DOLAR 18,0867 0%
EURO 18,2555 -0.17%
ALTIN 1.019,00-0,22
BITCOIN 412524-2,07%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sağlık İl Müdürlüğü 2008 yılı faaliyet raporunu açıklandı

Sağlık İl Müdürlüğü 2008 yılı faaliyet raporunu açıklandı

ABONE OL
2 Ocak 2009 22:33
Sağlık İl Müdürlüğü 2008 yılı faaliyet raporunu açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

saglikmudroAdıyaman Sağlık İl Müdürü M. Emin Taş, 2008 yılında yapılan sağlık hizmetlerini açıkladı.

Birinci basamak sağlık hizmetleri:

Aile Hekimliği                                                                                                                                          

2008 yılında başlattığımız Sağlıklı Köyler projesi kapsamında 20 hane ve üstü bütün yerleşim birimlerimizin çevre sağlığı envanteri çıkarıldı. Çevre sağlığını olumsuz etkileyen alt yapı sorunları tespit edilerek, ilgili birimlere raporlanıp sunuldu ve buna göre çözüm programları geliştirildi. İl ve ilçe merkezlerinde ve köylerimizde sağlıklı su kullanımına yönelik çalışmalar kapsamında bakiye klor bakımı, bakteriyolojik ve kimyasal tetkikler düzenli biçimde yapılarak bu konuda oluşması muhtemel su ile bulaşan hastalıkların önüne geçildi. Okul sağlığı hizmetleri kapsamında bağışıklama çalışmalarının yanı sıra ağız diş sağlığı taramaları düzenli olarak yapıldı. Okullarımızın daha hijyenik bir ortama kavuşmaları konusunda yürütülen Beyaz Bayrak Projesi kapsamında 2008 yılında 12 okulumuz plaketle ödüllendirildi.

  Beyaz Bayrak Projesi ödül töreni

112 Acil Sağlık Hizmetleri

İl genelinde toplam 13 istasyonda 112 acil hizmetler verilmekte olup dijital kayıt sistemine sahip Komuta Kontrol Merkezi koordinasyonunda organize edilen bu hizmetlerde gelinen nokta yüz güldürücüdür. 2008 yılında 12.860 kişiye 112 Acil istasyonlarımız tarafından müdahale edilerek tedavilerine yardımcı olundu. Kent merkezinde vakaya ulaşma hızımız ortalama 5 dakikanın altına inmiştir. Bütün çağrılar dijital kayıt sistemi ile kayıt altına alınmakta, uydu takip sistemi ile bütün ambulanslarımızın hareketleri takip edilmektedir. 2008 yılında kurduğumuz İl Ambulans Servisi Başhekimliği ile bütün ambulanslarımızı tek elden koordine eder duruma geldik. Gerek il içi ve gerekse il dışı hasta nakillerimizi sorunsuz bir şekilde nakledebildik. Telsiz ve role alt yapımızı yeniledik. Bütün ambulanslarımızın tıbbi aksan ve donanımlarını eksiksiz hale getirdik.

ANA ÇOCUK SAĞLIĞI VE AİLE PLANLAMASI, ÜREME SAĞLIĞI HİZMETLERİ

2008 yılında yenidoğan tarama programları kapsamında işitme taramaları, Fenilketanüri ile Konjenital Hipotroidi taramaları düzenli bir şekilde yapılarak bebeklerimizin daha sağlıklı bir yaşama kavuşmaları sağlandı. Gebe ve bebek tespit ve izlemlerimiz istenilen düzeylere ulaşıldı. Aile planlaması kapsamında bilinçlendirici halk eğitimleri yapılarak etkin yöntem kullanım oranlarımız artırıldı. Topluma dayalı destek projeleri kapsamında sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa üreme sağlığı projeleri başarılı bir şekilde yürütüldü. Bebek ölümlerine yönelik il genelinde saha araştırmaları yapılarak nedenler tespit edildi. Anne ölümleri konusunda yapılan etkin çalışmalar sonucu 2008 yılında meydana gelen toplan iki vakanın da önlenebilir anne ölümü olmayışı bu konuda yapılan çalışmaların kirliliğini gösteriyor. 2008 yılında meydana gelen doğumların

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP