DOLAR 18,0991 0.09%
EURO 18,2661 -0.07%
ALTIN 1.019,74-0,16
BITCOIN 413094-1,88%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Soba Zehirlenmelerine Dikkat

Soba Zehirlenmelerine Dikkat

ABONE OL
25 Aralık 2008 12:53
Soba Zehirlenmelerine Dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

harundinar09Adıyaman Çevre ve Orman İl Müdürü Harun Dindar, soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Adıyaman’da iki-üç günlük yağışın ardından meteorolojik verilere göre bugün rüzgârın hızının 19 km/saat güneyden eseceği tahmin edildiği bildirildi.

 Çevre ve Orman İl Müdürü Harun Dindar, vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı uyararak, “Soba zehirlenmesi neticesinde ocaklarımızın tamamen sönmesini istemiyorsak böylesi rüzgarı şiddetli günlerde sobalarımızın tamamen söndüğünden emin olmadan yatılmaması, yatmadan önce kömür takviyesi yapılmaması, sobalı odalarda yatılmaması,yatılacaksa mümkün olduğunca yerden yüksekte yatılması konularında dikkatli olunması gerekiyor.Sobadan sızan karbon monoksit gazı zehirleyici ve sinsi bir gaz olup,renk ve kokusu yoktur.Zehirlenme belirtileri uyanık iken dahi güçlükle fark edilir.Baş ağrısı,uyuşukluk ve uyuklama şeklinde kendini gösterir ki rahatsızlanan kimse ilk etapta derhal bol oksijene kavuşturulmalıdır.Uyku halinde bu gazın etkisini zehirlenen kimselerin hissetme imkanı yoktur.”dedi.

Türkiye’de her yıl bina yangınlarının yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan ileri geldiğini söyleyen Dindar, “Bacalar temizlenmediğinden dolayı milyarlarca liralık konutlar yanarak tahrip olmaktadır. Temizlenmemiş ve doğru kurulmamış sobalardan dolayı özellikle rüzgarlı havalarda evlerde baca tepmesi dediğimiz olaylar sık aralıklarla meydana gelmektedir. Baca gazının tepmesi sonucu gaz içinde bulunan çok zehirli karbon monoksit gazı zehirlenmelere neden olmaktadır. Yılda en az bir defa bacaların temizlenmesi gereklidir. Bacalar temizlenmediği ve yakıcılar (sobalar, şofbenler ve kombiler) doğru şekilde doğru yere kurulmadığı zaman yakıtlar (kömür, odun, doğal gaz, LPG, karosen ve gaz yağı) eksik ve verimsiz yanmaktadır. Eksik yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller baca tıkanmasına neden olmaktadır. Böylece her yıl onlarca kişi evlerinde zehirlenmekte ve hatta ölmektedirler. Bacalarda mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Aksi durumda rüzgarlı havalarda zararlı ve zehirli gazlar teperek zehirlenmelere neden olur. Bacalar yeterli oranda yalıtımlı olmalıdır. Yalıtılmamış bacalar hızlı şekilde soğur. Soğuyan bacalarda sıcak gaz içindeki nem yoğunlaşarak bacalarda daha hızlı tıkanmalara ve duvarlarda lekelenmelere neden olur. Sobada baca çekişi ve yanma verimliliği düşer. Zehirlenmelerin ana sebeplerinden biride sobaların ve şofbenlerin doğru şekilde doğru yere kurulmamasıdır.” Şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP