DOLAR 17,9639 0.23%
EURO 18,2632 0.07%
ALTIN 1.017,19-0,45
BITCOIN 421012-1,42%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Perre’yi Turistlere Küçük Rehberler Anlatıyor

Perre’yi Turistlere Küçük Rehberler Anlatıyor

ABONE OL
6 Mart 2010 12:58
Perre’yi Turistlere Küçük Rehberler Anlatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

rehberAdıyamanlı erkek çocuklar Kommagene Uygarlığının 5 büyük yerleşim biri olan Perre Antik Kentinde gelen turistlere rehberlik yapmaya başladı.

Sabahın erken saatlerinde antik kent sokaklarına çıkan çocuklar şu an sadece yerli turistlere rehberlik yapabiliyor. Çocuklar, yabancı turistlere de rehberlik yapabilmek için İngilizce öğrenmek istiyor.

Antik Kentin yakınlarında bulunan Örenli Mahallesinde her yaştan insan para turizmden kazanıyor. Daha önce işsizlik nedeniyle nüfusunun büyük kısmının büyük kentlere göç etmek zorunda kaldığı yerleşim alanında turizm faaliyetlerinin gelişmesi birçok kişiye ekmek kapısı açtı. 2001 yılından bugüne kazı çalışmalarının devam ettiği Perre Antik Kenti Nekropol alanda son yıllarda Örenli Mahallesinde bulunan vatandaşlar da faydalanmaya başladı. Kazı çalışmaların durması nedeniyle büyüklerin işsiz kaldığı mahallede, bu kez de çocuklar harçlıklarını çıkarmaya başladılar. Yaşları 12 olan Barış, Sinan, Erkan ve Sedat gelen turistlere Pere Antik Kenti hakkında bilgiler vererek rehberlik yapıyorlar. Derslerinden arta kalan zamanda rehberlik yapan çocuklar, rehberliği para kazanmak için değil Adıyaman’ı daha iyi tanıtmak için yaptıklarını dile getirdiler. Tıpkı Hasankeyfte turistlere rehberlik yapan çocuklar gibi Adıyamanlı çocuklar da gelen turistlere yabancılık çektirmemek için canla başla çalışıyorlar. Aileleri farklı mesleklerde geçimini sağlarken çocuklar da gelen turistlere rehberlik yaparak kendi harçlıklarını çıkartıp aile bütçesine katkı sunuyor.

Kitaplardan ve internetten Perre tarihini öğrendiklerini belirten çocuklar yabancı dil bilmedikleri için şu an sadece yerli turistlere rehberlik yapıyorlar. Yabancı dil öğrenmek için çaba harcadıklarını kısa zamanda bu da başaracaklarını ifade ediyor.

12 yaşındaki Küçük rehber Barış, “Perre Antik Kentinin tarihini kitaplardan ve internetten öğrendim. Okulda İngilizce dersini dikkatlice dinliyor, ayrıca kente gelen yabancı turistlerle konuşarak İngilizcemi geliştirmeye çalışıyorum. Kısa zamanda yabancı turistlere de hizmet vereceğimize inanıyorum” dedi.

Günde 5–10 TL arasında para kazanan rehberler, Türkçe’nin dışında Kürtçe’de biliyor. En büyük hayalleri ise Perre Antik Kenti tarihini turistlere tam olarak anlatabilecek kadar İngilizce öğrenmek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP