DOLAR 17,9660 0.28%
EURO 18,2709 0.13%
ALTIN 1.019,98-0,18
BITCOIN 421525-1,26%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Sodan;

Sodan;

ABONE OL
15 Mart 2010 12:21
Sodan;
0

BEĞENDİM

ABONE OL

imamhatipl

ÖNDER İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin Adıyaman’da düzenlenen Güneydoğu Anadolu Bölgesi Teşkilatlanma Toplantısına katılan Vali Ramazan Sodan, uzun zamandır katsayı adaletsizliği nedeniyle gündemde olan İmam Hatip Liseleri hakkında övücü ifadelerde bulunarak, “Bu okulun öğrencileri hiçbir zaman yanlış bir işin içinde olmamışlardır. Onlara yapılan haksızlığın son bulacağını umuyorum” diye konuştu.

Son yıllarda katsayı adaletsizliği denildiğinde ilk akla gelen eğitim kurumu olan İmam Hatip Liselerinin sorunlarını tartışmak ve bölgede teşkilatlanmak için Güneydoğu Anadolu Bölgesi Teşkilatlanma Toplantısını Adıyaman’da düzenleyen ÖNDER İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneğinin toplantısına katılan Vali Ramazan Sodan, İmam Hatipler hakkında övücü sözler söyleyerek, “Maalesef uzun yıllardır bu okullarımız bazı engellemelere maruz kaldı ve hala kalmayada devam ediyor. Halbuki bu okulun öğrencileri ne hiçbir zaman kanun dışı bir işe bulaşmış, ne de devletinin karşısında olmuştur. Yapılan haksızlığın sona ereceğini umuyorum” diye konuştu.

Adıyaman İmam Hatipli Lisesi Mezunları ve Mensupları (ADİMDER)’in ev sahipliğinde düzenlenen ÖNDER İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Güneydoğu Anadolu Bölgesi Teşkilatlanma Toplantısına Vali Ramazan Sodan, ÖNDER İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Genel Başkanı Hüseyin Korkut ve yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş, Sağlık İl Müdürü M. Emin Taş, Saadet APrtisi İl Başkanı Av. Mustafa Alkayış, Adıyaman İmam Hatip Lisesi Müdürü Yusuf Sitil, ADİMDER Başkanı Osman Kaya, Adıyaman, Malatya, Mardin, Diyarbakır, Siirt ve Kahta İmam Hatip Lisesi mezunları, öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.

“İHL’leliler, devletini seven kişilerdir”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Adıyaman İmam Hatip Lisesi 11/C sınıfı öğrencisi Gökhan Aslan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda bir konuşma yapan Vali Ramazan Sodan, İmam Hatip Liselerinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini savunarak “1950’lerden sonra kurulmaya başlayan ve halkın büyük beğenisini toplayan bu okullar, halkın benimsediği eğitim kurumlarının başında yer aldı. Ama maalesef halkın büyük güvenine rağmen bu okullar çeşitli engellemelerle karşı karşıya kaldı ve hala da kalmaya devam ediyor. Halbu ki bu okulun öğrencileri hiçbir kanunsuz işe bulaşmamış, hep devletinin yanında olmuşlardı. Engellemeler rağmen isyan etmeyen bu öğrencilerin önüne çıkarılan katsayı adaletsizliğinin ortadan kalkacağı inancını taşıyorum” dedi.

Günümüzde yaşanan olaylarla, İmam Hatip Liselerinin engellenmesi konularını birbirine bağlayarak konuşmasını sürdüren Vali Sodan, “Günümüzde yaşanan olumsuzlukların altında belkide geçmişte İmam Hatip Liselerinde görülen eğitimlerin rahatlıkla verilememiş olması yatıyordur. Eğer geçmişte çocuklara ilmi eğitimin yanında din eğitimi de verilmiş olsaydı bugün devletine taş atan bireyler yetişmemiş olacaktı. Ama günümzde ne yaşanıyor olursa olsun, bu sıkıntıların birgün son bulacağı inancını taşıyorum” şeklinde konuştu.

“İHL’liler bu toprakların kıymetini çok iyi bilir”

Vali Ramazan Sodan’dan sonra söz alan ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut ise Adıyaman’da olmaktan ve buradaki İmam Hatiplilerin sorunlarını dinlemekten mutluluk duyduklarını belirterek başladığı konuşmasında, İmam Hatipliler için övücü sözler sarfeden Vali Ramazan Sodan’a teşekkür ederek, “Valimizin de dediği gibi İmam Hatip Liseliler bu toprakların kıymetini çok iyi bilir. Devletinin, milletinin refahını düşünür ve en iyisi için hep dua edip, gayret sarfeder. İmam Hatipliler olarak sıkıntılı bir dönemi geride bıraktık. Hala katsayı sorunu yaşansada, bu sıkıntının da yıl sonuna kadar ortadan kalkacağını umuyoruz. ÖNDER ve 200’e yakın kardeş derneği ile bu sorunun çözümü için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz. Bu yolda olumlu sonuçlar alacağımıza inancımız tam” diye konuştu.

Toplantıda ADİMDER Başkanı Osman Kaya ile Adıyaman mam Hatip Lisesi Müdürü Yusuf Sitil’de bir konuşma yaparak İmam Hatip Liseli olmanın önemine vurgu yaptılar.

Konuşmaların oluşturulan Divan’da; derneklerin cazibe merkezi haline getirilmesi, katsayının son hali, ‘Haydi okul yap’ kampanyasının başlatılması, hasar raporunun değerlendirilmesi, kardeş dernek projesi, il derneklerinin ilçe ile koordinasyonları, İmam-Hatipliler haftası, siyasiler, STK’lar ve üniversiteler ile koordineli çalışma, kesintisiz eğitim ve başörtüsü problemlerinin sürekli gündemde tutulması, il, ilçe ve Türkiye genelinde ortak yapılacak faaliyetler, dernek kurma çalışmaları ve STK’lara kaynak geliştirilmesi gibi çeşitli konularda görüş alış-verişinde bulunuldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP