DOLAR 18,1058 0.07%
EURO 18,1984 0.12%
ALTIN 1.016,230,01
BITCOIN 3899721,58%
Adıyaman
31°

PARÇALI BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Pektaş:

Pektaş:

ABONE OL
1 Mayıs 2007 16:42
Pektaş:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

barodemok(CİHAN)-Adıyaman Baro Başkanı Nazım Pektaş, siyasetin demokrasi sınavından sınıfta kaldığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti, bu tarihe kadar olan kazanımlarını çok büyük kayıplar vererek ve çok acılar çekerek sağlamıştır. Bu kazanımlar üzerinde gözyaşı, ter ve özveri vardır. ” dedi.

 

Pektaş, son günlerde Türkiye’de yaşanan laik anti-laik ve dindar olan veya olmayan diyerek bir kutuplaşma ve cepheleşme oluşturma arzusu içinde olanlar bulunduğunu söyleyerek, “Gözyaşı, ter ve özveri ile elde etiğimiz bu kutsal değerlerin bir günde elimizden alınması ve demokrasinin askıya alınma arzusu 2007 yılının Türkiye’si için çok endişe verici bir durumdur. Atatürk, ulusu bir arada tutmanın ve ulus bilincini vermenin daha önemli olduğunu vurgulayarak önce meclis sonra ordu demiştir. İktidarda olanlar ve belli bir erkin sahibi olanlar şunu çok iyi bilmelidirler ki bu ülkenin gerçek sahibi ve onu koruyacak olanlar bu ülkede yaşayan halktır. Ve onun üstünde hiçbir güç bulunmamaktadır.” dedi.

Nazım Pektaş, yaşanan bu olaylar zemininde, ülkede belli bir kitlesi olan siyasi partilerİN bu olaylar karşısında demokratik, laik, hukuk devleti felsefesinden uzak ne diyeceklerini, nasıl tavır koyabileceklerini bilmeyen, lüzumsuz bir telaş ve akl-ı selimden uzak politika izleme yarışına girdiklerini ifade etti.

“Bu husus kamunun birçok kesimince yadırgandığı gibi bizim de hayretler içinde kalmamıza sebep olmuştur.” diyen Pektaş, “Demokratik, laik, hukuk devletinin yılmaz savunucusu ve bekçileri olan biz hukukçular yaşanan olaylar karşısında rahatsızlığımızı bir kez daha ifade etmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçek sahipleri olan halkın, çok zor koşullarla elde ettiği demokratik ve laik cumhuriyeti koruyacağından, sahipleneceğinden ve buna muktedir olduğundan hiç kimsenin endişesinin olmaması gerekir. Bu vesile ile bütün kurumları ve vatandaşları mutedil davranmaya, akılcı yaklaşımlara ve uzlaşmacı tavra ve de akl-ı selim düşünmeye davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP