DOLAR 17,9481 0.07%
EURO 18,3719 0.05%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 427082-0,57%
Adıyaman
36°

AÇIK

04:05

İMSAK'A KALAN SÜRE

Maliye Bakanı Naci Ağbal “ Temel Amacımız Yasa Dışı Tütün Ticaretine Son Vermek”

ABONE OL
17 Ekim 2017 11:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maliye Bakanı Ağbal, “Adıyaman ve o bölgedeki üreticilerin ürettiği tütünü kendi lehlerine daha elverişli koşullarda satmasına imkan verecek birtakım yasal düzenlemeleri getiriyoruz” dedi.

Bakan Ağbal 2

Maliye Bakanı Ağbal, Ocak-Eylül 2017 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları, 2017 Yıl sonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini ve 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Ağbal, torba yasa tasarısında Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Kurumlar Vergisinde yapılan düzenlemenin, ortaya çıkan açığı telafi etmeye yeterli olup olmadığının sorulması üzerine Ağbal, geçen cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda maddeler görüşülürken alınan tedbirlerin bütçeye etkileri konusunda komisyon üyelerinden bilgi talebi geldiğini belirterek, Orta Vadeli Program’da (OVP) öngörülen kamu dengelerini sağlamak üzere torba yasayla uygulamaya konulacak düzenlemelerin mali etkileri konusunda, Plan ve Bütçe Komisyonunda etraflıca değerlendirmelerde bulunacağını ifade etti.

 “ADIYAMAN VE O BÖLGEDEKİ ÜRETİCİLERİN ÜRETTİĞİ TÜTÜNÜ KENDİ LEHLERİNE DAHA ELVERİŞLİ KOŞULLARDA SATMASINA İMKAN VERECEK BİRTAKIM YASAL DÜZENLEMELERİ GETİRECEĞİZ”

Tütün konusunda önemli düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Ağbal, bunun temel amacının yasa dışı tütün ticaretine son vermek olduğunu kaydetti.

Adıyaman ve o bölgedeki üreticilerin ürettiği tütünü kendi lehlerine daha elverişli koşullarda satmasına imkan verecek birtakım yasal düzenlemeleri getireceklerini belirten Ağbal, “O bölgede üretim yapan çiftçimiz kooperatifleşmek, ürettikleri tütünü kooperatifler eliyle piyasaya sunmak istiyor. Bu konuyu son derece olumlu değerlendiriyoruz. Onların önünü açacak bir düzenlemeyi de inşallah torba yasada önergeyle hayata geçireceğiz” dedi.

Tütün üreticilerinin ilave bir cezayla karşı karşıya kalmayacaklarını vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti:

“Burada mücadele etmek istediğimiz, alnının teriyle üretim yapan çiftçiden aldığı tütünü kayıt dışı yollarla, vergiden kaçırmak üzere yasa dışı yöntemlerle satanlarladır. Yasal yolların dışında tütün ticareti yapmak isteyenler için de bir ceza düzenlemesi getiriyoruz. Orada da önergelerle birtakım değişiklikler yapacağız ve fiilin derecesiyle ceza arasında orantı kuran, ölçülülüğü oluşturan yeni bir sistemi de önergeyle komisyona getireceğiz. Böylelikle bu bölgedeki üreticiler üretimlerini daha elverişli koşullarda yapma imkanına kavuşacak.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP