DOLAR 15,4834 0.02%
EURO 16,1338 0.03%
ALTIN 901,550,00
BITCOIN 4831424,77%
Adıyaman
24°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Musalla Mahallesi Sakinleri Namazgah İstiyor

Musalla Mahallesi Sakinleri Namazgah İstiyor

ABONE OL
1 Ekim 2017 16:12
Musalla Mahallesi Sakinleri Namazgah İstiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Musalla Cami eski imamı Emekli Abdulkadir Gözleyici, Musalla Mahallesi sakinlerinin namazgah istediklerini bildirdi.

Musalla Mahallesi Sakinleri Namazgah İstiyor

Gözleyici, yaptığı açıklamada, uzun yıllar Musalla Camiinde imam hatiplik yaptığını, 2006 yılında emekli olduduğunu hatırlattı.

 

Emeklilikten sonra irtibatını kesmediğini anlatan Gözleyici, “Camilerden bir tanesi Musalla Camii. Bir gün Musalla Camiinde otururken bir fikir aklıma geldi, caminin tam güneyinde Atatürk ilkokuluyla cami arasının vakıflara ait bir arazi olduğunu gördük, duyduk, araştırdık ve burada bir namazgah musalla yapılması fikrinin güzel olabileceğini çünkü mahalle ismini daha önce bayram namazlarının kılındığı musalladan alıyor. Musalla Cami ismi deyine namazgah anlamında alıyor. İsmi ile musamma olsun diye dönemin belediye başkanı Necip Büyükaslan’a söylediğim zaman çok güzel bir fikir olduğunu, bu ismi yaşatmamız gerektiğini hatta bu alanda gerek teravih namazı kılınabileceğini gerekse sivil toplum örgütlerinin yapabileceği kermes alanı veya kitap fuarı alanı olarak kullanabileceği fikrini kendisine anlattığım zaman çok güzel bir fikir olduğunu beyan ettiler. Vakıflar bölge müdürlüğü arkadaşım, onunla görüşeyim dediler. Biz de memnun kaldık, tabi kendileri bu görüşmeleri yaptılar. Vakıflar Bölge Müdürlüğünün böyle bir projesinin olmadığını ancak ön ayak olabileceklerini ifade ettiler. Bizde meseleyi Necip Büyükaslan’a ilettik. Bu hayırlı hizmetin bir an evvel bitmesi için arayış içine girdik ve nasıl yaparız diye düşünürken aklımıza geçmişten de bir hukukumuz olan eski milletvekilimiz Murtaza Yetiş beye telefon ile ulaşarak böyle bir fikrimiz olduğunu söyledi. Kendisi etsiz çiğköfte yedirirseniz cami de gelir bu mesele ile ilgileniriz espiri yaptı. Biz de olabilir dedik. Bir gün davetimizi kırmadı, icabet ettiler. Musalla Caminin imam odasında oturduk, meseleyi izah ettik, çok güzel bir fikir olduğunu ifade ettiler, yardımcı olacağını ifade ettiler. Daha sonra Ankara’ya gittiler. Tabi Ankara’da sorduk. Ne yaptınız diye, bugün yarın diye diye proje üzerinde çalışma var. Şeklinde bizde tabi kendisine inandık, kendisine güvendik. Yanlış yapacağına ihtimal vermedik”dedi.

 

– HAYRAT VAKFINA KİRALANMIŞ

 

Hayrat Vakfına buranın kiralandığını aktaran Gözleyici, şöyle devam etti:

 

“Tabi biz bunu daha sonra duyduk ki Hayrat vakfı diye ismini daha sonra duyduğumuz Hayrat vakfı diye bir vakfa 49 yıllığına tahsis ettirilmiş. Kendisinin yakın olduğu,  bursiyeri olduğu bir vakfa tahsil ettirilmiş. Tabi bu beni şahsen yaraladı. Bu haliyle de ben Murtaza Yetiş’e kırgın olduğumu ifade ediyorum. Türk Dil Kurumunda bir projeyi, bir düşünceyi, bir yazıyı araştırma, bu düpedüz bizim proje bizim düşüncemiz. Bizim fikrimiz araştırıldı, başka bir tarafa tabiri caiz ise peşkeş çekildi.  Ben şahsen Musalla mahallesinde oturmuyorum. Musalla Mahallesinin müdavini değilim, burada şahsi bir  çıkarım söz konusu değil. Burada amaç Adıyaman’a bir değer katmaktır. İsmi ile müsemma bir alan inşa etmektir. Benim bu meselem budur. Ama ismini sonradan duyduğumuz belki de bir hizmetini görmediğimiz Hayrat Vakfı’nın bir çalışması olsa idi. Bir faaliyetler olsa idi, bir basın mensubu olarak sizlerin duyması lazım idi.  Belki günlerce açılmayan bir şubeleri olabilir. Bakın şunu net olarak söylüyorum; İstanbul’dan Hayrat Vakfı Mütevelli Başkanı Dr. Ahmet bey sosyal medyadan bir gazetecinin ifadesine cevaplar yetiştirmeye çalışıyordu. Hep yuvarlak cevaplar. Eğer o gün Murtaza bey deseydi ki bizim böyle bir projemiz var. Biz bu projeyi hayata geçirmek için mekan arıyorduk. Sizde bize yardımcı olun deselerdi. Bizde kendisine yardımcı olacaktık ama bunu aşırarak kendi yandaş vakfına kiralatarak veya tahsiz ettirerek meseleyi kapatmaya çalıştılar. Ben hakkımı helal etmiyorum. Ben Adıyaman’a bir değer katılmasını talep ediyorum, istiyorum”

 

– BURADA BURAM BURAM FIRSATÇILIK KOKUYOR

 

Burada fırsatçılık koktuğunu belrten Gözleyici,  “Yeni ifade ile opitizim var, burada işte bu fırsatçılığı kabullenemiyorum. Benim bu haykırışım, feryadım, sonucu değiştirebilir mi belki olmayabilir ama Adıyamanlıların bu işe sahip çıkmaları lazım. Şuanda bu arazi, bu arsa, çeşitli esnaflar tarafından kullanılıyor. Çirkin görüntü var, zaten bu çirkin görüntü ortadan kaldırılması lazım. Bir güzide alan kermesin yapılabileceği, namazın kılınabileceği, kitap fuarının yapılabileceği bir alan olsun istiyoruz.  Yoksa kapısı kilitli 10 günde bir açılan, haftada bir açılan bir mekan istemiyorum. Bu konu da mahalle muhtarımızın bir görüşmesi olmuş.  Vakıflar genel müdürlüğü ile vakıflar genel müdürlüğü artık yapacak bir şeyimiz yok gibisinden bir şeyler söylemişler. Ben buradan gerek Bimer’e yazı yazacağım. Ama ben gerekirse imza kampanyası başlatacağım. Yeter ki burası güzide bir namazgah musalla yapılsın. Adıyaman’da yaşıyoruz. İstanbul’daki Hayrat Vakfının başkanın haberi oluyor. Adıyaman şubesinin başkanın haberi olmuyor mu acaba Adıyaman şubesi başkanı gelip basın mensuplarını bilgilendirse böyle bir çalışmamız var. Projemiz bu dese, bizi bilgilendirse, kamuoyunu bilgilendirse çok daha şık olur kanaatindeyim. Ama maalesef sayın Murtaza beyin eşi sosyal medyada paylaşımda bulunan gazeteciyi arayarak, bu yazıyı kaldır diye adeta tehdit eder gibi konuşmalar yapıyor. Ne hakla, niye kaldırsın yazıyı, yani bir sakınca var mı burada, bura da bir kanunsuzluk söz konusu mu? söz konusu değil. Biz burada Adıyamanlıların hakkını savunuyoruz. Adıyaman’a güzel bir mekan kazandırabilmenin derdi içindeyiz. Yoksa falan vakfa filana devredilmiş hiç önemli değil. Ben bunla ilgilenmiyorum yani madem vakıf arazisini kendinize tahsislendirebilecek kadar güçlüsünüz. O halde farklı bir mekan alaydınız. Milletvekilleri ile bu işi istişare edeydiniz. Bu adeta hazıra konmak gibi, bu işin aşınırmış olması hakikaten affedilecek değil. Mahalleli ile görüşseniz. Bütün mahalleli bu mevcut çirkin görüntüden kurtulmayı en başta arzu ediyor. Mahalleli şikayetçi. Yaz dönemlerinde çay ocağı, araziye, o arsaya masasını sandalyesini atarak orada sahura kadar sohbet ediyorlar. Oyun oynuyorlar. Gün yapıyorlar. Otopark olarak kullanılıyor. Bir çirkin görüntü söz konusu” şeklinde konuştu.

PHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP