DOLAR 18,1182 -0.02%
EURO 18,0712 -0.04%
ALTIN 1.017,02-0,07
BITCOIN 3903211,81%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

SHP Genel Başkanı Karayalçın, kadınlara konferans verdi

SHP Genel Başkanı Karayalçın, kadınlara konferans verdi

ABONE OL
9 Mart 2006 12:57
SHP Genel Başkanı Karayalçın, kadınlara konferans verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

karayalcin(CİHAN)Adıyaman’da bulunan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, “Ülkemizde siyasi ve iktisadi gelişmelerin değerlendirilmesi, kadının insan haklarının yaşama aktarılması yönündeki çözüm önerileri” konulu bir konferans verdi. Adıyaman Belediye Düğün Salonu’nda yapılan konferansa çok sayıda vatandaş katıldı. Konferansta, kadının insan haklarının yaşama aktarılması yönündeki çözüm önerilerine değinen Karayalçın, Türkiye’de kadınları erkeklerin kazancının yüzde 46’sını kazandığını belirterek, “Bu ayrımcılığın önlenmesi için ilk adım olarak eşdeğer işe eşit ücret prensibinin uygulanabilmesi için ücretlerin dayandırıldığı nesnel bir iş sınıflandırma sistemi geliştirilmelidir. Ayrıca kadınlara kendilerini geçindirecek bir hane reisi erkeğin olduğu varsayımıyla yapılan keyfi düşük ücret ödeme uygulamaları denetlenmelidir.” dedi.

Ekonomik, sosyal ve siyasal hayatta kadınlar için nihai eşitliği sğlayacak düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyleyen Karayalçın, “Bunun için toplumsal yaşamda eşitliğe ulaşıncaya kadar geçici özel önlem politikaları uygulanmalıdır. Kadınlar lehine kota uygulamaları, kamu ve özel işyerlerinde işe alımlarda, atama ve yüksetmelerde de hayata geçirilmelidir. Gelir dağılımındaki cinsiyet farkı, gelir dağılımındaki sınıfsal eşitsizlikten dahada vahimdir. Klasik sol söylemin bu anlamda geçerliliği kalmamıştır. Çözüm, kadınların siyasete daha çok katılmasıdır.” dedi.

İş Kanunu’nun kapsamında kadının istihdamının oldukça dar olduğunu söyleyen Murat Karayalçın, şöyle devam etti; “Kadın istihdamını sadece artırmak değil aynı zamanda çalışma koşullarını da düzeltmek açısından gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP