DOLAR 18,0712 -0.06%
EURO 18,2664 -0.15%
ALTIN 1.020,53-0,08
BITCOIN 412325-2,21%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

-SANİ KONUKOĞLU ANILDI

-SANİ KONUKOĞLU ANILDI

ABONE OL
17 Ocak 2009 03:23
-SANİ KONUKOĞLU ANILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sanikonukoglSANKO Holding kurucusu Sani Konukoğlu, ölümünün 15. yılında Gaziantep Asri Mezarlık’taki kabri başında anıldı.

    

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, Sani Konukoğlu’nun, herkesin örnek aldığı mümtaz bir insan olduğunu söyledi.

 

Sani Konukoğlu’nun ‘’diktiği fidanların artık birer ağaç olduğunu’’ belirten Koçer, ‘’Merhum Sani Konukoğlu girişimci kişiliği ile sanayileşmeye ivme kazandırdı. Hepimiz Sani Konukoğlu’ndan  çok şey öğrendik’’ dedi.

 

SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyesi Adil Sani Konukoğlu da anma programına katılanlara teşekkür etti.

 

Gaziantep’te ve bölgede sanayileşmenin öncülüğünü yapan, Türkiye’de sanayiciliğin sembol isimlerinden olan  Sani Konukoğlu için mezarlıkta düzenlenen programa Konukoğlu ailesi, sanayiciler, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, Sani Konukoğlu İlköğretim Okulu ve Sani Konukoğlu Anadolu Teknik Meslek Lisesi’nden öğretmen ve öğrenciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Sanko çalışanları katıldı.

 

SANİ KONUKOĞLU

1929 yılında Gaziantep’te doğdu. 1943 yılında ilkokulu bitirdikten sonra ailesinin okuması yönünde ısrarlarına rağmen dokumacılığa başlayarak iş hayatına atıldı. İlk işe başlayışı kendisinin kullandığı tek tezgahta borca aldığı 18 kilogram iplikle oldu. 1947 Ocak ayında İstanbul’da 24 gözlü yerli bobin makinesi yaptırarak Gaziantep’e bu kapasitede ilk bobin makinesi getirdi.

1951 yılında mevcut dokumalarının kalitesini yükseltmek için Halep’ten aldığı eski apre makinesini bir mağaraya kurarak çalışmaya başladı. İki yıl sonra Bursa’daki tornacılara 4 mekikli ekose gömleklik dokuyan Avrupa dokuma tezgahlarının benzer modelini yaptırıp Gaziantep’e getirdi. Böylece Gaziantep’te el tezgahlarını motorlu tezgaha dönüştürmede öncülük yaptı.

1965 yılında Bursa’da havlu tezgahı imal ettirip, bu tezgahlar üzerine atılacak jakar makinelerini Gaziantep’teki tornacılara yaptırıp havlu imalatına başladı. 1962 yılında eski model makinelerden yararlanarak Şehreküstü semtinde bir mağaraya hidrofil pamuk tesisi kurdu. Bunu 1963 yılında kurduğu 1500 iğ kapasiteli pamuk ipliği tesisi izledi.

1966 yılında “Hilal Kollektif  Şirketi’’ni kurdu. 1968 yılında 25.000 iğlik iplik tesisi projesi hazırlattı. 23 Şubat 1972’de inşaatına başlanan tesisin 20.000 iğlik bölümü 1974 yılında devreye alındı.

Firmanın unvanı 1977 yılında Sani Konukoğlu’nun isminden esinlenilerek  “SANKO Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’’ye dönüştürüldü. Sonraki yıllarda bilinçli ve istikrarlı adımlarla yatırımlara devam edilerek alanında çok yüksek kapasite ve kaliteye ulaşıldı. Bugün yaklaşık 15.000 kişinin çalıştığı SANKO Holding, tekstil, ambalaj, inşaat, iş makineleri, enerji, sağlık, eğitim, iklimlendirme,  bilişim, finans, denizcilik ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

SANKO’nun bugün geldiği nokta, Sani Konukoğlu ve O’nun izinden yürüyen sonraki kuşakların bilinçli, planlı ve sabırlı çalışması ile mücadelesinin sonucudur. Bu anlayışla SANKO ve Türk ekonomisine, alanlarında örnek ve öncü şirketler kazandırıldı.

1988 yılında firmasının adı ile kurulan Sankospor’un yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Sani Konukoğlu, diğer sanayicilerle birlikte 15 Ağustos 1989’da Gaziantep Sanayi Odası’nı kurdu. Sanayi Odası’nın ilk yönetim kurulu başkanlığına getirilen Sani Konukoğlu, SANKO’nun sosyal hizmetlerini organize etmek amacıyla 11.10.1989’da Sani Konukoğlu Vakfı’nın kurulmasını sağladı.

Sani Konukoğlu, ılımlı, mütevazı, ileri görüş sahibi, sosyal ve iş hayatında yeterince kültürlü, yenilikleri çabuk kabul eden, bilmediği konuda danışan, çevresindekilere yardım yapmayı görev sayan, doğayı seven,  ancak öne çıkmaktan hoşlanmayan yapıya sahipti. SANKO Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü sırada geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu bütün tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 16 Ocak 1994’te vefat etti.

Merhum Sani Konukoğlu, sağlığında yaptığı sosyal hizmetler nedeniyle Bakanlar Kurulu’nun 27 Ekim 1997 tarih ve 30 numaralı kararı ile “Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı’’na layık görüldü. Madalya ve Berat 27 Ekim 1997’de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü’nde yapılan törenle büyük oğlu, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na teslim edildi.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP