DOLAR 17,8984 -0.09%
EURO 18,3856 0.19%
ALTIN 1.017,37-0,01
BITCOIN 410752-3,85%
Adıyaman
36°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

“Samsatlıların Borçları Ertelendi”

“Samsatlıların Borçları Ertelendi”

ABONE OL
1 Haziran 2017 01:24
“Samsatlıların Borçları Ertelendi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal Güvenlik Kurumu Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, Samsat depreminde mağdur olan halkın borç sıkıntısı çekmemesi adına afet kapsamında değerlendirmeye aldıklarını açıkladı.

5.5 şiddetindeki depremle sarsılan ve büyük zarar gören Samsat halkına 11 ayın sultanı Ramazan ayında sevindiren haber Sosyal Güvenlik Kurumu il Müdürü Fuat Tekin’den geldi.

Tekin, Samsatlıların borçlarından dolayı cezai işleme tabi tutulmayacağını kaydetti. Samsat’ın depremden derin etkilediğini açıklayan Tekin, “ Samsat halkına bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizde bulunuyoruz. Kalbimiz, gönlümüz her zaman Samsat halkıyla beraber. Yaşanan deprem sonrasında ekipler tespit çalışmalarını tamamladı. Bizde borçlanmalar konusunda sıkıntı yaşamamaları adına Samsat halkının afet kapsamında değerlendirmeye aldık.”dedi.

Deprem nedeniyle sigortalıların borç ertelemesininuygun görüldüğünü anımsatan Tekin “  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunun 91. Maddesinin üçüncü fıkrasında, “ Yetkili makamlarca genel hayatı etkilediğine dair karar verilen vaka, afet veya mücbir sebep hallerinde, genel hayatın etkilendiği bölge, il, ilçe veya mahalde doğrudan veya dolaylı olarak zarar gören işverenlerle sigortalı ve hak sahiplerince bu kanuna göre kuruma verilmesi gereken her türlü bilgi ve belge ile yapılması gereken başvuruların, ödenmesi gereken primlerin ve diğer kurum alacaklarının ödeme süreleri bu kanundaki sürelere bağlı olmaksızın, genel hayatın etkilendiği bölge, il, ilçe veya mahaldeki şartları ve gelişmeleri göz önünde tutarak belirlemeye ve ertelemeye kurum yetkilidir” hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda Başbakanlık Afet ve Acil Duurm Yönetimi Başkanlığı 2 Mart tarihinde meydana gelen deprem afeti nedeniyle Adıyaman ili Samsat İlçesi, belde, mahalle ve köyleri; Kahta İlçesi, belde, mahalle ve köyleri ile Adıyaman merkez ilçesine bağlı belde ve köylerde genel hayata etkili olduğuna karar vermiştir. 5510 sayılı kanun kapsamındaki sigortalılar, kamu kurum ve kuruluşları ile genel sağlık sigortalılarının herhangi bir başvuruya bağlı kalmaksızın 2 Mart 2017 tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait prim borçları her türlü yapılandırma ve taksitlendirme ödeme yükümlülüklerinin, 5510 sayılı kanunun 89. Maddesinde belirtilen gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın 31.08.2017 tarihine kadar ertelenmesine karar verilmiştir.” İfadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP