DOLAR 17,8873 -0.08%
EURO 18,3200 0.07%
ALTIN 1.029,54-0,37
BITCOIN 409270-4,45%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sarmalık Tütünden Dolayı Ceza Alan Üreticinin Hukuk Mücadelesi

Sarmalık Tütünden Dolayı Ceza Alan Üreticinin Hukuk Mücadelesi

ABONE OL
25 Ekim 2013 12:25
Sarmalık Tütünden Dolayı Ceza Alan Üreticinin Hukuk Mücadelesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

celkhantbnmSivas’ın Kangal ilçesine giderken aracında sarmalık kıyılmış tütün yakalatan Aziz Arık, adlı vatandaş kendisine ibraz edilen cezaya itiraz ederek, hukuk mücadelesi veriyor.

Maddi imkanı olmadığı gibi inşaatlarda çalışarak geçimini sağlayan Aziz Arık, il dışında yolculuk yaparken, aracında 2 kişilik sarmalık kıyılmış tütün bulundurmasına rağmen emniyet güçlerinin yazmış olduğu tutanaktan kaynaklanan hatadan dolayı içinden çıkılmaz bir durumda olduğunu iddia etti.
tnblaer“Bu cezaya itiraz edeceğiz”
Kendisine kesilen cezadan bahsederken dahi gözleri dolan Aziz Arık, yaşadığı olayı anlatarak iddialarını şöyle özetledi: “İl dışına yapmış olduğum bir seyahat esnasında aracımda bulunan 51 kilogramlık kıyılmış sarmalık tütünü bir kişi şikayet edince mahkemelik oldum. Bu olay Sivas’ın Kangal ilçesinde gerçekleşti. Yapılan ihbardan sonra emniyet güçlerinin arama yapmasıyla birlikte 51 kiloluk tütün için 6 bin TL’yi aşkın bir parayı ödemeye maruz kaldım. Bu olay adli makamlara taşınmış olmasına rağmen mahkemeye çağrılmamış olmamdan dolayı cezamı ödeyemedim. Fakat Vergi Dairesi aracılığıyla adıma
kesilen ceza halen duruyor. Avukatıma resmi yazı geldiği zaman bu cezaya itiraz edeceğiz.”
“Bana kesilen cezayı ödeme şansım yok”
Ailesinin nafakasını çitçilikle karşıladığını belirten Aziz Arık, “Maddi durumum iyi olmadığı için yetkili makamların bana kesmiş olduğu cezayı ödeme imkanım yok. Normal şartlarda tütün satma işiyle uğraşmıyorum. İnşaatlarda çalışarak ailemin nafakasını çıkarmaya çalışıyorum. Bir arkadaşımla birlikte Adıyaman tütünün meşhur olduğunu duyan bir arkadaşımıza hediye amaçlı tütün götürüyorduk.  Normal şartlarda 50 kiloya kadar olan izin, 2 kişi olmamıza rağmen 51 kiloluk tütün göz önünde bulunduruldu ve bu şekilde ceza aldım. Bizleri yakalayan güvenlik gücünün tutanağı yanlış yazmasından dolayı bu sıkıntıyı yaşıyorum. Normal şartlarda 2 kişinin olan tütün tek kişinin adına kayıt ediliyor. Olayın bu şekilde cereyan etmesinden dolayı halen bu sorunla uğraşmaktayım. Adıyaman’da benim yaşadığım olayı yaşayan birçok insan var. Devlet yetkilileri tütünün bir ilden diğer illere giderken götürülmesinin yasak olduğunu söylemiş olsa aracımızda bir gram dahi tütün taşımazdık. Fakat böyle bir yönetmelik yok. Sadece bir ilden başka bir ile giderken, belirli bir kiloda tütün taşınması gibi bir ibare söz konusu. Bana kesilen cezayı ödeme şansım yok. Yaşadığım bu olaydan sonra Adıyaman Tütün Platformu çatısı altında gerekli olan mücadeleyi vermemiz gerektiğini anlamış oldum.  Aksi takdirde bu gibi sorunlarla sürekli karşılaşacağız” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP