DOLAR 17,9541 0.45%
EURO 18,5681 0.81%
ALTIN 1.036,910,70
BITCOIN 4439825,81%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Mor Petrus, Mor Pavlos Kilisesi’nin Açılışı Yapıldı

Mor Petrus, Mor Pavlos Kilisesi’nin Açılışı Yapıldı

ABONE OL
12 Aralık 2012 14:45
Mor Petrus, Mor Pavlos Kilisesi’nin Açılışı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

klse02130 (1)Hıristiyan Cemaatinde Buruk Mutluluk: “Huzur Şehri Adıyaman’da Çan’a da İzin Verilmeli”

Süryani Kadim Cemaati Adıyaman ve Çevre İller Metropolitliği’nin ‘Metropolitlik’ unvanını almasının 6. yılı ve Mor Petrus Mor Pavlus Kilisesi’nin restorasyonunun bitimi nedeniyle düzenlenen açılışta, Müslüman-Hıristiyan, Alevi-Sunni kardeşliği sergilendi.
1925 yılında kapanan Mor Petrus Mor Pavlus Kilisesi 1999 yılında ibadete açıldı. 2006 yılında Adıyaman ve Çevre İller Metropolitliği unvanını alan Mor Petrus Mor Pavlus Kilisesi’nde iki buçuk yıl önce başlayan restorasyon tamamlandı. Restorasyon kapsamında metropolit ve din adamlarının harabeye dönen evi yıkılarak yerine yeni bir tesis, kilisenin çatısı aslına uygun ahşap, temelinde ise güçlendirme yapılarak, içersinde onarım yapıldı.
Restorasyonun tamamlanması ve Kilise’nin ‘Metropolitlik’ olması nedeniyle açılış programı düzenlendi. Düzenlenen programda kardeşlik, birlik ve beraberlik rüzgarları esti. Açılışa Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, İstanbul Süryani Kadim Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin başta olmak üzere Müslüman, Hıristiyan, Alevi, Sünni çok sayıda kişi ve kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
Çeşitli din ve mezheplerin temsilcileri yaptıkları açılış konuşmalarında Türkiye için birlik ve beraberlik mesajları vererek, kardeşlik vurgusu yaptılar.
İstanbul Süryani Kadim Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, kilise binasının ve müştemilatının bu hale gelmesinde devlet kuruluşlarının, Adıyamanlıların çok büyük faydasını gördüklerini vurgulayarak, teşekkürlerini iletti.
Müftü Mehmet Ali Öztürkçü ise, kardeşlik ve hoşgörüden bahsederek, “Bizim dinimiz bizim peygamberimiz ve dolayısıyla bizim ecdadımız, bütün dinlere ve mensuplarına ve ibadet yerlerine saygı duymuşlar, hürmet etmişler, hoşgörü ile yaklaşmışlardır. Bugün de aynı ortamı yaşıyoruz. Bundan memnuniyet duyuyoruz. İnşallah bu güzel ortamımız bu hoşgörü ortamımız ilelebet devam eder. Bizlerde bütün din mensuplarıyla, mezhep mensuplarıyla kim olursa olsun güzel bir ortamda hayatımızı idame ettiririz” dedi.
Alevi Dedesi Ali Büyükşahin de bütün peygamberlere saygı duyduklarını belirterek, “Bütün peygamberler Allah tarafından gönderildi. Tüm kutsal kitaplara inanıyoruz. Hepsi bizim için kutsaldır. Hazreti İsa, Hazreti Muhammed’i müjdelemiştir, Tevrat-ı da tasdik etmiştir. Biz bir birimizin kıymetini bilelim. Bir birimize destek olalım. Ülkemizi sevelim birlik ve beraberlik içinde olalım ve Türkiye daha çok ileri gitmesi için da gayret sarf edelim” diye konuştu.
“Giderlerimizi zor şartlar altında toplayabildik”
Adıyaman ve Çevre İller Metropoliti Mor Griğorios Melki Ürek, restorasyon ile yapılan çalışmalardan bahsederek, “Restorasyonda eskiden metropolitin ve din adamının evi yıkılmıştı ve harabe haline gelmişti. Burayı kaldırarak yerine yeni bir bina inşa ettik. Sağ olsun hükümetimiz buna müsamaha gösterdi. Bu müsamahayla biz bu binaya sahip olabildik. Kilisemizde depremlerden dolayı ciddi hasarlar vardı. Ciddi hasarlardan dolayı restore edilmesi gerekiyordu. Biz bunu yaptık. Kilisenin müştemilatı olarak metropolitlik binasını yani merkezini kurduk. Ve açılış programımızı gerçekleştirdik. Daha önceki aylarda da yeni binamızın açılışını yapmıştık. Bugün ise kilisenin bitmiş olan restorasyonu için resepsiyon vermeyi düşündük. Şehrimizin değerli insanları ve kurum müdürleri açılışımızda bizleri yalnız bırakmadılar. Bu restorasyonu gerçekleştirirken, her şeyden önce depremden dolayı kilisenin içinde ve dışında oluşan sorunları ortadan kaldırdık. Güçlendirme projesini bitirdik. Daha önce kilisemiz depremden dolayı hasar gördüğü için güçlendirme projesi bitirdik. Aslında kilise toprak temel üzerinde kurulmuş. 126 yıllık kilise şükürler olsun ki, dimdik ayakta kalabilmiş. Güçlendirme projesiyle birlikte temelin üzerine güçlendirmeler yaptık. Kilisenin bir bölümü ahşap görünümünde olması gerekirken, beton bölümlerden dolayı bir manzara bozukluğu göze çarpıyordu. Kurumların emirlerine riayet ederek, kilisenin tavanını tamamıyla ahşapla kapladık. Merkez binamız çevre illere hizmet eden bir metropolitliktir. Kardeşlerimize ruhani hizmet yapmak için binamızın bu şekilde olması gerekiyordu. Böylelikle restorasyon çalışmalarımız bitmiş oldu. Giderlerimizi zor şartlar altında toplayabildik. Kadın erkek demeden tek tek Süryanilere ulaşamaya çalıştık. Bu kişiler 2 ila 5 TL’den başlayarak, bağışlarla restorasyonumuza katkı sunduktan sonra çalışmalarımızı gerçekleştirdik. İl dışında ve yurt dışında bulunan bazı kişilere ricada bulunduk. Ve bu ricamızı kırmadılar. Masraflarımızı bu şekilde temin ettik. Bu yardımlardan dolayı bu insanlara karşı minnettarım. Binamız içerinde yurt yok. Burası bir metropolitliktir. Burada kalan gençlerimiz her şeyden önce devlet okullarında okuyan insanlarımızdır. Ve aynı zamanda ayında bana yardımcı olması gereken, insanlardır. Ancak bu şekilde ayinlerimizi yapabiliyoruz” diye konuştu.
klse02130“Bu olumlu cevabı uygulamada göreceğiz”
Bütün kiliselerin çan kulesine sahip olması gerektiğini savunan Süryani Kadim Cemaati Adıyaman ve Çevre İller Metropoliti Mor Griğorios Melki Ürek, “Bu konuda Anıtlar Kurulu Bölge Müdürlüğü’nde onaylı projemiz var. Bir sonraki müsamahada hükümetimizin bizlere yardımcı olmasını bekliyoruz. Burası bir metropolitlik olduğu için bir çan kulesine ihtiyaç var. Bu kilisenin doğal görünümü ve hakkıdır. Bu konu için önceki dönemlerde yetkililere başvurmuştuk. Yetkililer bizlere olumlu cevap verdiler. Bu olumlu cevabı uygulamada göreceğiz” dedi.
Süryani Kadim Cemaati Adıyaman ve Çevre İller Metropoliti Mor Griğorios Melki Ürek, ilahiler eşliğinde pasta kestiler. Kilisenin açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Metropolit Ürek, davetlilere çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP