DOLAR 17,9560 0.04%
EURO 18,5308 -0.07%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430470-1,21%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sağlıkta “İç İletişim ve Sağlıkta Kalite” Toplantısı

Sağlıkta “İç İletişim ve Sağlıkta Kalite” Toplantısı

ABONE OL
25 Haziran 2012 06:05
Sağlıkta “İç İletişim ve Sağlıkta Kalite” Toplantısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

toplantdalkAdıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hizmet kalitesinin arttırılması amacıyla “İç İletişim ve Sağlıkta Kalite” isimli toplantı düzenlendi.

Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen toplantıya Başhekim Uzm. Dr. Hacı Mehmet İnan, hastanenin kaliteden sorumlu Başhekim Yardımcısı Op Dr. Abdulkadir Sarı, Çalışma Güvenliği Sorumlusu Uz. Dr. Zülfikar Işık, Tesis Güvenliği Sorumlusu Op. Dr. Bahattin Pektaş, Enfeksiyon Kontrol Komitesi sorumlusu Uz. Dr. Selçuk Aksöz, ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki hekimler katıldı.
Geniş katılımlı toplantıda sağlıkta performans ve kalite yönergesi, kalite sisteminin amaçları, kurumsal ölçümdeki parametreler, HKS’de Yapı, HKS merkezi değerlendirmeleri, hasta memnuniyetinin artırılması, kurum çalışanlarına kalite bilinci kazandırılması, tüm süreçlerde sürekli geliştirme ve iyileştirmenin sağlanması, verimlilik ve etkililiğin artırılması, finansal sürdürülebilirliğin sağlanması, rekabet ortamının oluşturulması, kalite uygulamalarının yaygınlaştırması, sağlık çalışanının mağdur olmasını önlemek, olası tedavi yanlışlarının önüne geçerek hastayı korumak, hukuki açıdan hekimi korumak, Sağlık Bakanlığı tüm hastanelerde hasta ve çalışan güvenliği kültürünün oluşmasını gibi konular gündeme getirildi. 
Kalite Yönetim Direktörü Biyolog Çiğdem Eğilmez slayt sunumu eşliğinde teknik bilgiler verdi. Çiğdem Eğilmez, güvenli ilaç uygulaması, renkli kodlar uygulaması, hastanın bilgilendirilmesi ve rızasının alınması, sözel istem, güvenlik raporlama sistemi, epikriz tanımlayıcı figürler, indikatör yönetimi konuları hakkında bilgilendirme yaptı.
topkandtsaknm02Daha sonra kürsüye gelen Psikiyatri Uzm.Dr.Emel Koyuncu şunları söyledi: “hekimler ilacın adını, dozunu, uygulama zamanını, uygulama süresi ve yöntemini, tarihini, belirtilerek okunaklı bir şekilde yazmalı ve imzalamalıdır.”
Bilgi işlemde yeni düzenlemeler konusunda ise Müdür Yardımcısı İsmail Dirican, Pilot iller olarak 24.04.2012 tarihinde Eskişehir ve 02.05.2012 tarihinde Konya’da başlatılan e-reçete uygulaması Konya’da şuana kadar 60000 e-reçete uygulaması yapılmış ve 20000 reçete eczaneler tarafından kabul edildiğini ifade ederek, 1 Temmuz’da ülke genelinde olduğu gibi Adıyaman’da uygulanmaya başlanacağını belirterek e-reçetenin uygulaması ve e-reçete hastanelerin otomasyon sisteminde kullanımı hakkında slayt gösterisi ile doktorlara bilgi vererek e-reçetede hekimler tarafından uygulanması gereken konular hakkında soruları yanıtladı
Başhekim Uzm. Dr. Hacı Mehmet İnan, katılımın yoğun bir şekilde sağlanmış olmasından dolayı memnuniyetini ifade ederek, katılımcılara teşekkür etti. Kalite Politikası çerçevesinde; kalite politikası ile tutarlı ölçülebilir yıllık kalite hedeflerini artırılması ile Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı bünyesindeki Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü çatısı altında “Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı” kurularak bundan böyle sağlık hizmetlerinde kalite standartları geliştirme, hasta ve çalışan güvenliğinin sağlanması, sağlık kurumlarının akreditasyonu alanlarında çalışmalarımızı bünyemizde yürütecek olan “Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon ”sorumlu hekimlerimiz tüm enerji ve birikimini bu alanda kullanarak Vatandaşlara daha kaliteli hizmetin sunulması için bu tür toplantıların belli aralıklarla devam edileceğini belirten Başhekim İnan; “Sağlık çalışanları olarak hepimiz bir ekibiz.
mehmetnankmEkibimiz oldukça deneyimli ve herkes kendi alanında uzman. Kalitenin çıtasını her gün biraz daha yükseklere taşımanın azmi içerisindeyiz. Hastanelerimizin kendi bölgemizde örnek alınması için imkânlarımız doğrultusunda hizmet edeceğiz. Vatandaşlarımızın her şeyin en iyisine layık olduğunun bilincinde olarak Hasta ve hasta yakınlarımızın memnuniyetini göz önünde bulundurarak çaba harcıyoruz” şeklinde konuştu.
İnan, Hastanelerde karşılaşılan sorunların çözümü ile ilgili hekimler ile karşılıklı fikir alış verişi şeklinde söyleşinin ardından toplantı son buldu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP