DOLAR 18,0867 0%
EURO 18,2555 -0.17%
ALTIN 1.019,00-0,22
BITCOIN 412524-2,07%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Öğrenciler; “Silahtan Oyuncak Olmaz, Şiddete Hayır”

Öğrenciler; “Silahtan Oyuncak Olmaz, Şiddete Hayır”

ABONE OL
2 Ocak 2009 22:37
Öğrenciler; “Silahtan Oyuncak Olmaz, Şiddete Hayır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tobbsilahAdıyaman 75. Yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ilköğretim okulu Demokrasi ve İnsan Hakları Kulübü öğrencileri 2 yıldır sürdürdükleri kampanyanın ikinci ayağını yeni yıl mesajı ile verdiler.

Öğrenciler,“Silahtan Oyuncak Olmaz, şiddete hayır” diyerek oyuncak silah üretimini durduracaklarına söz verdiler. Çocuklar kampanyalarını TBMM ne tüm ülkelerin devlet adamlarına, Birleşmiş Milletlere ve tüm dünya çocuklarına ulaştıracaklarını açıkladılar.

Adıyaman 75.Yıl TOBB İlköğretim Okulu Demokrasi ve İnsan Hakları Kulübü öğrencileri,   “Savaşa ve Şiddete Karşı, Barış ve Hoşgörü İçin Çocuk Hareketini Başlatıyoruz.” Bir yılı daha geride bıraktık. Kimlerimiz için iyi ve mutlu bir yıl oldu. Kimilerimiz içinse acı ve gözyaşı hakim oldu. Kimilerimiz, umutlarına kavuştu. Kimilerimizin ise umutları ile birlikte yaşamları ve tüm varlıkları da yok oldu. Bizler kirlenmemiş ter temiz duygularımızla, yeni yılın ve gelecekteki tüm yılların acıdan ve gözyaşından uzak, sevinç ve huzur dolu olmasını diliyoruz. Biliyoruz büyüklerimiz de yeni yıl için mutluluk dolu dileklerde bulundular. Ne yazık ki 2008 yılının son günlerinde Filistinli kardeşlerimizin yaşadıkları ve yıl içinde yaşanan olaylar, bu iyi dileklerin büyük bir bölümünün gerçekleşmeyeceğini üzülerek şimdiden görebilmekteyiz.  Başta devlet adamları olmak üzere büyükler bir kez daha sözlerini tutamadılar. Bizler, Milattan Önce ve Milattan sonra diye ayrılan tarihsel süreçte, büyüklerin çıkardığı savaşların acı sonuçlarını büyük bir üzüntü ile okumaktayız. Her savaştan sonra, barış antlaşmaları yapılmış ve sözler verilmiştir.  Ancak sözler tutulmamış ve anlaşmalar geçersiz kılınmıştır. Örneğin 2. Dünya savaşından sonra,  yeryüzü bir daha savaşlar ve acılar görmesin. Eşit, adil ve kalıcı bir barış sağlansın diye İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi imzalanmıştır. Bildirgenin üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen, dünyanın birçok yerinde halen savaş ve çatışmalar sürdürülmektedir. Belli ki büyüklerimiz başta 1. ve 2.dünya savaşları olmak üzere, bu güne kadar yaptıkları tüm savaşlardan ders çıkaramamıştır.

 İmzalanan onca barış anlaşmasına ve sözleşmelere rağmen, büyüklerin barış sürecinde başarılı olmadıkları açıktır. Biz çocuklar bu duruma sessiz kalmamalıyız. Çünkü tüm savaşlarda ölenlerin büyük bir bölümünü masum insanlar ve çocuklar oluşturmaktadır. Geriye kalanlar da sakat veya öksüz kalmaktadır” şeklinde sitemlerini dile getirdiler.

Savaşlarla dünyayı felakete sürükleyen büyükler, ürettikleri silahların marifetlerinden, bir atışla ne kadar yeri yıkacaklarından, kaç insanı yok edebileceklerinden büyük bir övgüyle bahsetmekte olduklarını belirten TOBB Kulübü öğrencileri, “Bununla da yetinmeyip, top, tüfek, tank v.b.diğer silahlar gibi korkunç savaş araçlarını, oyuncak diye çocuk dünyamıza pazarlayarak büyük paralar da kazanmaktadır. Oysa onların oyuncak dedikleri silahlar, bizim dünyamızda gerçeklerinden farksızdır. Bu yüzden, oyuncak silahlar, gerçek dünyada olduğu gibi, çocuk dünyamızda da en büyük şiddet ve savaş aracıdır. Gerçeğinin tıpa tıp benzeri olan, gerçek silahlar gibi ses çıkaran, patlayan ve mermi sıkan oyuncak silahların, sakatlanmalara ve ölümlere neden olduğu, ruh ve bedensel sağlığımızı bozduğu,  şiddetin bizde kalıcı bir davranışa dönüşmesine sebep olduğu unutulmamalıdır. Siz hiç oyuncak silahla oynarken yüz ifademizi gördünüz mü?   Bebekle veya arabalarla oynarken ki yüz ifademize benziyor mu?

Oysa tüm ülkelerin anayasaları ve çocuk hakları sözleşmesi başta olmak üzere bir çok uluslararası sözleşme, çocukların ruhsal ve bedensel sağlığını tehdit eden her şey suç saymış ve yasaklanmıştır. Bu yüzden, biz demokrasi ve insan hakları kulübü olarak; yeni bir yılda “savaşa ve şiddete karşı dünya ölçeğinde bir çocuk hareketi başlatmak istiyoruz.

Geçen sene “Oyuncak Silahını Getir Çocuk Kitabını Götür” kampanyası ile şiddete karşı tüm toplumun dikkatini çektik. Kampanyamız yerel ve ulusal basında büyük bir ilgi gördü. Bu yıl da “silahtan oyuncak olmaz, şiddete hayır.” sloganı ile kampanyamızın ikinci ayağını gerçekleştireceğiz” dediler.  Kampanya süresince;

1. “Oyuncak silahını getir çocuk kitabını götür, kampanyasını Türkiye’deki tüm okullara yayacağız”.

2. “Türkiye Büyük Milet Meclisine verilmek üzere “Silahtan Oyuncak Olmaz, Şiddete Hayır.” Başlığı ile bir imza kampanyası başlatacağız. İmza metninde oyuncak silahların üretiminin durdurulması veya sınırlandırılmasını talep edeceğiz. . Kampanyamızı tüm Türkiye’de yaygınlaştıracağız.

3. Aynı talebi Birleşmiş Miletler genel sekreterliğine,  UNICEF’ ve diğer ulusal ve uluslararası kuruluşlara ulaştıracağız.

4.   Taleplerimizi tüm ülkelerin devlet başkanlarına mektupla ulaştırarak desteklerini isteyeceğiz.

5. Kampanyamızın dünyanın tüm ülkelerinde yaygınlaşması için çalışma yürüteceğiz.

Biz çocuklar el ele vererek, şiddetin en büyük aracı olan oyuncak silahların üretimini durdurmaya kararlıyız. Bizler oyuncak silahların üretimini durdurabilirsek, bir gün gerçek silahların üretimini de durdurabiliriz.

Bizler; Adıyaman 75. Yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlköğretim Okulu Demokrasi ve İnsan Hakları Kulübü olarak,  tüm okulların Demokrasi ve İnsan Hakları Kulüplerinden destek bekliyoruz. Ayrıca, Bizim her türlü sağlığımızı korumakla görevli olan, bunun için yasa çıkaran ve uluslar arası sözleşmeleri imzalayan büyüklerimizin sorumluluklarını hatırlatıyor, taleplerimizi gerçekleştirmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştular.

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP