DOLAR 17,9627 0.21%
EURO 18,2603 0.04%
ALTIN 1.017,15-0,45
BITCOIN 420677-1,69%
Adıyaman
38°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Okutan;“Meşhur Olma Uğruna Mankenle Adımı Çıkarmak İstediler”

Okutan;“Meşhur Olma Uğruna Mankenle Adımı Çıkarmak İstediler”

ABONE OL
5 Mart 2010 01:30
Okutan;“Meşhur Olma Uğruna Mankenle Adımı Çıkarmak İstediler”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tuncay okutan (7)“Meşhur Olma Uğruna Mankenle Adımı Çıkarmak İstediler” bu sözler Adıyaman’ın ender sanatçılarından Tuncay Okutan’a ait. Genç yaşında Türk Halk Müziğine verdiği özveri; yüreğinden süzülen yaşamın enderinin de ki duygularını diliyle açığa çıkaran Adıyamanlı Türkücü Tuncay Okutan, katıldığı bir konu bir konuk programında anlattığı hayatından kesitlerde neden televizyonlara çıkmadığını açıkladı.

Memleketinden bağlama uğruna kaçan Okutan’ın sanatçı olma hikayesi de oldukça ilginç. Okutan, Adıyaman Kent Konseyinin düzenlemiş olduğu “Bir Konu Bir Konuk” Adlı programda gençlerle bir araya geldi. Gençlerle bir süre sohbet eden Okutan, son albümünden de şarkılar seslendirdi. Okutan’a burada Kent Konseyi Genel Sekreteri Emin Yağımlı tarafından Nemrut Heykelcikleri hediye edildi.

            Geçen yıl İstanbul ve çevre illerde 200 konser veren Okutan, şimdilerde televizyon programı hazırlıklarına başladı. Televizyonun adını açıklamayan Okutan, Adıyaman’da da konser vermeye hazırlanıyor. 1999 yılında Adıyaman’dan kaçıp İstanbul’a yerleşen Okutan’ın hayatı İstanbul Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan ile tanışmasıyla değişti. Ferhat Yılboğa’nın aracılığıyla öğrencilerle yaptığı söyleyişi de, albüm çıkarmanın Türk filmlerinde olduğu gibi olmadığını işlerin daha zor olduğundan söz etti. 2002’de meşhur olma uğruna mankenle adımı çıkarmak istediler diyen Okutan, bu konuda bir Adıyamanlı gibi davrandığını ifade etti.

‘ACILARIN ÇOCUĞU’ DÖNEMİ ŞİMDİ ‘AĞA ÇOCUĞU…”

Arabesk ve halk müziği dalında şöhreti ve parayı yakalayan erkek yorumcuların ‘banko’ taktiği vardı. Hepsi ‘acıların Çocuğu’ olduğunu iddia eder. Hatta Emrah’ın böyle şarkısı ve filmi bile var. Mahsun Kırmızıgül, çocukluğunda çaycılık yaptığını anlatır, İbrahim Tatlıses inşaatlarda demir işçisi olduğunu. Hepsi çocukken fakirlik çekmiş, hatta sürünmüştür. Belki de bunların hepsi doğrudur. Ama önce iyi bir taktiktir. Çünkü hedef kitleleri yani albümlerini satın alan, hayran diye bilinen kitle, ezilenlerdir. Varoş çocukları, köyüne adeta esir düşen köy gençleri…

Ama öyle biri var ki, hepsinden çok farklı. Gerçi o da çocukluğunda her işe girip çıkmış hatta sürünmüş ama bu farklı. Varlık içinde yokluk onun ki. Besnili ağa oğlu Tuncay Okutan…

Adıyaman ve civarında yaşayan herkes Besni’nin ‘Okutan ailesini’ tanır. Onlar her ne kadar ‘Çiftçiyiz’ dese de ‘Okutanlar’ ağalık simgesidir.

Babasının ‘Mühendis olacaksın’ diye şart koşması yüzünden müzisyen olduğunu yıllarca saklayan Okutan, üniversiteden aynen evi gibi kaçıp, bulaşıkçılık yapmış, saz çalıp para kazanmış. Yaşam öyküsü o kadar ilginç ki TV dizisine senaryo olur. Babası bu kadar engin ve güçlü iken sürünen delikanlının öyküsü… Ama müziği iyi öğrenmiş. Babası oğlunun müzisyen olduğunu, İstanbul’daki Adıyamanlılar Gecesi’nde sahnede görünce öğrenmiş. Adam resmen şok olmuş.

Tuncay’ı yakında TV’lerde görmeye başlayacaksınız. Çünkü TV’ye çıkmama kararını değiştirdi. Şimdiye dek sadece İstanbul Büyükşehir Kültür A.Ş’nin ve Adıyaman Vakfı’nın konserlerine katılıyordu. Yapımcısı Şahin Özer ile birlikte bilinen tanıtım ve çalışma temposuna girdi. Onun için ‘Yeni Ahmet Kaya’ diyorlar. Sesinin rengi ve yorumu gerçekten rahmetliye benziyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP