DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384472-2,47%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Partiler Tek Yürek

Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Partiler Tek Yürek

ABONE OL
4 Haziran 2008 18:07
Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Partiler Tek Yürek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“GAP Eylem Planında Adıyaman İstediğini Alamamıştır”
AGC (1)Başbakan tarafından açıklanan GAP Eylem Planının değerlendirmek üzere toplanan Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Parti temsilcileri sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırarak ortak hareket etme kararı aldılar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 27.05.2008 tarihinde Diyarbakır’da açıkladığı, GAP Eylem Planına Adıyaman’dan yükselen tepkiler giderek büyüyor. GAP Mağduru olarak anılan Adıyaman’ın GAP Eylem Planında bir kez kez daha mağdur edilmesi Adıyaman’da soğuk duş etkisi yarattı. Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya’ nın çağrısı ile bir araya gelen Demokratik Sivil Toplum Örgütleri ile Siyasi Partiler Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti toplantı salonunda GAP Eylem Planı ve bundan sonra takip edilmesi gereken yol üzerinde görüş alış verişinde bulundular. Toplantıya Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya ev sahipliği yaparken Adıyaman Belediye Başkanı M.Necip Büüyükaslan, Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat ile 2. Başkan Nazif Çetin, Ziraat Odası Başkanı Yakup Taş, Baro Başkanı Av. Nazım Pektaş, ATEKS Başkanı Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Nihat Karaaslan, ASKON Şb Başkanı Mahmut Çelik, TEMA Vakfı İl temsilcisi Ahmet Çelik, HAYAD Başkanı Yusuf Babar, Bakkallar ve Bayiler Odası 2. Başkanı Sırrı Dost,Eğitim-Bir-Sen Başkanı Gaffari İzci, Eğitim Sen Başkanı Mustafa Çalgan, Türk Eğitim sen Başkanı Şemşettin Ağar, Gergerliler Derneği Başkanı Erdal Yılmaz , Adıyaman Gençlik derneği Başkanı Ümit Çevik, Kızılay Şb.Başkanı Mehmet Akan, İHD Şb.Başkanı Abdulkadir Danış, Petrol İş Şb.Başkanı, Kahta Gönüllüleri Platformu Üyesi Ahmet Kaya,Kamu-Sen İl Temsilcisi H.Mehmet Sever,Memur-sen İl Temsilcisi Gaffari İzci, Şoförler ve Otomobilciler Odası Genel Sekreteri Turabi Bayır, AKP İL Başkanı Lütfullah Ayhan ile İl 2. Bşk.Av.M.Sait Kutlu, CHP İl Başkanı Dr.Salih Fırat il Genel Sekreter Mahmut Yılmaz,CHP Merkez İlçe Başkanı Av.Ali Çoşkun, BBP İl Başkanı Nihat Komşu, Saadet partisi İl Başkanı Av.Mustafa Aklayış, DP İl Başkanı Bahri Atalay , ANAVATAN İl Başkanı Celalettin Bozkurt,DTP İl Başkanı  Mehmet Doymaz, SHP İl Başkanı Av. Zeynep Saya  ve çok sayıda gazeteci katıldı.

AGC Bşk.Dişkaya

“Hepimizin Ortak Paydası Adıyaman Olmalıdır”

Adıyaman bugüne kadar GAP kapsamında hak ettiğini alamamıştır diyen Adıyaman Gazeteciler cemiyeti Başkanı zeki Dişkaya, davetlerine icabet eden bütün katılımcılara teşekkür etti. GAP Eylem Planında Adıyaman hak ettiğini alamamıştır diyen Başkan Dişkaya “  Belki bizim anlayamayacağımız şeyler vardır. Saygı değer AK Parti il başkanımızda buradalar. Yetkili kurumlarımızdan da yöneticiler aramızdalar. Bu konu ile ilgili bizleri bilgilendirirlerse eğer bilgi sahibi oluruz. Bir diğer benim arz etmek istediğim eğer, Adıyaman da ki Adıyaman’ın asli sahipleri olarak, burada müdahale edilmesi gerekiyorsa İktidarımızla muhalefetimizle, bütün siyasi partilerimizle ve demokratik sivil toplum örgütlerimizle birlik ve beraberlik içerisinde çözmeliyiz ve müdahale etmeliyiz. Adıyaman için yapılması gereken, kurcalanması gereken, bir durum varsa zaman geçmeden revize edilebilme imkânı varken, gerekeni yapalım. Gür ve birlik olarak. Bu gece burada bütün sorunları enine boyuna konuşma imkânı bulacağız. Bu manzara Adıyaman’ın birlik beraberliğinin manzarasıdır. Hepimizin ortak hedefi Adıyaman’a bir değil de iki, iki değil de üç gelmesidir. Herkes kendi üzerine düşeni yapmalıdır. “ dedi.

 

AGC Genel Sekreteri ve Gergerliler Derneği Bşk.Yılmaz

“Adıyaman Hep Unutuluyor”

GAP Eylem Planı açıklandığı günden beri Adıyaman’da ki kamu kurum kuruluşlarla GAP Eylem Planını değerlendirmeye çalıştıklarını belirten Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve Gergerliler Derneği Başkanı Erdal Yılmaz, Adıyaman’da görev yapan bürokratlarında Eylem Planında Adıyaman acısından sevinemediklerini ancak bölge açısından çok faydalı şeyler gördüklerini belirterek “ Bu konu hakkında GAP İdaresi resmi internet sitesinde gerekli dokümanların tamamını aldık. Konu ile ilgili çok karmaşaya girmeden, hangi iller hangi kapsama alınmış, hangi iller kapsama alınmamış bir kıyas yaptık. Ve çalışmalarımızı bir dosyada ayrıntılı olarak sizlere sunuyoruz. Bu dosya üzerinden konuşmak gerekiyor. Çünkü her şey orada ve çok farklı gözüküyor. Özellikle eğitim noktasında, Adıyaman ı hiçbir yerde göremedik. Adıyaman çok ama çok ihmal edilmiş. Tek sevindirici tarafı programın revize edinilirliğini oluşudur. Gür ses bunu getirecektir.” Dedi.

Adıyaman Ticaret Borsası Bşk. Fırat

“Adıyaman, Projenin Birinci Hedefinde Olması Gerekirken İkinci Aşamada Kalmıştır.”

Öncelikle Adıyaman Gazeteciler Cemiyetini böyle bir toplantı düzenlemelerinden ötürü kutluyorum diyen Adıyaman Ticaret Borsası Bşk. Mahmut Fırat, GAP illeri içerisinde Adıyaman’ın hakikaten sanki bütün sorunlarını aşmış, sanayi alt yapısını tamamlamış, sanayi kenti olarak yansıtıldı ve yansıtılıyor.  Şahsım olarak öyle bir yerde olmamız beni mutlu eder. Bize bakış açıları bir sanayi kenti konumundaymışız gibi. Yapılan toplantılarda edindiğimiz izlenim budur. Birinci öncelik olarak Adıyaman GAP bölgesi içerisinde tarıma dayalı yüzde seksen geçimini tarım ile sağlayan, bir ilimizdir. Bu ilimiz GAP projesi için bir ilçesini ve birçok yerleşim birimini vermiştir. Gelin görün ki gördüğümüz kadarıyla, Urfa Harran sulama havzası en modern sistemlerle sulanmaktadır. Öncelik olarak GAP’a her şeyini ilçesini veren, Adıyaman günümüzün konusu değil, GAP projesi eski bir projedir. Hükümet daha projeyi hayata geçirmeden önce,  bu toprakları sulama sözü vermişti. Yirmi yıldan fazla oldu, bir her yeri sular altına kalmasına rağmen halen topraklarımız sulanmıyor. Geri yapıda tek bir Samsat havzasında birinci kısım dediğimiz Sulama Pompası dışında hiçbir sulama tesisi yapılmamıştır. Adıyaman, projenin birinci hedefinde olması gerekirken ikinci aşamada kalmıştır. 2002 yılında aynı dosyayı ben sayın Başbakan’a sunmuştum. O zaman çok samimi ifadelerle söylemişti. Bu bizim özel isteğimiz değil. Halkın büyük bir çoğunluğu tarım ile uğraşıyor. Bu insanların ekonomik özgürlüğü sağlanmadan hiçbir şey yapılamaz. Bizler ciddi sorunlarla uğraşmak yerine sıradan şeylerle uğraşıyoruz. Ağlamayan çocuğa kimse bir şey vermez. Adıyaman bu ve benzer konularda çok yetersiz. Bu eksikliği bir kişiye kuruma siyasi iktidara, muhalefete falan değil, biraz kendimizi irdemeliyiz. Çok boş şeylerle uğraşarak birbirimize de zarar veriyoruz. Birlik ve bütünlük olmadan bir şey elde edemeyiz. Bizler bu duyarlılıkla baktığımız sürece birlik ve beraberlik olduğu sürece elde edemeyeceğimiz hiç bir şey olmaz. “ dedi

 

Ak Parti İl Başkanı Ayhan

“ Adıyaman’ı Bakanlara Abartarak Anlattık”

Adıyaman’ da ki bütün siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini bir arada görmek çok güzel diyen Ak Parti İl Başkanı Lütfullah Ayhan, Adıyaman sırası geldiğinde bel kemiği olmuş, sırası geldiğinde birlik ve beraberlik içerisinde olmayı başarabildiğini belirtti. Başkan Ayhan “ “Sayın Nazım Ekren bey Adıyaman’a geldiği zaman, hakikaten Adıyaman öyle bir anlatıldı ki, organize sanayi bölgesinde her şeyin tamamlandığını, teşvik yasasını en iyi uygulayan il olduğunu, organize sanayi bölgesinde altıbin beş yüz ile yedi bin arasında işçinin çalıştığını, organize sanayimizde artık yer kalmadığını, yeni bir organize sanayinin artık elzem olduğunu, Adıyaman ın Türkiye nin tekstil kenti olduğunu söyledik. Ama hiçbir arkadaşımız kalkıp Adıyaman’ın tarım şehri olduğunu söylemedi. Sayın bakana verilen dosyaların çoğuna da baktım, inceledim. Bizler kendimizi o kadar çok abarttık ki, innivasyon aldık, Adıyaman gelişti dedik. Ama Adıyaman daha da çok aşağı düştü: esnaflarımızın bir sürü borçları var. Oraya bir bakan gelmiş heyet gelmiş, o kadar bankanın genel müdürü vardı hiç biri ile görüşülmedi. Tarım bakanı geldiğinde buraya hiç kimse tarım için konuşmadı. Tarım bakanı geldiğinde Adıyaman’a tekstil ödülü verildi. Bir kişi kalkıp demedi sayın bakan, Adıyaman bir tarım kentidir. Geçenlerde Ziraat Odası Başkanları beni aradığında, “sayın başkan Ankara’yı ara kuraklıktan maaf olduk bizi af kapsamına alsınlar” dediklerinde içim cız etti. Neden; sağında Fırat solunda Göksu arkasında Çelikhan gibi suyun bereketin bol olduğu bir yerde eğer Adıyaman kalkıp kuraklıktan bahsediyorsa olay bitmiştir. Birazsa çıksınlar Atatürk barajını geçtikten sonra Harran ve Bozova’daki o damlama sistemini görsünler. Niye kuraklıktan bahsedilsin ki, ben bugün Koçali Barajı için üç-dört kez vekilleri aradım. Koçali barajı burada kâğıtta mı kalacak, yapılacak mı? Koçali barajı dört yıl içerisinde tamamlanacaksa Adıyaman havzası yukarıdan aşağıya doğru sulanacaksa Adıyaman’ın sulama sorunu büyük bir oranda çözülür. Adıyaman işçilerinin tamamının dışarı göç etme nedeni, tarıma gereken önemi vermemizdendir. O kadar projeler hazırlanıyor Adıyaman’dan bir tane proje gitmiyor. Sonra diyoruz ki şu yapılmadı bu yapılmadı. Yeni barajlar hayata geçirilirse Adıyaman’ın çehresi değişecek, kaderi değişecektir. Burada alınan kararlarda bize düşen ne varsa yerine getirmek için hazırız.” Dedi.

CHP İl Bşk. Dr. Fırat

“Milletvekilleri Adıyaman’ı Gerçekten Tanımıyorlar ve Bilmiyorlar”

İktidar partisi il başkanının  sitem ettiğini belirten CHP İl Başkanı Dr. Salih Fırat bu şunu gösteriyor bizim gönderdiklerimiz milletvekilleri Adıyaman’ı gerçekten tanımıyorlar ve bilmiyorlar dedi. Milletvekillerimizin Adıyaman’ı gerçekten bile sorunlarını bilen, vekiller olması gerekiyor diyen İl Başkanı Dr.Fırat “Eğer seçim sistemini değişmezsek, genel başkanlara hürmet etmekle milletvekili olma yolunu kesmezsek, Adıyaman’ın bu sorunları devam edecek, bazıları yaranmak için Adıyaman’ı güllük gülistanlık olarak göstermişlerdir. Sayın vekillerimizde Adıyaman sorunlarını ilgilenmemişlerdir. Buda demek oluyor ki Adıyaman milletvekilleri Adıyaman’ın sorunlarını bilmiyor. Bunu başka bir açıklaması yok. Bundan sonra Adıyaman’dan göndereceğimiz milletvekillerimizin Adıyaman’ın sorunlarını iyi bilen birisi olması için çaba göstermeliyiz. Bu tür toplantılarda düzenlenerek orada bir nevi sınava tutulması gerekiyor. GAP Eylem Paketinde Adıyaman üvey evlat statüsü ne alınmıştır. Adıyaman’ın GAP Eylem Planında yeri yok. Devam eden projeler yeni projeler gibi yansıtılmıştır.” Dedi.

ATEKS Bşk.Açıkgöz

“Acil Eylem Planından Eyleme Geçilmesini Bekliyoruz”

ATEKS Başkanı İsmet Açıkgöz ise “milletvekillerimize sorunlarımızın yer aldığı dosyaları sunduk. Gerekli vurguyu her zaman yapmak zorundayız. Adıyaman ile ilgili hazırlamış olduğumuz raporlar 2006 yılından beri hazırdı. Adıyaman sorunlarını kırk üç madde olarak belirledik, bunu bakanlarımıza ve başbakanımıza ilettik. Acil eylem planından eyleme geçilmesini bekliyoruz biz, inşallah iyi şeyler olacağını tahmin ediyorum. “ dedi.

Belediye Başkanı Büyükaslan

“Hükümetin İmkânları Şartları Doğrultusunda Böyle Bir Proje Ortaya Koyulmuş”

Bu salonda bu güzel birlikteliği sağlayan Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya’ya ve yönetimine teşekkür ediyorum diyen Adıyaman belediye Başkanı M.necip Büyükaslan “  Adıyaman’ımızın en güzel özelliklerinden biri de böyle bir birlik ve beraberlik içerisinde olmaktır. Bu güzelliklerimizi inşallah devam ettireceğiz. Burada şu olmalı her birimiz ayrı bir siyasi görüşlü olabiliriz, temsilcisi olabiliriz, ama bu salonda ki arkadaşlarımızın bir siyasi birde Adıyamanlı kimliği var. Burada tabi olarak her ne kadar, siyasi ve bazı kuruluş olsak da içimizde bir Adıyamanlı kimliği var. Bu ilde yaşıyoruz, havasını suluyoruz, suyunu içiyoruz. Bana kalırsa, herkse ilgilendiği ilgi duyduğu kendi alanında, neyi eksik görmüşse, burada çıkarmalıdır. Bunları madde madde tartışmak lazım. Bundan sonrada ne yapmalı diye düşünmek lazım. Görüşlerimizden ziyade eksik gördüklerimizi ifade etmek gerekir. Gap projesi bu hükümet döneminde başlamadı. Birçok eksiklikler var. GAP’tan sorumlu Bakan Adıyaman’a geldiğimde mensubu bulunduğu siyasi partinin il başkanını dahi içeri almadılar, orada ki sivil inisiyatifin görüşlerini aldılar. Hükümetin imkânları şartları doğrultusunda böyle bir proje ortaya koyulmuş. Birçok yerinde sayan projelerin bitirilmesi için kaynak bulunmuşsa bu güzel bir durum. Ankara ya gidelim bu konunun takipçisi olalım.” Dedi.

Ziraat Odası Bşk. Taş

“GAP İdaresinin Adıyaman’a Alınması Elzemdir”

Adıyaman için tek yürek olursak aşamayacağımız engel yoktur diyen Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Yakup Taş “ Her platformda Adıyaman’da ki Tarımın dönünü, bugününü ve yarının bilimsel olarak hazırladığımız raporları yetkili kişilere ve kurumlara iletiyoruz. Ama GAP Eylem Planında görüyoruz ki raporlarımız dikkate alınmamıştır. Tarımda hamle yapabilmemiz için Ziraat Odası olarak hazırladığımız raporların hayata geçirilmesi ve GAP İdaresinin Adıyaman’a alınması elzemdir. Ankara’da gür ve tek ses kaybettiklerimizden dolayı alamadıklarımızı geri verecektir.” Dedi. 

 

Toplantıya katılan bütün iştirakçilerin düşüncelerini ifade etmesinden sonra tekrar söz alan Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya” Bizler Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti olarak bu tür organizasyonlarda sekretarya görevini alıyoruz. Bütün katılan kuruluşlar Adıyaman’ın sorunlarını bizlere en geç Pazar gününe kadar rapor halinde sunmaları gerekmektedir. Raporların toplanmasından sonra oluşturacağımız bir heyet ortak rapor dosyasına nihai şekli verecektir. Adıyaman milletvekillerini Adıyaman’a davet ederek raporları onlarla da hep birlikte paylaşacağız. Akabinde de Ankara’da yetkili organlarda sesimiz en gür şekilde çıkararak Adıyaman’ın alması gerekenleri almasını sağlayacağız. Ve bu gece ki gibi birlikteliğimiz Adıyaman için hep devam edecektir.“ dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP