DOLAR 18,1160 0.14%
EURO 18,2099 0.19%
ALTIN 1.015,98-0,01
BITCOIN 3882380,77%
Adıyaman
31°

PARÇALI BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Saddam’ın sarayından 15 bin dolar değerinde eser çaldılar

Saddam’ın sarayından 15 bin dolar değerinde eser çaldılar

ABONE OL
9 Mayıs 2007 00:33
Saddam’ın sarayından 15 bin dolar değerinde eser çaldılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yılmaz Çoban’ın haberi
Saddam (5)Saddam’ın Irak’taki tarihi eserlerini piyasaya sürmek üzere iken Adıyaman ve Adana Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı ortak çalışma sonucu 6 kişi ile birlikte eserler ele geçirildi.

    

Devrik Irak Lideri Saddam Hüseyin’in Sarayından hangi döneme ait olduğu henüz tespit edilmeyen 6 parça eser çalındı. Adıyaman’ın Besni İlçesinde ikamet eden Ş.B isimli bir şahsın yasal olmayan işlerde aracı konumunda çalıştığı ve yapmış olduğu aracı işlerden yüzde karşılığı para aldığı, ayrıca şahsın tarihi eser kaçakçılığı yapan kişilerle irtibatlı ve Adıyaman’daki tarihi eserlerin yurt dışı ve yurt içinde satışlarında yardımcı olduğu yönünde bilgiler alınması üzerine şahıs ekiplerce, takibe aldı.

 Adıyaman suç organizasyonlarına yönelik Kaçakçılık ve Mali Suçlar Birimi ekipleri yaptıkları istihbari çalışma sonucu, Ş.B’in değişik şahıslar ile de irtibatlı olduğu, ve bir dizi tarihi eser için pazarlık yapılacağı yönünde bilgiler alındı. Daha sonra ise Ş.B ile diğer arkadaşları takibe alındı. Silopi’ye ulaşan Ş.B ve arkadaşları burada bir dizi pazarlıklar yaptı. Pazarlık neticesinde Irak Zaboya geçtiler. Burada gümrükten değişik parçalar halinde tarihi eserler alan şahıslar, yeniden Silopi’ye oradan da Gaziantep ve Adana illerine geldiler.

 Adıyaman ve Adana ekiplerince takibe alınan şahıslara, Adana Otogarı karşısında petrol ofisi civarında operasyon düzenlendi. Operasyon sonunda Ş.B, AA., O.B , M.B ve İ.P isimli şahıslar yakalandı. Şahıslar ile birlikte 1 adet çift yüzlü bronz heykel, 1 adet gözyaşına benzer taştan şişe,1 adet sakallı erkek figürü olan yontma taş, 1 adet bronz oturur vaziyette heykelcik 1 adet pirinç adak plakası üzerinde erkek figürü 1 adet pirinç adak plaka üzerinde insan ile hayvan figürleri olan tarihi eserler  ele geçirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP