DOLAR 15,4792 0.61%
EURO 16,1193 0.67%
ALTIN 901,680,27
BITCOIN 456154-3,34%
Adıyaman
21°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Milletvekili Tutdere: 1 Temmuz itibarıyla AK Parti iktidarı Adıyaman Tütün Pazarını yıkıyor

Milletvekili Tutdere: 1 Temmuz itibarıyla AK Parti iktidarı Adıyaman Tütün Pazarını yıkıyor

ABONE OL
10 Kasım 2021 11:25
Milletvekili Tutdere: 1 Temmuz itibarıyla AK Parti iktidarı Adıyaman Tütün Pazarını yıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “2017 yılında çıkarttığınız sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören zulüm yasanız 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giriyor. Tütün üreticileri ve tütüncü esnafı sizi asla affetmeyecek, 1 Temmuz’u asla unutmayacak ve sandıkta bunun hesabını soracak.” dedi.
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında AK Parti sıralarına, “Gözünüz aydın, yabancı sigara şirketlerine verdiğiniz sözü tuttunuz, muradınıza erdiniz! 2017 yılında çıkarttığınız sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören zulüm yasanız 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giriyor. Tütün üreticileri ve tütüncü esnafı sizi asla affetmeyecek, 1 Temmuz’u asla unutmayacak ve sandıkta bunun hesabını soracak.” diye seslendi.
“Kooperatifler kurulamadı, üretici hazır değil dedik ama vicdan sahibi bir AK Parti’li bulamadık”
Tütün üreticilerine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören kanun teklifinin yürürlük tarihinin ertelenmesi için verdikleri mücadeleye değinen Tutdere, konuşmasına şöyle devam etti:
“Biz tütün için başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekillerimiz ve Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak bütün mücadelemizi verdik. Yasanın yürürlük tarihinin ertelenmesi için kanun teklifi verdik, Adalet Komisyonunda görüşülen ve kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen kanun teklifine eklenmesi için önerge de verdik. Ancak teklifimiz gündeme alınmadığı gibi Adalet Komisyonundaki önergemiz de AK parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Genel Kurul’da kooperatiflerin henüz kuruluş işlemlerini tamamlayamadıklarını ve üreticimizin yaşayacağı telafisi imkansız zararları anlatarak biraz vicdanlı davranmaları, kendi üreticilerine bu zulmü reva görmemeleri hususlarında iktidara çağrıda bulunduk. Ancak vicdanlı bir tek milletvekili bulamadık.”
“Abuzer amcaya, Emine teyzeye hapis; Coniye özgürlük!”
Yarından itibaren yüzbinlerce tütün üreticisinin, esnafın, fakirin, fukaranın ekmeğine yasak getiriyorsunuz, hapis getiriyorsunuz diye AK Parti sıralarına serzenişte bulunan Tutdere, “2017 yılında AK Parti tarafından çıkartılan sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören zulüm yasası 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giriyor. Yabancı tütüne özgürlük, yerli tütüne yasak getirdiler. Bu vatan topraklarında üretim yapan Abuzer amcayı, Emine teyzeyi bu yasayla hapse atacaksınız! Öte yandan Amerikalı Coni yurt dışından özgürce ve sıfır vergiyle tütün getirip satacak. İşte sizin adaletiniz. İşte sizin milliliğiniz. İşte sizin yerliliğiniz!” dedi.
“Yüzbinlerce tütün üreticisine hapis yolu görünecek”
AK Parti iktidarı tarafından somut hiçbir adım atılmadığını ve bu haliyle yasanın 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe gireceğine işaret eden Tutdere, “Yarından itibaren tütün satan, satışa arz eden ve bulunduranlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

Haberin asıl kaynağına gitmek için tıklayın.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP