DOLAR 17,9607 0.07%
EURO 18,5493 0.02%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 4302370,48%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Samsat’ta İçme Suyu Sıkıntısı Bitiyor

Samsat’ta İçme Suyu Sıkıntısı Bitiyor

ABONE OL
21 Temmuz 2012 14:58
Samsat’ta İçme Suyu Sıkıntısı Bitiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

samsat suAdıyaman’ın Samsat ilçesinde 25 yıldır devam eden içme suyu sıkıntısının sona ereceği bildirildi.

Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, Samsat ilçesine içme suyu için arıtma tesisi kurulması için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.
Fırat yaptığı açıklamada, İller Bankası Genel Müdürlüğü ile yapılan mutabakat neticesinde, yüzde 50 hibe olacak şekilde alınan kredi ile Atatürk Baraj Gölünden suyun alınarak arıtılması sonucunda şebekeye verilmesi çalışmalarının bitirildiğini, şu an deneme çalışmalarının sürdürüldüğünü açıkladı.
Mart 2011 ayında ihale sürecinin başladığını belirten Fırat, kapalı sistem arıtma tesisinin kurulduğunu, bununla birlikte eski depo ve kulede onarım çalışmalarının yapıldığını, depoların anti bakteriyel fayanslarla döşendiğini ve çevre düzenleme çalışmalarının yapıldığını kaydetti.
Arıtma tesisi için Belediye tarafından 11 dönümlük arazının tahsis edildiğini belirten Fırat, İller Bankasının ‘Köyler ve Belediyelerin Altyapı Projesi ve Yatırım İşlerinde Kullandırılmasına İlişkin Yönerge’ doğrultusunda işin yapıldığını ve 180 ay vade şartlarının esas alındığını kaydetti.
Başkan Fırat,  “Samsat ilçemiz, kurulduğu günden bu yana içme suyu sıkıntısı çekmekteydi. Belediyenin imkanlarının bu sorunu çözmeye yeterli olmamasına rağmen elimizi taşın altına koyduk ve halkımızın en doğal haklarından biri olan içme suyu sıkıntısını gidermeye karar verdik. Birçok vatandaşımız bu suyu çaresiz kalarak içmekte, bazıları ise her gün bidonlarla su taşımaktaydılar. Halkımıza temiz içme suyu kazandırmayı kendimize borç bildik ve mutlu sona yaklaştık. Şu anda tesisimiz tamamlanmış bulunmakta olup, deneme ve testler yapılmaktadır. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde şebekeye temiz su vereceğiz.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP