DOLAR 17,8829 0%
EURO 18,4445 0.03%
ALTIN 1.028,82-0,07
BITCOIN 4306585,39%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Radar uygulamasında yeni yöntem

Radar uygulamasında yeni yöntem

ABONE OL
26 Mart 2013 16:42
Radar uygulamasında yeni yöntem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

RADARrAdıyaman İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme ve Şube Müdürlüğü tarafından Adıyaman’da uygulanan radar uygulamalarında karayolunu kullanan sürücüleri uyarmak amacıyla karayollarına konulan radar ikaz levhaları kaldırılıyor.

Karayolunda meydana gelen yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarının, en önemli nedenlerinden biri aşırı hızla araç kullanma olduğunu ifade eden Trafik Denetleme ve Şube Müdürü Nadir Telli, “Kazaların azaltılmasında en etkili yönteminin, hız limitlerinin korunması ve etkili, yaygın bir şekilde hızın denetlenmesidir” dedi.
1 1149Telli, Adıyaman Üniversitesi yakınlarında yapılan radar uygulamasında yaptığı açıklamada, “Aşırı hızın önlenmesi, kazaların ve kaza sonucu ortaya çıkan kayıpların psikolojik, sosyal, ekonomik maliyetinin azaltılmasında somut bir yarar sağladığı gibi, hava kirliliği, gürültü gibi çevresel maliyetleri de düşürmektedir. Geçmişte uygulanan açık, ikazlı ve görünür hız denetimleri sürücüler üzerinde geçici olarak etki yapmaktaydı. Hız denetimi yapılmayan yerlerde ise, sürücüler yüksek hızlarda araç kullandıkları görülmektedir. Yüksek hızlarda araç kullananların büyük çoğunluğu, diğer trafik kurallarının ihlal etmeye meyilli oldukları bilinmektedir. Bu nedenle, trafik polisi denetiminin bütünüyle görünür yöntem ve stratejiler üzerine kurulması halinde, sürücülerin denetimin olmadığı yerlerde, sık sık kural ihlali yaptıkları görülmüştür. Şehir içi ve şehirlerarası karayollarında, radarla hız denetimleri, özellikle kaza riski bulunan kara noktalarda, seyir halinde veya sabit olarak yapılacaktır. Yapılan yer ve noktalar önceden uyarılmadan yapılacak olup, mevcut radar ikaz levhaları kaldırılacaktır. Böylece sürücülerin, başta hız olmak üzere, birçok trafik kuralını ihlal etmeleri ve trafik kazalarının oluşması engellenecektir. Sürücüler üzerindeki denetimin her zaman ve her yerde yapıldığı izlenimin verilmesini geliştirmek ve tüm karayolu güzergahlarında başta hız ihlali olmak üzere, kurallara uyma alışkanlığını kazandırmak amacıyla, radar ikaz levhası uygulamasına son verildiğini tüm sürücülerin bilgisine sunuyoruz. Sürücülerin araçlarını, zamanı ve yeri belli olmayan, şehrimizin ana arterleri üzerinde kazaların sık sık meydana geldiği kara noktalarda daha dikkatli kullanmalarını, özellikle yaya geçitleri, kavşaklar ve bağlantı yollarından geçerken hızlarını azaltmalarını, önemle tavsiye ediyoruz.

Hız öldürür, hayatlar söndürür, sloganından hareketle, tüm sürücülerimizin araçlarının hızlarını yasal hız limitleri içinde tutmalarını, ayrıca, yol, araç ve hava şartlarına göre de araç hızlarını uygun şekilde azaltmaları gerekmektedir”diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP