DOLAR 15,4992 0.11%
EURO 16,1503 0.17%
ALTIN 900,57-0,12
BITCOIN 4707992,68%
Adıyaman
20°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Samsatlılar Taşınmak İstiyor

Samsatlılar Taşınmak İstiyor

ABONE OL
5 Temmuz 2017 10:10
Samsatlılar Taşınmak İstiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1988 yılında baraj sularının altında kaldığı için şimdiki yerine taşınan Samsat’ta, 2 Mart depreminden sonra halk tekrar taşınmak istiyor.

Samsatlılar Taşınmak İstiyor 5

2 Mart’ta meydana gelen depremde binaların yüzde 78’i depremden dolayı oturulamaz durumda olan ilçede hayat çadırlarda devam ediyor.

Samsat halkı 1988 yılında baraj sularının altında kaldığı için şimdiki yerine taşınan ilçenin tekrar taşınmasını istiyor. Valilik de bunun için çalışmalara başladı.

İlçe 1983 yılında yapımına başlanan Atatürk Barajı’nın suları altında kalma tehlikesinden dolayı 29 yıl önce bulunduğu yerden 5 kilometre uzaklığa taşındı.

Adıyaman’ın güneyindeki aktif fay hattı üzerine kurulan yeni Samsat, mart ayındaki 5.5 büyüklüğündeki depremde büyük zarar gördü.

Devlet tarafından 1988 yılında halka dağıtılan konutların yüzde 78’i oturulamaz hale geldi. Halk 4 aydır çadırda yaşıyor.

Çadır kahvede sosyalleşip ibadetlerini çadır camisinde gerçekleştiren Samsatlılar ilçelerinin  ilçe merkezine 5 kilometre mesafedeki Türkiye Diyanet Vakfı’nın bir külliye inşa ettiği Sahabe Safvan bin Muattal’ın türbesinin yanına tekrar taşınmasını istiyor.

– GÖÇ ARTTI

2 Mart’taki depremde ilçe merkezinde bulunan 979 bina zarar gördü. Köylerde hasar gören binaların sayısıyla Samsat ve çevresinde depremden zarar gören bina sayısı 2 bin 195’i buldu. Zarar gören binaların çoğu ise 1987 yılında devlet tarafından yapılan konutlar. Depremden sonra 3 bin 900 nüfuslu Samsat’ın üçte biri 45 kilometre uzaklıktaki Adıyaman’a göç ederken, ilçede yaşam AFAD ve Kızılay tarafından çadırlarda sürüyor.

24 personelin çalıştığı Samsat belediye binası, 1987 yılında yapılan yapılardan biri. Depremden dolayı ağır hasar gören belediye binası kullanılmaz duruma geldiği için belediye, çadırlarda halka hizmet vermeye çalışıyor.

 

Belediye Başkanı Yusuf Fırat, yaptığı açıklamada, “Depremden sonra binayı boşalttık. Yeni belediye binasının ne zaman yapılacağı belli değil. Deprem, hizmetlerin aksamasına neden oldu. Deprem sonrasında Samsat’ta getirilen konteynerler arızalı. Bu yüzden halk çadırda kalmak zorunda” dedi.

– SICAKTA ÇADIRDA KALAMIYORUZ

Depremde evi ağır hasar görenlerden Zekiye Özelçi ise şöyle konuştu:

“Gündüzleri sıcaktan dolayı çadıra giremiyoruz. Evin her tarafında çatlaklar var. Gündüz evin içine girip yemek yapıyoruz. Akşam da çadırda kalıyoruz. Bütün mahalleli bu durumda”

Ağır hasarlı olmasına rağmen gündüzleri evin içinde oturmak zorunda kaldıklarını anlatan Naile Bozaner ise “Ramazan öncesi çadırda kalıyorduk. Bir yandan oruç, bir yandan sıcak hava… Çocuklarımız çadırda sıcaktan dolayı hastalanıyordu. Bu yüzden ramazanda çok zorlandık” diyor. Samsat’ta sosyalleşmenin tek adresi de çadır kahve. Kahve sahibi Mustafa Kumay, “Dükkânımız belediye binasının altındaydı. Bina depremden zarar görünce dükkânı boşaltmak zorunda kaldık. Kendi imkânlarımla çadırdan bir kahve yaptım. Kahveye gelen insanların gündeminde deprem var. Sürekli deprem hakkında konuşuyorlar” ifadelerini kullandı.

– SAHABEYE TAŞINMAK İSTİYORUZ

Samsat Depremezedeler Platformu Koordinatörü Ömer Ünsal da konutların 5.5 büyüklüğündeki depreme dayanması gerektiğine dikkat çekerek, ilçede deprem sigortası olan sadece 33 evin bulunduğunu ifade etti.

Ünsal, “Köylerle birlikte 7 bin civarında insan depremden etkilendi. 1988 yılında Samsat’ı anayollardan izole bir yere kurdular. Samsat’ın 5 kilometre uzağında Sahabe Safvan Bin Muattal’ın türbesi bulunuyor. Her yıl binlerce insan bu türbeye ziyarete geliyor. Bu türbenin çevresine Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bir külliye yapılıyor. Burası inanç turizmi açısından potansiyeli olan bir yer. Samsat halkı olarak Samsat’ın bu bölgeye taşınmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

– ETÜD ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Samsat’ın taşınmasıyla ilgili Adıyaman Valiliği de çalışmalara başladı. İlçe merkezinin yüzde 78’inin oturulamaz hale geldiği Samsat’ın taşınmasına dair valilik, ilgili kurumlara talimat vererek, nakil işlemiyle ilgili bir rapor hazırlanmasını istedi.

Valilik ayrıca yeni Samsat’ın taşınması düşünülen Sahabe Safvan Bin Muattal’ın türbesinin bulunduğu bölgede zemin etüdünün yapılmasını istedi.

PHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP