DOLAR 18,0864 0.04%
EURO 18,2609 -0.09%
ALTIN 1.019,33-0,20
BITCOIN 413124-1,97%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kurt;“SGS’de Hızla Büyüyen Bir Açık Var”

Kurt;“SGS’de Hızla Büyüyen Bir Açık Var”

ABONE OL
26 Aralık 2008 13:16
Kurt;“SGS’de Hızla Büyüyen Bir Açık Var”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

seminer09Sosyal Güvenlik Kurumu Baş Müfettişi ve gazetemiz yazarı Resul Kurt tarafından Adıyaman Üniversitesi Mustafa V. KOÇ Konferans Salonunda “5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Yasası” konulu seminer verildi.

Adıyaman Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler odası tarafından organize edilen seminere Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Gündüz,  Sosyal Güvenlik Kurumu Adıyaman İl Müdürü Kasım Tekin, SMMMO Başkanı Nihat Karaaslan, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkan Yardımcısı Turgay Kanarya, öğretim görevlileri ve iktisadi idari programlarda öğrenim gören öğrenciler katıldı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Kurt, işverenlerin en büyük eksikliğinin yanında çalışan elemanlarının yeterince eğitilmediğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Baş Müfettişi Resul Kurt, Sosyal güvenlik reformuyla birlikte, sadece mali müşavirleri, çalışanları değil, çalışan çalışmayan, beşikten mezara kadar herkesi ilgilendiren bir reformun uygulandığını belirterek, “Bu sosyal güvenlik reformunda umarım ki sizlerde hayatınızda nelerin değiştiğini bir kendinize soracaksınız. Sosyal güvenlik reformu özellikle hayatımızı büyük ölçüde değiştirdi. Ama hangi değişiklikleri yaptığını görmeden önce özellikle bu reforma neden ihtiyaç duyulduğunu belirtmek istiyorum. 1994 yılında sosyal güvenlik sisteminde 39 milyon YTL yani eski parayla 39 trilyonluk bir açık var. 2 milyar ilk sekiz ayında 17 katrilyon eski parayla 18 milyar yeni parayla sosyal güvenlik sisteminden bahsediyorum.  2009 yılı bütçesinde sosyal güvenlik sistemine aktarılacak para 46 milyar YTL olarak karşımıza çıkacaktır. Biz 500 milyon dolar IMF’den kredi alabilmek için 2001 yılında Kemal Derviş’i Türkiye’de ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı yaptık. Ne kadar sağlanacak 5 trilyon rakamın büyüklüğünü anlaya bilmek için sanırım bize bir fikir verir. Sosyal güvenlik sisteminde özellikle sağlık tarafından hızla büyüyen bir açık var. Eğer bu şekilde devam ederse korkuyorum ki 5 yıl sonra şirket kendini finanse ettirecektir” şeklinde konuştu.

 

 En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP