DOLAR 17,9664 0.27%
EURO 18,2666 0.09%
ALTIN 1.016,94-0,48
BITCOIN 420603-1,54%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Özer, “Kadın Hakları Sözde Kalmamalı”

Özer, “Kadın Hakları Sözde Kalmamalı”

ABONE OL
9 Mart 2010 09:35
Özer, “Kadın Hakları Sözde Kalmamalı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sasaadetkadinniadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Nurgül Özer, toplumun temelini aile, ailenin temelini ise kadının oluşturduğunu vurgulayarak; “Kadının ihmal edildiği, şiddet ve ayrımcılığa maruz kaldığı bir toplumun sağlıklı gelişebilmesi mümkün değildir” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan Nurgül Özer, bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin kadına ve kadın haklarına verilen önemle doğru orantılı olduğunu kaydetti. Özer, yaptığı yazılı açıklamada; “Geleceğe güvenle bakabilmek ve aydınlık yarınlara emin adımlarla yürüyebilmek istiyorsak, kadın hakları öncelikli gündemimiz olmak zorundadır” değerlendirmesinde bulundu.

 

8 Mart’ın sadece bir kutlama günü değil, kadınların hak arama mücadelesinin sembollerinden biri olduğunu söyleyen Özer: “Bugün hala dünyanın birçok ülkesi kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve sömürünün örnekleriyle doludur. Dünyayı saran küresel yoksulluk en çok kadınları etkilemektedir.  Yeryüzünde yoksulluk sınırının altında yaşayan 1.5 milyar kişinin yüzde 70′ini kadınların oluşturması, bu durumun en çarpıcı örneğidir” dedi.

 

Kadın hakları açısından ülkemizdeki tablonun da iç açıcı olmadığını vurgulayan Nurgül ÖZer; “Ülkemizin karşı karşıya kaldığı önemli sorunlardan biri de yaşanan ekonomik krizdir. Yüz binlerce kadın ekonomik zorluklar karşısında ailesini ayakta tutmanın, çocuklarının karnını doyurmanın mücadelesini vermektedir. Evine bir lokma yiyecek götürebilmek için pazaryerlerindeki artıkları toplamaya mecbur bırakılan anne görüntüleri bu acı tablonun bir yansımasıdır. Bu ekonomik sıkıntıların yanı sıra kadınlara yönelik antidemokratik uygulamalar, baskı, yasak ve dayatmalar bu tablodaki dramı daha da derinleştirmektedir. Bu nedenle rutin kutlamalar, sıradan sloganlar yerine kalıcı çözümler üretmek, kadınlarımıza hak ettikleri sosyal güvence ve refahı sağlayacak ekonomik ve sosyal tedbirleri hayata geçirmek zorundayız” dedi.


Saadet Partisi olarak kadına yönelik her türlü baskı, dayatma ve ayrımcılığa karşı olduklarını, kılığı, kıyafeti, inancı, ne olursa olsun bütün kadınları Cumhuriyetin eşit ve özgür vatandaşları olarak gördüklerini ifade eden Özer, kadın haklarına saygılı ve müreffeh bir Türkiye temennisiyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP