DOLAR 18,1785 0.03%
EURO 18,1337 -0.11%
ALTIN 1.015,05-1,18
BITCOIN 376765-3,95%
Adıyaman
31°

AÇIK

04:44

İMSAK'A KALAN SÜRE

Pakdemirli “Sarmalık Tütün Adıyaman İçin Önemli”

Pakdemirli “Sarmalık Tütün Adıyaman İçin Önemli”

ABONE OL
22 Mart 2019 00:16
Pakdemirli “Sarmalık Tütün Adıyaman İçin Önemli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çeşitli ziyaret ve programlara katılmak üzere Adıyaman’a geldi.

tarim bakani 3

Adıyaman programı kapsamında, Ziraat Odası Başkanlığını ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  ildeki tarım ve hayvancılık faaliyetleri hakkında bilgi alıp, Adıyaman çiftçisinin karşılaştığı sorun ve talepler iletildi.

 

Tarım Bakanı Pakdemirli daha sonra Vali Aykut Pekmez, Milletvekilleri Ahmet Aydın, Halil İbrahim Fırat, Muhammed Fatih Toprak, Yakup Taş, Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Bakanlık Bürokratları, ildeki tarım üreticisi ve hayvancılık sektörü temsilcileri ile Ziraat Odası Başkanlığı Toplantı Salonunda çiftçilerin sorun ve talepleri ile ilgili bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.

31 Mart yerel seçimler kapsamında Adıyaman’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Ahmet Aydın, Halil Fırat, Muhammet Toprak, Yakup Taş, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, STK temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri karşıladı.

Sabah saatlerinde özel bir otelin toplantı salonunda düzenlenen AK Parti yönetimi tarafından düzenlenen toplantıya katılan Bakan Pakdemirli, toplantının ardından Adıyaman Belediyesini ziyaret ederek burada çalışmalar hakkında brifing alarak daha sonra Ziraat Odası’nda çiftçiler ile düzenlenen toplantıya katıldı.

 

Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Pakdemirli, desteklerle ilgili üreticilere desteklerin ödeneceği tarihi söyledi.

 

-“BÖLGENİN ÖNEMLİ ÜRÜNLERİNDEN BİR TANESİ DE SARMALIK TÜTÜN”

 

Adıyaman için sulama projelerinin hayata mutlaka geçirilmiş olunması gerektiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Adıyaman’daki bugünkü temaslarımızla toplamda baktığınız zaman çok verimli bir saatimiz oldu. Bürokratlarımız önden geldiler. Özellikle gelen şehrin problemlerini aldılar. Ama özellikle geliştirilecek alanlar konusunda sulamayla ilgili bugüne kadar yapılanların üstüne bir o kadar da bölgeyi kalkındırmak adına yapmamız gerektiği gibi bir konu ortaya çıkmış durumda bugüne kadar hakikaten çok büyük hizmetler yapılmış AK Parti iktidarları döneminde bir o kadar da özellikle bizim Adıyaman için mutlaka sulama projelerini hayata geçiriyor olmamız lazım” dedi

-”ADIYAMAN ÇOK ÖNEMLİ TÜTÜN MERKEZİ”

Bakan Pakdemirli, ”Bölgenin önemli ürünlerinden bir tanesi de sarmalık tütün sarmalık tütünü kıyılmış vaziyette satışı bununla ilgili yasal mevzuat zaten tamamlanmıştı. Bunların alt mevzuatı hızlı bir şekilde gerekli aksiyonu alacağız, ama önümüzdeki dönemde benim için çok çok önemli olan Türkiye’deki sigara fabrikalarının çok daha fazla oranda yerli tütünü sigaraların içerisine buluşturmaları zorunluluğunda inşallah bu konusunda çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili inşallah önümüzdeki günlerde adım atıyor olacağız. Adıyaman çok önemli bir tütün merkezi ama Adıyaman’da üreticimizin bundan sonra daha da fazla katma değer elde edeceği bir şekilde üreticimize destek olma anlamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz”şeklinde konuştu.

-“KENEVİR İLE İLGİLİ BİR TALEP VAR”

Kenevir yetiştiriciliğinin Adıyaman’da yapılması istendiğini belirten Bakan Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kenevir ile ilgili bir talep var. Bu konuyla ilgili Adıyamanlılar tabi bize ulaştırdılar bu konuyla ilgili bakanlığımızın olumlu bir görüşü olmakla beraber bu işin pazarının ve sanayisinde birlikte geliştirilmesi konusunda bir fikir birliğine vardık.

-”HAYVANCILIK ALANINDA ADIYAMAN GELİŞMİŞ BİR İLİMİZ”

Hayvancılık alanında Adıyaman gelişmiş bir ilimiz ama daha da iyi noktada olabiliriz. Besi Organize Sanayiye hatta Kahta’da da besi organize sanayi kurulması konusunda gündüzden bu yana yaptığımız görüşmelerde bölgenin hem sorunlarını hemde çözüm önerilerini çok verimli toplantılar yaptık. Adıyaman’ımızın inşallah ileride zaten tarım ve hayvancılık olan kentimizin bu üstünlüğü tekrar tasdik edecek bir vaziyete gelecek konusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

-”2018 YILI 3’NCÜ DÖNEM BESİ DESTEĞİ 22 MART AKŞAMI ÖDENMİŞ OLACAK”

Gazetecilere açıklamada bulunan Pakdemirli, üreticilere desteklerin ödeneceği tarihi söyledi.

Desteklerin 22 Mart akşamı ödenmiş olacağını belirten Bakan Pakdemirli,”Bugün Adıyaman’da uzun bir program içerisindeyiz ama bir yandan da bakanlığımızla ilgili bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Özellikle desteklerle ilgili birkaç tane üreticimize müjdemiz var. 2018 yılı 3’üncü dönem besi desteğini ödüyoruz. 34 bin 835 yetiştirici için 196 bin büyük baş hayvanı için 49 milyon lira besi desteğini 22 Mart Cuma günü saat 18’den sonra tek seferde ödüyoruz. Ayrıca 2018 yılı süt analiz desteğini veriyoruz. 8217 işletmemize 310 bin 832 baş hayvan için 46.7 milyon lira süt analiz desteğini tekrar 22 Mart Cuma akşamı saat 18’den sonra bunu da tek seferde ödüyor olacağız. 2018 anaç manda desteğini 10 bin 797 yetiştiricimizin 68 bin 150 hayvan için 18 milyon lira anaç manda desteğini tekrar 22 Mart Cuma günü 18 itibariyle ödüyoruz. 2018 yılı büyük baş desteklerini ödüyoruz 8 bin 569 yetiştiricimizin 32 bin 207 baş mala için 8 milyon lira desteğini 22 Mart Cuma günü tekrar tek seferde 18’de ödüyoruz. Ayrıca 2018 yılı sürü yöneticisi istisnamı kamuoyunda bilinen çoban desteğini 7 bin 23 işletmeye 35 milyon lira çoban desteğini de tekrar 22 Mart Cuma akşamı hepsini ödüyor olacağız. Yani 22 Mart akşam saatleri itibariyle de toplam 156. 7 milyon lira yetiştiricilerimizin hesabına yatırmış olacağız. Hayırlı uğurlu olması dileklerimle.”dedi.

 

Yapılan açıklamanın ardından Bakan Pakdemirli, buradan STK temsilcileri ile birlikte yapacağı toplantıya katılmak üzere Türkiye Petrolleri’ne geçti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP