DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 383971-2,23%
Adıyaman
32°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sağlıklı Bir Gelecek İçin Temiz Bir Çevre

Sağlıklı Bir Gelecek İçin Temiz Bir Çevre

ABONE OL
14 Mayıs 2008 20:19
Sağlıklı Bir Gelecek İçin Temiz Bir Çevre
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sagliklicevrAdıyaman Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu öğrencileri, ‘ Sağlıklı Bir Gelecek İçin Temiz Bir çevre’ uygulaması başlattı.

Kampanya kapsamında mahallede topladıkları katı atıkları okul idaresine teslim ederek, karşılığında kitap alıyor.

Fevzi Çakmak İlköğretim Müdür Yardımcısı Ahmet Korkmaz, bir ton kullanışmış kağıt, geri kazanıldığında 16 adet çam ağacının, bir ton kullanılmış gazete kâğıdı kullanıldığında ise 8 adet çam ağacının kesilmesi önlenmiş olacağını söyledi.

Kampanya hakkında bilgi veren Korkmaz, “Bir kere kullanıp atacağımız poşetler yerine, sürekli kullanabileceğimiz bez torba, sepet ve fileleri tercih edelim. Çöplere atılan pillerin içindeki kimyasal maddeler toprağa ve suya karışarak bizlere zehir olarak geri dönecektir. Kullan – At piller yerine yeniden doldurulabilir pilleri kullanalım. Plastikler doğada parçalanma süresi en uzun olan madde olduğu için yok edilmesi güçtür. Bu nedenle bu maddelerin mümkün olduğunca ayrı biriktirilip geri kazanılmaları sağlanmalıdır. Plastik ambalaj atıkları yıkanıp granül haline dönüştürülerek ikincil ürün üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır. Sera örtüsü, otomotiv sektöründe plastik torba, marley, pis su borusu, elyaf ve dolgu malzemesi, araba yedek parçası yapımında kullanılmaktadır.Geri dönen her bir ton cam için yaklaşık 100 litre petrol tasarruf edilmiş olacaktır. Bir cam şişe doğada 4000 yıl, plastik 1000 yıl, çiklet 5 yıl, bira kutusu 10-100 yıl, sigara filtresi 2 yıl süre ile yok olmamaktadır. Evsel atıklar arasında cam şişe ve kavanozların geri dönüşümü ülkemizde oldukça eski yıllara uzanmaktadır. Renklerine göre ayrılan cam şişe ve kavanozlar ve diğer cam atıklar kırılarak cam tozu haline getirilir. Cam tozu, kum, kireç taşı ve soda külü ile karıştırılır ve yüksek sıcaklıkta şekillendirilerek yeni ürünlere dönüştürülür.”şeklinde konuştu.

 GETİRİLECEK MADDELER

MİKTAR

ÖDÜL

PET ŞİŞE

20 ADET

1 KİTAP

CAM ŞİŞE

20 ADET

1 KİTAP

PİL

20 ADET

1 KİTAP

KUTU KOLA

20 ADET

1 KİTAP

KÂĞIT

1 KİLO

1 KİTAP

NAYLON POŞET

50 ADET

1 KİTAP

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP