DOLAR 17,8896 0.03%
EURO 18,4348 -0.04%
ALTIN 1.027,64-0,20
BITCOIN 4323755,81%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sahabe Projesinin Startı Verildi

Sahabe Projesinin Startı Verildi

ABONE OL
25 Mart 2013 16:13
Sahabe Projesinin Startı Verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sahabe nissibi inceleme 1Sahabe Projesi hayata geçiriliyor. Sahabe alanında uygulanacak proje ile ilgili Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Samsat ilçesinde meftun bulunan Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin kabrine giderek, sahabe alanında yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Hafta sonu mesaisini çeşitli incelemelere ayıran Vali Mahmut Demirtaş, ilk olarak Sahabe alanında yapılan çalışmaları inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. Sahabe’yi ziyarete gelen vatandaşlardan yoğun ilgi gören Vali Mahmut Demirtaş, burada uygulanacak proje ile ilgili vatandaşlarla sohbet ederek, kendisine çay ikram edildi. Vali Demirtaş, bizler mesai gözetmeksizin çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam ediyoruz dedi.
Sahabe kabrini ziyarete gelen Vatandaşlar ise, Vali Demirtaş’a yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, bugüne kadar sahabe kabri ve çevre düzenlemesine gereken önem verilmemişti. Bugün burada gördüğümüz kadarıyla çalışmalar çok seri bir şekilde devam ediyor. Adıyaman’da büyük değişim ve dönüşümler sizin uygulayacağınız projelerle birlikte yaşanacaktır dediler.
sahabe nissibi inceleme 4Vatandaşlarla yapılan sohbetin ardından alanı gezerek, çalışmaları yerinde inceleyen Vali Mahmut Demirtaş, “Sahabe Projesinin hayata geçirilmesi için mesai mefhumu gözetmeden çalışma arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir gayret sarf ederek, çalışmalarımızı bu yönde artırdık. Daha önce 156 dönümlük olan ve yaklaşık 25 dönümlük alanı kullanılabilir olan Sahabe alanını bugün itibariyle devlet hazinesine ait alanlarında tahsisi ile birlikte bin dönüme ulaştırdık. Son olarak Şanlıurfa Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü nezdinde yapılan girişimler sonucu bu kurumdan da onay alınarak, bu alanların tapu tescil, ifraz ve parselasyon işlemlerini tamamladık”dedi.
Sahabe alanında uygulanacak olan devasa projenin hayata geçirilmesi için sırasıyla 1/100.000, 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli çevre, vaziyet ve uygulama planlarının mühendisler ve şehir plancıları tarafından tamamlandığını belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Sahabe alanında şu anda gece gündüz demeden çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir. Caminin temele hazır hale getirilmesi için şimdiye kadar yaklaşık 50 Bin metre küplük hafriyat kazıldı ve çevre alanlara dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Caminin Mimari projesi ve zemin etüdü tamamlanmış ve temelinin atılmasına hazır hale getirilmiştir. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın katılımı ile 15 Nisan’da camimizin temelini atacağız”dedi. 
sahabe nissibi inceleme 2Vatandaşların Sahabe’ye daha rahat ulaşımlarını sağlamak ve ibadetlerini daha rahat ve huzurlu bir ortamda yapabilmeleri için alanın iç ve çevre yollarının düzenlenme çalışmalarına da başlandığını belirten Vali Mahmut Demirtaş, “15 Nisan’da temeli atılacak camii ile birlikte hayata geçireceğiz Sahabe Projesi, modern Mimarinin bütün özelliklerini yansıtacaktır. Bununla birlikte bu alana Pansiyon, Şadırvan, Kafe-Restoran, Kurban kesim yeri, Dükkânlar, Otoparklar, Çeşmeler, Süs Havuzları, Piknik Masaları, Pergole ve Gölgelikler, WC’ler, Araç Yolları, Yaya Yolu ve meydanlar, Yeşil alan düzenlemeleri ve ağaçlandırmalar yapılacaktır”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP