DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384587-6,31%
Adıyaman
31°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SGK Borcu Olanlara Kolaylık Sağlıyor

SGK Borcu Olanlara Kolaylık Sağlıyor

ABONE OL
5 Haziran 2008 18:26
SGK Borcu Olanlara Kolaylık Sağlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

kasimtekin7Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adıyaman İl Müdürü Kasım Tekin, borcu olan tüm mükelleflerin son gün olan 28 Temmuz tarihini beklemeden il müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiğini söyledi.

Tekin, il binasında yaptığı basın toplantısında SGK’ya borcu olanlar ile ilgili gerçekleşen kanunu açıkladı.

Kasım Tekin, borçların peşin ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 85’i terkin edileceğini söyleyerek,”12 aya kadar taksitlendirmelerde, gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 55’i terkin edilecektir.12 ayı aşan taksitlendirmelerde, gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 30’u terkin edilecektir. Taksitlendirmelerde vade farkı uygulanmayacaktır.5458 sayılı Kanun kapsamında yapılandırması bozulan işveren ve sigortalılarımızın mağduriyetleri giderilerek, yapılandırmaları ihya edilmektedir. Güvenli bir gelecek için bu fırsatı kaçırmayın.”dedi. 

Tekin,”Bilindiği gibi, 26.05.2008 tarihli ve 26887 sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren 5763 sayılı Kanunla Sosyal Güvenlik Prim alacakları için ödeme kolaylığı getirilmiştir. Bu Kanun, bugüne kadar çıkan borçların yapılandırılması ile ilgili kanunların en kapsamlısı ve en çok indirim sağlayan kanun olması ile birlikte ilk kez daha önceki yapılandırmasını düzenli ödemeyip, yapılandırması bozulanlara da önceki yapılandırmasına devam edebilme hakkı getirmiştir.”diye konuştu.

Pazartesi itibari ile bilgisayar programlarının tam olarak çalışacağını belirten Tekin,”Bu nedenle borçlu işverenlerimizin emekliliği dolmuş ve yakın olanların, hizmet birleştirmesi yapacak olanların kısaca borcu olan tüm mükelleflerimizin son gün olan 28 Temmuz tarihini beklemeden bir an önce İl Müdürlüğümüze başvurmalarını ve bu imkânlardan faydalanmaları gerekiyor. Böylesine gecikme zamlarındaki yüksek oranlı indirimin bir daha olmayacağını, bunun son şans olduğunu, Borçlu İşveren ve Sigortalılarımızın bilmesini ve borçlarını ödeme noktasında bütün imkânlarını kullanmaları lehlerine olacaktır.”şeklinde konuştu.

Peki SGK’nın borcu olan mükelleflere yönelik sağladığı kolaylık nedir? Buna göre:

           Kanun Hangi Borçları Kapsıyor ?

İşverenlerin, (Büyükşehir Belediyeleri ile Belediyelerin, uzlaşılan ve Bakanlar Kurulunca karara bağlanan borçları hariç olmak üzere) 2008/Mart ve önceki dönemlere ait başvuru tarihine kadar tahakkuk eden; sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası, sosyal yardım zammı, ihaleli ve inşaat işlerinden doğan fark işçilikten kaynaklanan prim borçlarını, isteğe bağlı sigortalıların, isteğe bağlı sigortalılıklarının devam etmesi kaydıyla 2003/Mayıs-2008/Mart dönemleri arasındaki prim borçlarını, topluluk sigortasına tabi sigortalıların, 2008/Mart ve önceki dönemlere ilişkin malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ait prim borçlarını,Bağ-Kur’ a tabi sigortalıların, 31/03/2008 tarihine kadar ödenmemiş olan prim ve sosyal güvenlik destek primi borçlarını, kapsamaktadır. Bu kanundan önce borçları taksitlendirilmiş veya özel kanunlarla yeniden yapılandırılmış olanlar, taksitlerini ve yapılandırma anlaşmalarını bozarak, bakiye borçları için bu kanundan yararlanabilirler.

Ne Zaman Ve Ne Şekilde Başvurulabilir ?

Müracaatlar, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi, takip eden iki ay içinde (27/05/2008-28/07/2008) Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüze yapılacaktır. İşverenlerin birden fazla tescilli işyeri bulunması halinde, bağlı oldukları Müdürlüklere ayrı ayrı başvurmaları gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Ödeme Seçenekleri Nelerdir ?

Kapsama giren borçlar, peşin veya yirmi dört aya kadar eşit taksitle ödenebilir.

Peşin ödenme halinde;Başvuru tarihini takip eden bir ay içinde borç aslının, gecikme cezası ve gecikme zammının ’i ile birlikte ödenmesi halinde, bakiye gecikme cezası ve gecikme zammının

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP