DOLAR 17,9535 0.07%
EURO 18,5195 -0.13%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 4298240,34%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Projeksiyonla Kuran Öğreniyorlar

Projeksiyonla Kuran Öğreniyorlar

ABONE OL
13 Temmuz 2012 07:00
Projeksiyonla Kuran Öğreniyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuran Kursu (3)Yaz döneminde Kur’an-ı Kerim kursunun başlamasıyla birlikte Çarşı camiinde Kur’an öğrenimi ve dini bilgilerin projeksiyon ile yapılması öğrencileri sevindirdi.

Okulların kapanmasıyla birlikte yaz kuran kurslarının açılmasıyla birlikte daha verimli bir eğitim verebilmek için Adıyaman’da bir ilke imza atan Çarşı Camii müezzin kayyımı Remzi Akkuş, projeksiyon ve bilgisayar destekli ders vermeye başladıklarını söyledi.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gönderilen çizgi film ve dini bilgileri içeren filmlerin çocukların dikkatini çektiğini belirten Çarşı Camii müezzin kayyımı Remzi Akkuş şunları söyledi; “ Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığımız ve özel bazı kuruluşların katkılarıyla önemli bir projeye imza atıldı. Yaz Kur’an kurslarımıza katılan çocuklara izlettiğimiz sine vizyonlarda peygamberlerin hayatları, ibadetler ve itikat konularını anlatan dikkat çekici çizgi filmler hazırlamış. Bu cdlerden yararlanarak eğitimin daha faydalı olacağı düşüncesiyle böyle bir eğitime imza attık. Geçen yılda aynı etkinliği yaz aylarında gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise daha kapsamlı bir şekilde çalışmalarımız oldu. Ayrıca Kur’an kurslarına kayıtlarda yaş sınırının kalkmasıyla birlikte kurslarda olan verimlilik ve talep arttı. Ancak bu yıl taleplerin daha fazla olmasını bekliyorduk. Özel kuruluşların yaz sporlarını açması azda olsa öğrenci sayımızı etkiledi. Bu doğrultuda Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan anlaşma gereği Kur’an kurslarına gelen çocuklarımızı hafta sonunda spor etkinliklerinden faydalandırıyoruz”
Kuran Kursu (2)Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aynı zamanda bu yıl Kur’an kursuna kayıt yaptıran öğrencilerin kitaplarını ücretsiz olarak verdiğini dile getiren Remzi Akkuş, “Bu kitap birlikteliğinin sağlanması bizim için çok önemliydi. Çocuklar hep birlikte aynı dersi okuyarak güzel bir verim elde ediyorlar. Anlattığımız dersleri projeksiyon desteği ile anlatıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı Elifba’yı, dua kitabını ve aynı zamanda dinimi öğreniyorum kitabını çocuklara ücretsiz olarak verdi. İtikat, ibadet, ahlak ve siyer olmak üzere dört dalda çocuklarımıza projeksiyon destekli görsel argümanları izletiyoruz. Dini ve peygamberlerin hayatını anlatan çizgi filmlerini izleyen çocuklar zevk alarak dersleri dinliyorlar. Daha önceki yıllarda derslerimizi anlatımlı olarak anlattığımızda çocuklar dersleri dinlemeyebiliyorlardı. Ancak bu yıl başlatmış olduğumuz uygulama oldukça verimli geçiyor. Özellikle hazırlanan CD’lerin çizgi film olması çocukların dikkatini çekiyor. Bu uygulama şuanda Adıyaman birkaç camii de uygulanmakta. Geçen yıl bu uygulamayı ilk defa biz başlatmıştık. Böyle bir çalışmanın bütün camilerde gerçekleşmesini arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Yaz kursunda öğrencilerin bir hayli fazla olması nedeni ile sesli ve görüntülü eğitimin faydalı olacağını düşündük” diyerek sözlerine devam eden Çarşı camii imam hatibi Emin Çil ise, görsel eğitimin öğrenciler üzerinde daha etkili olduğu, görüntülü kursla birden fazla öğrenciyle aynı anda ilgilenildiğini bildirip, bu sayede öğrencilere daha fazla zaman ayrıldığını, Kur’an öğrenmeyi, abdest almayı, namaz kılmayı ve bununla ilgili diğer bilgileri daha kolayca öğreneceklerini söyledi.

Çil, “Evlatlarımıza dinini ve kitabını öğretmeyi, asli vazifemiz bilip, onların Kur’an-ı Kerim öğrenmesi gerektiğine samimiyetle inanıyor. Yavrularımızın dünya hayatlarını kazanmalarını düşündüğümüz kadar kamil bir mümin olmalarını da düşünüp bu yolda elimizden gelen gayreti göstermemiz gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP