DOLAR 17,9626 0.26%
EURO 18,2784 0.12%
ALTIN 1.018,35-0,34
BITCOIN 421149-1,62%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Perre’de Kazılar Durdu, Örenli Halkı İşsiz Kaldı

Perre’de Kazılar Durdu, Örenli Halkı İşsiz Kaldı

ABONE OL
13 Mart 2010 12:11
Perre’de Kazılar Durdu, Örenli Halkı İşsiz Kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mekinci0(2)Kommagene Uygarlığının 5 büyük kentinden biri olan Perre Antik Kentinde 2001 yılından bugüne devam eden kazı çalışmalarının bu yıl yapılmayacağı bildirildi.

Her yıl Mart ayında yapılan İl Turizm Koordinasyonu Toplantısı bu yıl Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşti.

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan başkanlığında düzenlenen toplantıya TÜRSAB Gaziantep Bölge Sorumlusu, kaymakamlar, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Adıyaman’ın turizmi açısından önemli kararların alındığı toplantıda konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, hem Adıyamanlıları hem de Örenli Mahallesi sakinlerini üzecek bir kararı açıkladı. Ekinci, 2001 yılından bugüne devam eden Perre Antik Kentinde 2010 yılı içerisinde kazı çalışmalarının yapılmayacağını söyledi. Ekinci, ayrıca kamulaştırma sorunuyla ilgilide Örenli Mahalle halkıyla görüştüklerini ancak ellerinde para olmadığı için ikna edemediklerini dile getirdi.

Ekinci, Örenli mahallesinde işsiz olan insanlara ekmek kapısı konumunda yer alan Perre Antik Kentinin bu yıl içerisinde kazı çalışmalarının yapılmama nedenini güvenlik yetersizliğine bağladı.

1970’li yıllarda Adıyaman’a 100 bin Türkiye genelinde ise 3 milyon turistin ağırlandığını söyleyen Ekinci, Türkiye’ye bugün 27 milyon turistin geldiğini Adıyaman’a ise sadece 69 bin turist geldiğini kaydetti.

“TURİZM PATLAMASI YAŞANACAK”

2007 yılında turist sayısındaki artış sağlandığını kaydeden Ekinci, “ Turist sayısında 2007–2008 yılları arasında yüzde 20, 2008–2009 yılları arasında ise yüzde 50 oranında artış sağlandı. Ama yakında Adıyaman’da bir turizm patlaması yaşanacak ve biz buna hazırlıksızız. Özellikle turizmle ilgili özel sektörün hazırlık yapması gerekiyor. Adıyaman’a bu yıl içerisinde 3 otelin inşaatına başlanması bekleniyor. 3’ü de 5 yıldızlı otel olacak. Şuanda mevcut kapasitemiz 500 yatak bu otellerin yapılmasıyla beraber bu sayı 2’ye katlanacaktır.”dedi.

Adıyaman’a Cumhuriyet tarihinde görülmemiş ödenek sağlandığını dile getiren Ekinci, “2 yıl içerisinde 12 milyon TL ödenek tahsis edildi. Bunlar ciddi rakamlar. Bu rakamın sadece 1 milyon 390 TL’si beldeler için. Sağlanan ödenek ile özellikle tuz hanı, Nemrut Dağı, Gerger Kalesi, Yeni Kale gibi yerlerde restorasyon yapacağız. Ama daha önemlisi de hazırlanan İPA Projesinin hayata geçmesidir. Özellikle Nemrut Dağı hizmet evi ve çevre düzenlemesiyle Perre Antik Kenti çevre düzenlemesi gibi yerler için uygulanacak proje bu yıl içerisinde hayata geçecek. Önümüzdeki günlerde de bunların semeresini göreceğiz.”diye konuştu.

“DÜNYA ADIYAMAN’I KONUŞTU”

Ekinci, dünyanın Adıyaman’ı konuştuğunu söyleyerek, dünyaca ünlü dergilerin kapaklarında Adıyaman’ın yer aldığını ve bunun ilin turizmi açısından oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Ekinci, önümüzdeki günlerde Nemrut Dağı yolundaki viraj ve ranpa tehlikelerinin ortadan kaldırmak için çalışma başlatacaklarını dile getirerek,  “ Tuz hanı ve Nemrut Dağı yolu için önümüzde engeller vardı. Ancak bu engelleri aştık ve çalışmalara başladık. Nemrut Dağı yolunu Arsemiadan itibaren düzenleyip kolay bir ulaşım sağlayacağız. Tuz hanıyla ilgilide çalışmalarımız sürüyor.”dedi.

“ADIYAMAN GAP PAKETİNDEN ÇIKSIN”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, terör olaylarının Adıyaman’ı olumsuz etkilediğini ifade ederek, Adıyaman’ın GAP paketinden çıkarılmasını talep etti. Adıyaman’ın destinasyonunun değişmesi gerektiğine dikkat çeken Ekinci, yeni önerilerde bulundu.

“KÂHTA’DA DİL BİLEN YOK”

Ekinci, tarih şehri olan Adıyaman’ın Kahta İlçesinde yabancı dil bilen personellerinin olmadığını söyledi. Ekinci, bununla ilgili bakanlığa talepte bulunduklarını ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını ileri sürdü. Ekinci, Çelikhan’da yer altı şehri bulduklarını belirterek, kapısının da önümüzdeki günlerde açılacağını müjdeledi.

“GAP’A TURİZM TEŞVİĞİ UYGULANSIN”

TÜRSAB GAP Bölge Sorumlusu Fikret Tural ise, Adıyaman’ı önemsediklerini ifade ederek, destinasyon konusunda herhangi bir ayrım yapamayacaklarını ifade etti. Adıyaman’da alt yapı sorunları nedeniyle turistin sadece bir gece konakladığını ileri süren Tural, Gaziantep’te bu sorunun çözüldüğünü Adıyaman’da da bir an evvel çözülmesi için el birliğiyle çalışma yapacaklarını ifade etti.

Tural, turizm anlamında hükümetin bölgeye ayrı bir teşvik verilmesi talebinde de bulundu. Tural, daha öncelerde sahil kentlere uygulanan teşviğin GAP bölgesine de uygulanmasıyla bölgenin daha çok kalkınacağını öne sürdü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP