DOLAR 17,9660 0.28%
EURO 18,2709 0.13%
ALTIN 1.019,98-0,18
BITCOIN 421525-1,26%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Milli Şair Ersoy Anıldı

Milli Şair Ersoy Anıldı

ABONE OL
15 Mart 2010 12:28
Milli Şair Ersoy Anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mersoy (1)Adıyaman Belediyesi tarafından sosyal ve kültür etkinlikleri kapsamında “İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mili Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma” programı düzenlendi.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organizesiyle Hisar Salon’da gerçekleşen programda; Mehmet Akif Ersoy Araştırma Merkezi Başkanı ve Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Uzun tarafından istiklal marşı ile ilgili konferans verilirken, ayrıca lise ve dengi okullar arası istiklal marşı ve Mehmet Akif Ersoy konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlendi.

Vali Ramazan Sodan, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Rektör Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Mehmet Akif Ersoy Araştırma Merkezi Başkanı ve Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Uzun, Milli Eğitim Müdürü Hasan Alaköse, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Ak Parti İl Başkanı Yaşar Güleş, okul müdürleri, öğrenciler ve öğrenci velileri ile çok sayıda davetlinin katıldığı program oldukla coşkulu geçti.

Malatya Belediyesi Mehteran Takımı tarafından sunulan mehter marşıyla başlayan etkinlikte; istiklal marşın tamamını sahnede okuyan ve ardından Türk bayrağını koynundan çıkararak Vali Ramazan Sodan’a takdim eden 100 Yıl İlköğretim Okulu 6. Sınıf öğrencisi Öznur Karakuş’u katılımcılar dakikalarca alkışlarken, Başkan Büyükaslan kendisine bir buket çiçek takdim ederek tebrik etti.

Günün anlam ve önemine binaen birer konuşma yapan Vali Ramazan Sodan’a, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan’a ve Timsal Karabekir’e salonu hınca hınç dolduran davetliler yoğun tezahürat gösterisinde bulundu.

Yapılan coşkulu konuşmaların ardından sinevizyon eşliğinde özgeçmişi sunulan    Mehmet Akif Ersoy Araştırma Merkezi Başkanı ve Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Uzun, istiklal marşının yazılışıyla ilgili konferans verdi.

İlk istiklal marşımızın mehterlerimiz ve mehter havalarımız olduğunu ancak yeniçerilerin lağvedilmesinden sonra mehter marşının son bulduğunu dile getiren Prof. Dr. Mustafa Uzun, şu cümlelere yer verdi: 

“Osmanlının dünya sahnesinden çekilmesinden sonra Anadolu’da gerçekleşen istiklal savaşı akabinde bugün okuduğumuz istiklal marşımız yazıldı. Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan istiklal marşı, mecliste ilk okunduğunda üyelerin tamamının ittifakıyla kabul edilmişti. İstiklal marşı yazdığı için karşılığında kendisine bir miktar ücret teklif edildiğinde, Akif asla kabul etmemişti. Hatta ısrar eden bir meclis üyesine yaklaşık 3 ay küsülü kalmıştı. O dönemdeki muhteşem ruhla yazdıktan sonra ‘Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın’ diyerek duygularını dile getirmişti.”

Gecenin sonunda lise ve dengi okullar arası düzenlenen İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında ilk üçe giren öğrencilere Adıyaman Belediyesi tarafından çeşitli ödüller verildi.

Yarışmada her dalda; birincilere Laptop, ikincilere Notebook, üçüncülere dijital fotoğraf makinesi ve teşekkür belgesi verilirken, ayrıca dereceye giren öğrencilerin okul müdürlerine projeksiyon aleti hediye edildi.

Hediyelerini alan heyecanlı öğrenciler, okul müdürleri ve protokol üyeleri platformda toplu resim çektirdikten sonra program sona erdi.   

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP