DOLAR 18,1699 0.01%
EURO 18,1252 -0.21%
ALTIN 1.014,57-1,12
BITCOIN 375025-4,48%
Adıyaman
31°

AÇIK

04:44

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mermer İhtisas Osb’nin Geleceği Masaya Yatırıldı

Mermer İhtisas Osb’nin Geleceği Masaya Yatırıldı

ABONE OL
13 Aralık 2018 18:37
Mermer İhtisas Osb’nin Geleceği Masaya Yatırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mermer yatakları bakımından zengin ve önemli bir potansiyeli bünyesinde barındıran Adıyaman’da kurulacak olan Mermer İhtisas OSB’nin geleceği masaya yatırıldı.

mermer ihtisas osbni ae05f4a6b2ba88b21446

Ekonomik açıdan büyük bir önem taşıyan ve kentin ekonomisine büyük bir canlılık getirecek olan Mermer’in Adıyaman’da işlenerek dünya pazarlarına ihraç edilmesi amacıyla kurulacak Adıyaman Mermer İhtisas OSB Müteşebbis Heyeti Toplantısı Vali Aykut Pekmez Başkanlığında yapıldı.

 

Valilikte düzenlenen toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Belediye Başkan Yardımcıları Muhittin Büyük, Reşit Bilgin, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Daştan ve diğer ilgililer katıldı.

 

Gerçekleşen toplantıda Vali Aykut Pekmez, Adıyaman merkeze bağlı Örenli Mahallesi (Pirin) Şabi Mevkiinde 83 hektar arazi üzerine kurulacak olan Mermer İhtisas OSB’nin kamulaştırma çalışmalarının hızlandırılması konusunda ilgili kurumlara talimat verdi.

 

Kamulaştırma işlemleri tamamlandıktan sonra Mermer İhtisas OSB’nin imar planı çalışmaları ve altyapı projelerinin tamamlanarak en kısa zamanda yatırımcıların hizmetine sunulması için çalışmaları hızlandıracaklarını kaydeden Vali Aykut Pekmez, “Adıyaman Merkez Örenli mahallesi Şabi mevkiinde bulunan ve mülkiyetinin 49,46 Hektarlık kısmı şahıs arazisi, 33,84 hektarlık kısmı hazine arazisi olmak üzere toplam 83,3 hektarlık alandan oluşan ve özel tüzel kişiliğini kazanan Adıyaman Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi alanında bulunan şahıs parsellerinin kamulaştırılması ve altyapı inşaatının yapılarak yatırımcılara tahsis edilebilir hale getirilmesi gerekmektedir. Zengin mermer rezervlerine sahip Adıyaman’da çıkarılan mermerin büyük bir kısmı, il genelinde yeterli sanayi tesisi olmadığı için işlenmeden bloklar halinde pazarlanmaktadır. Bununda doğrudan Adıyaman’a bir katkısı bulunmamaktadır. Mermer İhtisas OSB’nin kurulmasıyla birlikte kendi değerimiz olan mermeri Adıyaman’da işleyerek yurt dışına ihraç etmiş olacağız. OSB ile birlikte mermer işletmecilerimize çok daha güzel bir ortamda mermer ürünlerini işlemelerini, zengin ve kaliteli ürün yelpazesi ile katma değeri daha yüksek mermerlerin satışını yapmalarını sağlayacağız. Buda doğrudan ilimizin ekonomisini ve istihdam alanlarını etkileyecektir. Mermer İhtisas OSB’nin yoğun bir talep göreceğini ve bu talebin il dışında birçok yatırımcıyı da ilimize çekeceği aşikârdır. Adıyaman’ın gelecek yıllarına damga vuracak Mermer İhtisas OSB’nin hayata geçirilmesi için yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP