DOLAR 17,9138 0.03%
EURO 18,3305 0.04%
ALTIN 1.030,48-0,28
BITCOIN 410539-4,44%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Romanyalı Gençlerden Vali Mahmut Demirtaş’a Ziyaret

Romanyalı Gençlerden Vali Mahmut Demirtaş’a Ziyaret

ABONE OL
8 Ekim 2013 16:19
Romanyalı Gençlerden Vali Mahmut Demirtaş’a Ziyaret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

romanyali gencler 1Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Avrupa Birliği  “Yeşil Çevreciler” projesi kapsamında Adıyaman’a gelen Fen Lisesinin proje ortağı olan Romanya’nın Turceni kentinde bulunan Liceul Teknoloji Lisesi öğrenci ve öğretmenlerini makamında kabul etti.

Ziyarette, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, proje ile ilgili Vali Mahmut Demirtaş’a bilgi vererek, “Bu proje iki ortaklı bir proje olup, maliyeti 20 bin TL’dir. Adıyaman AB projelerinin uygulanması noktasında ülkemizde ilk sıralarda yer almaktadır. Adıyaman’ın AB projelerinde gösterdiği başarı nedeniyle Avrupa Birliği Bakanı Sayın Egemen Bağış tarafından bir mektupla teşekkür edildiğini ifade etti. 
Romanyalı öğrencilerin ziyaretinden memnuniyet duyan Vali Mahmut Demirtaş ise, Adıyaman Fen Lisesinin proje ortağı olan Romanya’lı gençler ile Adıyaman’lı gençlerin yeşil çevre ve enerji verimliliği gibi konularda ortak bir proje üretmelerinin çok anlamlı olduğunu belirterek, “Dünyamızda küresel ısınmadan kaynaklı çevre kirliliği ve düzensiz yerleşim sorunlarına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan bu projeye çok önem veriyoruz. İki ülke arasında ortak yürütülen bu projenin sonuçlanması ile birlikte bir dergi, bir takvim ve bir adet sözlük üç ayrı dilde basımı yapılarak çıkartılacaktır”dedi. 
romanyali gencler 3Bu tür projelere çok önem verdiklerini belirten Vali Mahmut Demirtaş, “gençlerimiz bu projelerle kültürler arası diyalogu geliştirip, ülkemiz insanının misafirperverliğini en iyi şekilde göstererek, proje ortağı olan ülkelerin gençlerini kültürümüzle ilgili de bilgilendirmektedirler. Bu tür ilişkiler uluslararası anlamda büyük önem taşımaktadır” dedi. 
Adıyaman’ın tarihi, coğrafi yapısı, ekonomisi, sosyal ve kültürel yaşamı ve turistik yerleriyle ilgili de Romanyalı gençlere bilgi veren Vali Mahmut Demirtaş, “Adıyaman’ın Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu ve sahip olduğu 200 dolayında tarihi ve kültürel miras ile adeta bir Açık hava müzesi olduğunu ifade ederek, gençlere UNESCO tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağında 2206 metre yükseklikten bereketli Mezopotamya ovasını ve Atatürk Barajının muhteşem manzarasını gizemli bir ortamda güneşin doğuşu ve batışıyla beraber izleyebileceklerini” söyledi.

Adıyaman’da çok sıcak bir karşılaşama yaşadıklarını dile getiren Romanyalı gençler ise, bu proje ile Türkiye’yi yakından tanımamıza fırsat tanınmış oldu. Adıyaman’da bulunmaktan çok memnunuz. Adıyaman insanının misafirperverliğine hayran kaldıklarını ifade ettiler

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP