DOLAR 17,9627 0.21%
EURO 18,2603 0.04%
ALTIN 1.017,15-0,45
BITCOIN 420677-1,69%
Adıyaman
38°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Sit Alanı Mağduru Mahalle

Sit Alanı Mağduru Mahalle

ABONE OL
5 Mart 2010 01:18
Sit Alanı Mağduru Mahalle
0

BEĞENDİM

ABONE OL

perre (2)Pirin Perre’ye Çivi Bile Çakamayan Mahalleli Mağdur Oldu. 1990 yılında sit alanı ilan edilmesinin ardından Eski adıyla Pirin Perre olan Örenli Mahallesi’nde hiçbir inşaata izin verilmiyor.

Örenli Mahallesi Muhtarı Ömer Eskici yaptığı açıklamada 1990 yılından sit alanı olan mahallelerine beton ev ve yapılaşmaya izin verilmediğini belirterek, “Kamulaşma için başbakanlığa yazı yazdık ve bize verilen cevapta bütçe olmadığı için kamulaşma şu an için olamaz yanıtını verdiler. Bu kış 3 ailenin evi eski yapı olduğu için çöktü. 1 ailede Adıyaman’a göç etmek zorunda kaldı. 2 aile ise yarısı yıkılmış evde oturuyor. Bu 2 ailemizde büyük bir tehlike içinde yaşıyor. 7 kişilik başka bir ailemiz de 1 odalık evde oturmak zorunda kalıyor. Bu ailelerimiz tarlalarına ev yaptırmak için başvurdu. Ama Başbakanlıktan olumsuz yanıt aldılar. Yetkililerden ricamız mağdur durumdaki ailelere yardımcı olsunlar” dedi.

Mağduriyetlerini dile getiren mahalle Sakinleri, yetkililerin bir an önce çözüm bulmalarını istedikleri sit alnı için; “Burası bizlerin ve atalarımızın doğup büyüdüğü bir mekân. Bizler terki diyar etme taraftarı değiliz. Evvela düşünülmesi gereken çok önemli konuların başında ise bilindiği gibi ilimiz deprem riski açısından son derece riskli bir konumda bulunmakta. Olası büyük şiddetteki bir deprem burada yaşayan bizlerin başına evlerimizin yıkılması anlamına gelir. O zaman bu vebali kim veya kimler taşıyacak. Birçok aile enkaz altında kaldıktan sonra mı sorun çözüme kavuşturulacak. Bizler bir an önce sorunumuza çözüm bulunmasını ve gereken izinlerin verilerek evlerimizi güçlendirme çalışmalarımıza başlamak istiyoruz” şeklinde konuştular.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP