DOLAR 18,1029 0.1%
EURO 18,2614 -0.04%
ALTIN 1.021,830,05
BITCOIN 398597-5,12%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kurban Kesim Yerleri Belirlendi

Kurban Kesim Yerleri Belirlendi

ABONE OL
5 Aralık 2008 22:43
Kurban Kesim Yerleri Belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

kurbankesimAdıyaman İl Kurban Hizmetleri Komisyonu kuran kesim yerlerini belirledi.

 

İl Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından kurban satış ve kesim yerlerinde belediye, il müftülüğü, il tarım müdürlüğü, il çevre ve orman müdürlüğü tarafından kurban bayramı süresince yeterli sayıda personel görevlendirilme kararı alındı. Alınan karara göre, görevini yapmayan personel hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi. 

 

Kurban hizmetlerinin Vali yardımcısı Selami Işık başkanlığında toplanan komisyon tarafından yapılan açıklamaya göre “Vatandaşların yaklaşan Kurban Bayramında yerine getirecekleri dini vecibelerden olan kurban hizmetlerinin insan ve çevre sağlığı yönünden gerekli esas, kriter ve şartlara bağlı olarak verilmesinde insan ve çevre sağlığının korunması önem arz etmektedir. Bu nedenle kurban hizmetleri ile ilgili fert, toplum ve çevre sağlığının korunması ve olumsuz etkilenmemesine yönelik olarak; Kurban satış yerleri olarak, Saftan Et Kombinesi, Hayvan Pazarı, Eski Sümerbank Fabrikası yanı, Fatih camii yanı tespitine karar verildi. Kurban kesim yerleri için de Saftat et kombinesi, oto yıkama yerleri, besi çiftliklerinin tespitine izin verilmiştir. Kurban satış ve kesim yerlerinde gerekli alt ve üst yapının tesisi ile kurban, atık ve çöplerinin toplanmanın ve kesim yerlerinin temizliğinin belediye tarafından, denetimin ise Belediye ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekipler yapılmasına karar verildi” dedi.

 

Kurban bayramında kurban kesim yerleri ve uyulacak kurallar şöyle:” kurban kesimi konusunda halk eğitim merkezince kesim elamanı yetiştirme ve geliştirme kursu düzenlenmesine ve bu kursta bir İmam Hatip, veteriner hekim ve bir uzman kasabın görevlendirilmesine, kurs sonunda katılımcılara kurs götürme belgesi verilmesine karar verildi. Kesim ücretinin büyük baş hayvan için 50 YTL, küçükbaş hayvan için 20 YTL olarak tespitine, kurbanlık hayvanın herhangi bir kısmının özellikle derisinin kurban kesim ücreti olarak verilmesine karar verildi. Kurban ibadetinin dini hükümlere uygun yapılmasına rehberlik yapmak üzere din görevlilerinin her birisinin kendi mahallinde görevlendirilmesine ve vekâletle kurban kesimi konusunda halkımızın bilgilendirilmesine ve teşvik edilmesine karar verildi. Kurban kesiminin tüm boyutlarıyla müftülük yetkililerince mahalli TV ve merkezi vaaz sistemiyle halkımıza anlatılmasına karar verildi. Bayram günlerinde trafikte oluşan yoğunluk dikkate alınarak özellikle kurban satış ve kesim yerlerine giden güzergâhlar üzerinde ulaşımı kolaylaştıracak tedbirlerin emniyet müdürlüğünce alınmasına karar verildi.  Diyanet işleri başkanlığınca hazırlanan kurban rehberi kitapçığının çoğaltılarak halkımıza dağıtılmasına karar verildi. Kurban kesim yerlerinde komisyon üyesi kurum ve kuruluşların yeterli sayıda personel görevlendirilecek personele, kesim elamanı kimlik kartı verilmesine karar verildi. Alınan kararlara uymayanlar hakkında il çevre ve orman müdürlüğünce 114,00 YTL para cezası ile cezalandırılmasına” kararlar verildi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP