DOLAR 18,2116 0.12%
EURO 18,2866 -0.1%
ALTIN 997,96-0,26
BITCOIN 361924-1,92%
Adıyaman
33°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Parkmetre Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu

Parkmetre Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu

ABONE OL
10 Haziran 2016 18:30
Parkmetre Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADIYAMAN'DA ÜCRETLİ PARK UYGULAMASI PARKMETRE BAŞLADI (AHMET ARSLANTAŞ/ADIYAMAN-İHA)Adıyaman Belediyesi’nin daha önce  şehrin  ana arterleri başta olmak üzere  şehir trafiğini düzene sokmak amacıyla bir çok noktada ücretli park uygulamasına geçmesi bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde sıkça tartışılan ve bazı kesimlerce hukuksuz olduğu öne sürülen parkmetre uygulaması ile ilgili kamuoyunda bilgi kirliliğine neden olurken, uygulamayla ilgili son noktayı parkmetre işletmecisi koydu.

Adıyaman Belediyesi iştiraki olan aynı zamanda parkmetre işletmesini alan Yörem Şirketi Genel Müdürü Bülent Kaplan konuyla ilgili daha önce Danıştay tarafından verilen kararı emsal göstererek uygulamanın yasal olduğunu bildirdi.

Ülke genelindeki benzeri uygulamalara emsal teşkil edecek nitelikteki yargı kararını değerlendiren Yörem Şirketi Genel Müdürü Bülent Kaplan Samsun’da açılan bir davayı örnek gösterdi.

Samsun 1. İdare Mahkemesinin yönetmeliğin iptaline dair verilen kararın temyizi üzerine Danıştay 8. Dairesi, 1. İdare Mahkemesinin iptal kararının bozulmasına karar verdiğini ve parkmetre uygulamasının  hukuka uygun olduğunu belirten Bülent Kaplan Danıştay 8. Dairesi’nin gerekçeli kararını açıkladı.

Kaplan gerekçeli kararda ” “İdare Mahkemesi kararında, imar planında otopark olarak öngörülmemiş alanların bu amaçla kullanılamayacağı gerekçesine yer verilmiş ise de, uyuşmazlığa konu edilen kısa süreli park etme için cadde ve yol üzerinde belirlenen park yerleri niteliği itibariyle imar planında öngörülen otopark alanlarından farklı bir niteliğe ve hizmete haizdir. Otopark yönetmeliğinin 3/e maddesinde ter alan ‘İmar planları hazırlanırken parselinde otopark tesisi mümkün olmayan yerlerde otopark ihtiyacının karşılanması amacıyla bölge ve genel otopark yerleri belirlenir.’ Kuralından da anlaşılacağı üzere imar planlarıyla bölgenin ihtiyacını karşılamak üzere belirlenen otoparklar, daha kapsamlı ve kalıcı olarak planlanan genel ve bölgesel nitelikli otoparklardır. Uyuşmazlığa konu edilen yönetmelik ise, özellikle ticari alanların bulunduğu yerlerdeki trafik durumu da dikkate alınarak belirli saatler içerisinde araçların park etmesine izin verilen park yerlerini düzenlemektedir. Gerek 3194 sayılı imar kanununda gerekse otopark yönetmeliğinde tanımı yapılan genel ve bölgesel otopark tanımı içerisinde yer almadığı gibi bu kapsamda da değerlendirilemeyecek olan yol üzeri park yerleri hakkında 3194 sayılı Kanun ile otopark yönetmeliğinin uygulanma olanağı bulunmamaktadır.” ifadeleri ile parkmetre uygulamasının yasal ve hukuka uygun olduğunun tescili olduğunu söyledi.

Bunun gibi bir çok açılan davanın bu gerekçelerle belediye uygulamasının yasal ve hukuka uygun olduğunu söyleyen Kaplan Danıştay kararı sonrasında yol üstü otopark uygulamasının hukuka uygunluğu yargı kararları ile belirlendiğini belirterek ” Daha önce de Samsun İdare Mahkemesi Avukat Kemal Vehbi Gül’ün yol üstü otopark uygulamasının iptali için açtığı davada Büyükşehir Belediyesinin kara yolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek hak ve yetkilerine sahip olduğu gerekçesi ile davanın reddine karar vermişti.” ifadelerini kullandı.

Bazı vatandaşların kamuoyu oluşturmak için Danıştay kararlarını öne sürerek yalan yanlış bilgilerlerle kamuoyunu yanılttığını belirten Yörem Şirketi Genel Müdürü Bülent Kaplan “vatandaşlarımızdan beklentimiz sosyal paylaşım sitelerinde yalan yanlış asılsız haberlere itibar etmemeleri, özellikle daha önce açılan mahkeme kararlarını ve Danıştay kararlarını bizzat temin ederek okumaları…Şayet kafalarında yine bir şüphe varsa bu mahkeme kararlarını ulaşamıyorlarsa şirketimize geldiklerinde bizzat bu kararları kendilerine verebiliriz. Söz konusu Danıştay kararlarında parkmetre uygulamasının yasal tüm mevzuata uygun olduğunun mahkeme kararları ile onaylandığının bizzat kendileri tarafından okunmalarıdır.” dedi.

Bu konuları kişiselleştirerek vatandaşlarımızı yalan yanlış bilgilerle yanıltmaya çalışanlara pirim verilmemesini isteyen Kaplan “artık  parkmetre uygulamasının yasal olup olmadığı ile ilgili bir tartışma konusu bu mahkeme kararları ile birlikte  kalmamıştır. Bundan sonra açılacak olan davalar birbirinin tekrarı mahiyetinde olacak olup, sonucu değiştirmeyecektir. Aynı konu iki kere yargıya intikal ettirilmiş ikisinde de parkmetre uygulamasının yasal mevzuatlara uygun olduğu usulsüz bir uygulama olmadığı idare mahkemesi ve Danıştay tarafından kabul edilmiştir. ” dedi. Yeniyol Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP