DOLAR 17,9553 0.06%
EURO 18,5167 -0.15%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 4297800,39%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Milletvekili Yetiş’ten Kürt Sorunu Yorumu: “Ülkemizde Kürt Sorunu Yok, Kardeşlik

Milletvekili Yetiş’ten Kürt Sorunu Yorumu: “Ülkemizde Kürt Sorunu Yok, Kardeşlik

ABONE OL
17 Temmuz 2012 12:13
Milletvekili Yetiş’ten Kürt Sorunu Yorumu: “Ülkemizde Kürt Sorunu Yok, Kardeşlik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mlletvklTBMM’nin tatile girmesi ile soluğu seçim bölgesinde alan vekiller arasında yer alan AK Parti Adıyaman milletvekili Dr. Murtaza Yetiş, gazetemize yaptığı ziyarette, Kürt sorunundan, başhekimliği döneminde fazla ödendiği iddia edilen döner sermayeye ve eşinin Ankara’da çalışmasına rağmen, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek-2 binasından çalışıyor gösterilmesiyle ilgili dedikodulara kadar birçok önemli konuya açık yüreklilikle cevap verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tatile girmesi ile seçim bölgesine gelerek çeşitli ziyaretlerde bulunan AK Parti milletvekili Dr. Murtaza Yetiş, gazetemize yaptığı ziyarette önemli konulara değindi.
Adıyaman’da Bugün Gazetesi ortaklarından Dr. Abuzer Demir ile Genel Yayın Yönetmenimiz M. Ali Aslancırıt’ın sorularını yanıtlayan milletvekili Yetiş, hükümetin Kürt Sorunu politikasıyla ilgili olarak, “Türkiye’de Kürt sorunu yok, kardeşlik sorunu var” dedi.
mlkulmmmTürkiye’de şuanda Kürt sorunu yok, PKK sorunu var. PKK açısından da Kürt sorunu yok, PKK’nın örgütsel varlık sorunu var. PKK’nın taleplerine bakın; Öcalan’ın koşullarının düzenlenmesi, özerklik bölgede otoriter yönetim kurulacağı ve direteceklerini söylüyorlar. İşte onlarda böyle bir anlayış var. Bu anlayışı söylemeyecekleri bir psikolojik rejim oluşturmak lazım, arkasındanda makul bir şekilde oturup sadece Güneydoğu ile değil Türkiye’nin tamamını yönetebileceğimiz bir anlayış var. AK Parti iktidarı ile yaşanan sorunun ve bu sürecin daha rahat atlatılabileceğini düşünüyorum. 21. yüzyılın 2012’sinde halen başlı şeyleri AK Parti’nin kuruluş felsefesi içerisinde bu cümleleri dile getirenler kadar dile getiremeyenlerde oldu ama biz parti olarak bu sürecin sonlanması konusunda kararlıyız. Türkiye’de Kürt sorunu yok derken, şu anda ülkede birinci derece sorun olan şey; Kürt sorununun önündeki problemler ve PKK sorunudur. PKK bu şekilde örgütsel temel anlayışından uzaklaşmadığı sürece de bu sorunun daha da süreceğini söyleyebilirim. AK Parti’nin doğal yapısından dolayı bu soruna bakış açısı sistem partilerinden farklıdır. Ancak bir Habur ve Silvan krizini yaşayan bir iktidarsanız, artık yoğurdu üfleyerek yemeye başlıyorsunuz” dedi.
Sorulan bir soru üzerine Kürt sorununun olmadığını yineleyen ve asıl sorunun kardeşlik sorunu olduğunu söyleyen milletvekili Yetiş, “Bu bölgenin insanı olarak şunu tekrar söylüyorum: Türkiye’de bir Kür storunu bence yok. Bence Türkiye’de bir kardeşlik sorunu var. Eğer ülkede Kürt sorunu var dersek, yüne bu ülkede Türk sorununun olduğunu da söylemek zorunda kalırız. Çünkü bugün Türkiye’de Kürt’e şu kadar hak verilmesini doğru buluyorum diyen bir anlayış varsa, onun kafasındaki Türk algısının da, Kürt algısının da bir sorun vardır demek. Aynı şehirde yaşıyorsak, aynı odada bulunuyorsak kardeşçe yaşamamız bir gerekliliktir” diye konuştu.
mlklklMilletvekili Yetiş’ten hakkındaki iddialara cevap
Başhekimliği döneminde 82. Yıl Devlet Hastanesinde çalışanlara döner sermayeyi fazla dağıttığı ve bundan dolayı hastanenin girdiği borcu yeni yönetimin ödediği yönündeki iddialara da gazetemiz aracılığıyla cevap veren Milletvekili Murtaza Yetiş, böyle bir şeyin olmadığını dile getirdi. Yetiş konu ile ilgili olarak, “Döner sermaye sistemi tamamen kişiyle ilişkilidir. Her hekimin veya sağlık çalışanının almış olduğu katsayı puanına göre ödemeler yapılır. Bu tamamen teknik bir konu. Eğer bir personele fazladan ödeme yapılmışsa, Sayıştay yada Başhekimlik bu fazla ödemeyi bir şekilde fark edebilir ve bu fazla ödemeyi personelin kendisinden tahsil edebilir. Kesinlikle kurum bir yere borçlandırılmaz” dedi.
Milletvekili seçildikten sonra Ankara’ya tayini çıkan eşinin halen Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kadrosunda olduğu ve göreve gelmemesine rağmen döner sermayeden pay aldığı iddialarına da açık yüreklilikle cevap veren Yetiş, “Sağlık Bakanlığımızda son iki aya kadar çalışan personelin yüzde 90’ının başka bir hastanede kadrosu vardır ve bakanlıkta geçici görevle çalışır. Çünkü bakanlıktaki kadrolar daha önceki iktidarlar döneminde doldurulmuştur. Bakanlıkta görevlendirilen Genel müdürlerinin ve Müsteşarlarında kadroları başka bir yerde olmasına rağmen bakanlıkta görev yapmaktadırlar. Bu doğal olduğu gibi her yerde karşılaşılan bir durumdur. Döner sermaye de her personelin hakkıdır. Yönetmeliğe bakıldığı zaman bunların kanuna uygun olduğunu herkes görür. Yeni açılan bir yerde görevlendirilen bir personelin, döner sermaye sistemi oturmadığı için döner sermayesinin 6 ay boyunca asli görevinin bulunduğu yerden alınması da mevzuatta açıkça yer verilen bir konu. Bu konu kişiye özel kesinlikle bir uygulama yoktur ve her şey yönetmeliğe uygun bir şekilde yapılmaktadır” şeklinde sözlerini tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP