DOLAR 17,9633 0.21%
EURO 18,2710 0.09%
ALTIN 1.016,44-0,53
BITCOIN 421477-1,32%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Pektaş;“AK Parti’nin Kurulmasıyla Türk Kadını İçin Siyasette Yeni Bir Dönem Başl

Pektaş;“AK Parti’nin Kurulmasıyla Türk Kadını İçin Siyasette Yeni Bir Dönem Başl

ABONE OL
8 Mart 2010 15:36
Pektaş;“AK Parti’nin Kurulmasıyla Türk Kadını İçin Siyasette Yeni Bir Dönem Başl
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AYla Pekt.. (1)8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle açıklama yapan Ak Parti Adıyaman Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, AK Parti’nin kurulmasıyla Türk Kadını için siyasette yeni bir dönem başladığını söyledi.

Pektaş, yayımladığı mesajda şu sözlere yer verdi;

“Kadınlar; sırtlarında mermi, yalınayak bu ülkenin temeline harç koyan kadınlar! Zorluklar ve zorunluluklarla yaşadılar. Mücadele etmeyi öğrendiler. Birlikten güç doğacağını öğrettiler ve kazandılar. Atatürk’ün modern Türkiye ile birlikte yücelttiği kadınlar.1934’te başlayan kazanımlarla dünyaya örnek oldular.

14 Ağustos 2001 tarihinde AK Parti’nin kurulmasıyla Türk Kadını için siyasette yeni bir dönem başladı. Bu süreçten günümüze kadar kadınlar sosyal ve siyasal alanda pek çok kazanımlar elde ettiler. Başta Anayasa, Türk Ceza Kanunu ve İş Kanunu’ndaki yenilirliklere tanık oldular. Kadın erkek eşitliği Anayasa’ya girdi. Aile Mahkemeleri kuruldu. İş Kanunu’nda eşit işe eşit ücret bölümüyle birlikte kadınların iş hayatında varlığını ve güvenliğini düzenleyici pek çok yenilik yapıldı. Kadına karşı şiddeti önlemek amacıyla meclis araştırma komisyonu kuruldu. Türk Ceza Kanunu’nda köklü değişiklikler yapıldı. Çıkarılan Başbakanlık Genelgesi şiddetle mücadeledeki kararlılığın en önemli göstergesidir. Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kuruldu.

AK Parti Hükümetimiz eğitim ve sağlık hakkının kutsallığının bilinciyle, sosyal devlet anlayışıyla pek çok proje ve uygulamaya imza attı. Eğitimden yoksun 250 bin kızımız okulla tanıştı. Çocuklar okulsuz, doktorsuz kalmasın diye harçlıkları anneye verildi. Bebekler ve anneler ölmesin diye ücretsiz kampanyalar ve taramalar gerçekleştirildi. Kadınlar artık karar alma mekanizmalarında da gönüllü olmaya başladı. Siyasete katılım yüzde 100 arttı. 22 Temmuz seçimleriyle birlikte kadının siyasi hayatında yeni bir dönem başladı. Siyaset yerelde başlar anlayışıyla 2500 kadınımız siyaset eğitimine alındı.

Kadına dair misyon ve vizyon çalışmalarını topluma aktarmak konusunda 8 Mart, hemen her kurumun dikkate aldığı bir tarihtir. AK Parti Kadın Kolları ise, Fatma Şahin başkanlığında ciddi fikir ve icraat planlarıyla uğraşıyor. Ocak ayının başından beri kadın merkezli çalıştaylarla 8 Mart Deklarasyonuna hazırlanıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkez Kadın Kolları olarak, 2010 yılı eylem planı çerçevesinde şiddet, istihdam, eşitlik, medya konularında atölye çalışmaları düzenledi. Hemen her fikir ve görüşten uzman ve aktüel kişilerin katılımı ile ciddi beyin fırtınaları düzenledi.

Üniversitelerden öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sektör mensupları, yazarlar, milletvekilleri ve merkez yürütme kurulu üyeleriyle yaptıkları odak toplantıları şunlardı: 5 Ocak 2010’da kadın ve şiddet, 5 Şubat 2010’da kadın ve istihdam, 11 Şubat 2010’da kadın ve eşitlik, 17 Şubat 2010’da kadın ve medya konusu tartışıldı. Odak sonuçları öneriler halinde Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında Başbakanlığa takdim edilecek… 8 Mart’ta bir deklarasyon ve eylem planı şeklinde duyurulacak…

Kadın çalışması deyince, emek konusu birinci sıradadır… Karnaval ya da alışveriş çılgınlığı ile değil de haklar ve sorumluluklar çerçevesinde dillendirilmiş bir 8 Mart algısı, AK Parti’yi siyaset üstü bir konuma getirmiştir ve getirecektir. Derdi, meselesi, geleceğe dair önerisi olan tüm kadınları konuşma masasına davet etmesi, çok önemli bir demokrasi dersidir.

Bugün Ak Parti Genel Merkezi Kadın Kolları Sivil Anayasa’nın hazırlanmasına destek vererek Türk Kadını’nın siyasetteki etkin katılımına örnek olmaktadır. Olmaya da devam edecektir. Nice 8 Mart’lar var. Yapılacak çok iş var daha önümüzde durmak yok yola devam.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP