalkınmada programından UNDP Proje Müdürü Dr. Ercan Balcı konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Balcı, yerinden olmuş kişiler tanımından terör ve doğal afetlerden dolayı Adıyaman dahil 14 ilde köylere geri dönüş projesinin uygulandığını belirtti.

Balcı, ülke içinde yerinden olmuş kişilere yönelik yapılan çalışmaları açıkladı. Bu projenin 14 ilde sürdürüleceğini güvenlik tabii afet veya baraj yapımı gibi yatırımlar nedeniyle görev yerlerini terk etmiş olanları eski konumlarına veya uygun yerlere yerleştirilmelerini amaçladıklarını söyleyerek, “Zorla ya da zorunda kalarak evlerinden veya sürekli yaşamakta oldukları yerlerden, özellikle silahlı çatışmaların,  yaygın şiddet hareketlerinin,  insan hakları ihlallerinin veya doğal ya da insan kaynaklı felaketlerin sonucunda veya bunların etkilerinden kaçınmak için, uluslararası düzeyde kabul görmüş devlet sınırlarını geçmeksizin kaçan ya da bu yerleri terk eden kişilerdir. Bu projede de amacımız, tüm dünyada, ülke sınırları içinde yerinden olmuş kimselerin özgül gereksinimlerini karşılamaya yöneliktir. 2002 – BM Genel Sekreteri Yerinden Olmuş Kişilerin İnsan Hakları Özel Temsilcisi Dr. Francis Deng’in Türkiye yaptığı misyon çalışması misyon çalışması sonunda ortaya konan rapor ile yerinden olmuş kişilerin geri dönüşlerine yönelik faaliyetlerin ivme kazanması: yerinden olmuş kişilerin global olarak sayısını verebilecek bir alan araştırmasının başlatılması

“Yerlerinden Olmuş Kişiler Sorunu ile Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesine Yönelik Tedbirler” başlıklı Strateji Dokümanının geliştirilmesi 5233 sayılı Kanunun kabulü

2003’den itibaren Türkiye’de hükümetlerin konuyla ilgili olarak uluslararası topluluk ile diyalog başlatması bu bağlamda, UNDP ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak inisiyatifi olarak söz konusu projenin şekillenmesi.

 Eylem Planında öngörülen stratejik tedbirleri, beş ana başlıkta sıralayan Balcı konuşmasını şöyle sürdürdü;

 “Yerinden olmuş kişilerin güvenlik içinde yerleşmelerini sağlama, kadastro ve tapu çalışmalarını hızlandırma, envanter çalışmaları, kırsal ve kentsel alanda örnek yerleşimler oluşturmayı hedefleyen entegrasyon ve yeniden yerleşme; Kentsel ve kırsal alanda uygun yerleşimlerin oluşturulması ve mevcutların iyileştirilmesi, hizmet sunumunu değerlendirmeye yönelik araçlar geliştirme, psikolojik destek sağlama, mobil sağlık birimleri temin etme, sosyal hizmetlerin güçlendirilmesi ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı öngören altyapı ve sosyal yardım hizmetleri; Kırsal ve kentsel alanlarda sürdürülebilir alternatif gelir kaynakları yaratma, gerek mevcut gerekse yaratılacak alternatif kaynaklara uygun kalifiye işgücü oluşturmaya yönelik meslek edinme, beceri ve kapasite geliştirme programlarını yaygınlaştırma bağlamında sosyal ve ekonomik kalkınma; Hizmet sunan ile yararlanan arasında diyalogu geliştirici iletişim stratejisine değinen bilinçlendirme ve iletişim; STK’lar ile kamu arasında ortaklık ve istişareyi arttırmaya yönelik işbirliği ve ortaklık. Eylem Planı’nın tam metni, Söz konusu Eylem Planı, yerinden olmuşluk sorununa kalıcı çözümler üretme bağlamında  yeni açılımlar getirmiştir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP