DOLAR 18,1066 0.12%
EURO 18,2616 -0.07%
ALTIN 1.021,11-0,02
BITCOIN 412463-1,96%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Rektör Gündüz, ”TÜRK MİLLETİ’NDEN ÖZÜR DİLESİNLER”

Rektör Gündüz, ”TÜRK MİLLETİ’NDEN ÖZÜR DİLESİNLER”

ABONE OL
18 Aralık 2008 20:07
Rektör Gündüz, ”TÜRK MİLLETİ’NDEN ÖZÜR DİLESİNLER”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

rektormmmAdıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, 1915 olaylarına ilişkin ”Ermenilerden özür dileme” kampanyası başlatanların Türk Milleti’nden özür dilemesi gerektiğini bildirdi.

 

     Bu kampanyada sözde aydın diye etiketlenenlerin önemli bir bölümünün Türkiye’nin Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefinden rahatsız olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mustafa Gündüz, ”Cumhuriyetin değerleri ulus devlet üzerine kuruludur. Liberal, ekonomik ya da düşünsel sisteme sadakatlerini emperyalist ülkelerin ülkemiz üzerinde oynamak istedikleri oyunlarla birleştirenler ya gaflet içerisindedirler ya da hıyanetle meşguldürler” dedi.
     Gündüz, gazetecilerin, sorusu üzerine, kampanyayı başlatanların son 10 yıl içinde ne tür kampanyalar başlattığı ve açıklamalar yaptığına, dolayısıyla sicillerine bakmak gerektiğini söyledi.
     Bu kampanyanın başı konumunda sözde aydın diye etiketlenenlerin önemli bir bölümünün Türkiye’nin ulus devlet formunda, büyük önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefinden rahatsız olduğunu kaydeden rektör Gündüz, şöyle konuştu:
     ”Cumhuriyetin değerleri ulus devlet üzerine kuruludur. Liberal, ekonomik ya da düşünsel sisteme sadakatlerini emperyalist ülkelerin ülkemiz üzerinde oynamak istedikleri oyunlarla birleştirenler ya gaflet içerisindedirler ya da pek hoşlarına gitmese de hıyanetle meşguldürler.
     1915 diye sınırlandırılan olaylar içerisinde bu toplumun binlerce yıllık tarihinden bu yana sahip olmadığı ‘soykırım’ kavramını çağrıştıracak belirlemeler, etiketlemeler ve gerçekte olmayan ama kurgulanarak yaratılmaya çabalanan yakın geçmişe ait tarihi bir kurgu üzerinden işlediklerini var saydıkları bir suça dayalı, yine var sayıma dayalı bir özür faaliyeti, çıplaklığıyla bakıldığında erdem gibi görünebilinir. Ancak özrü, kabahati olanlar diledikleri takdirde bu özür anlamına gelebilir.”
     Gündüz, vicdanın içinde yaşanan toplumun değerleri ve onların algılandığı biçimde oluştuğunu, vicdanı kabul etmeyenlerin kendilerine aydın etiketlemesini yakıştırmalarından utandığını dile getirerek, ”Çünkü yüce milletin önemli bir bölümü bize de aydın demektedir. Ben de bir aydın olarak bize bu onuru yükleyen Türk Milleti’nden özür diliyorum” dedi.
    
     -”AYDIN TAVRI ORTAYA KOYMAK”-
    
     Rektör Gündüz, aydın olmanın aydın tavrı ortaya koymak anlamına geldiğini ve bunun olmayan bir tarihe dayalı beyanatlarda bulunmak, kampanyalar açmaktan geçmediğini ifade etti.
     Kampanyanın sahiplerinin önemli bir bölümünün yakın siciline bakıldığında ve daha önce ne tür kampanyaların altına imza attıklarını ve başlattıkları görüldüğünde, amacın Türkiye’yi ulusal birlik ve bütünlüğünü zedeleyecek emperyalist, sömürgeci güçlerin Türkiye üzerindeki emellerini daha kolay gerçekleştirebilecekleri bir toplum düzenine itmek olduğunun apaçık ortaya çıkacağını bildiren Prof. Dr. Gündüz, şunları kaydetti:
     ”Giderek artan bir biçimde bölücülük ve gericilik faaliyetleri hem Cumhuriyetimizin değerlerini ortadan kaldırmak hem de Atatürkçü düşünce sisteminin Türk toplumsal yaşamına aktarılma sürecine tıkamak üzere özel çabalarla destek bulmaktadır. Nihayetinde uluslar arası sermayenin Türkiye üzerinde küreselleştirmeci ve dayatmacı tavrının bir adımıdır. Ermenilerden 1915 olayları nedeniyle özür dilemesi gereken bunlar değildir.”
     ”Eğer böyle bir olay söz konusu ise her iki tarafın bir birinden özür dilemesi gerekir. Durup dururken Türkiye’den bir grup insanı sözde vicdanlarına dayanarak olmayan bir olay üzerinden özür dilemelerini ben Türkiye’nin çok daha önemli süreçlerden, sorumlu süreçlerden geçerken gündeminin üzerine kılıf geçirildiği biçiminde yorumlamak istiyorum” diyen Prof. Dr. Gündüz, ”Özür dilenmesi söz konusu ise bu kişiler öncelikle Türk Milleti’nden özür dilesinler” diye konuştu.
     Gündüz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün milli maç vesilesiyle herkesi umutlandıran bir ışık yaktığını, bunun Ermenistan’da ve Türkiye’de heyecanla karşılandığını, böyle bir kampanyanın bu ışığı da kararttığını düşündüğünü dile getirdi.
     İmza kampanyasını başlatan ve bir bölümü de meslektaşı olan kişilerin bu davranışının, üniversite camiasından da bilim insanları tarafından da ulusal onuru zedeleyici bir tavra tepki bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğünü belirten Gündüz, açıklamasını şöyle tamamladı:
     ”Bu bir milletin onuruyla oynamaktır. Kendi adlarına özür dilediklerini ifade etmiş olsalar bile sözünü ettikleri vicdan bu milletin içinde ve kültürüyle yoğrularak ortaya çıkmıştır. Böyle bir gaflet içerisine düştüklerini fark ettikleri anda Türk Milleti’nden özür dilesinler.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP