DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 425796-3,03%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Sokak Oyunları Şenliği Beştaşoyunu ile devam etti

Sokak Oyunları Şenliği Beştaşoyunu ile devam etti

ABONE OL
4 Mayıs 2018 01:17
Sokak Oyunları Şenliği Beştaşoyunu ile devam etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Kent Konseyi’nin Adıyaman Belediyesinin katkılarıyla organize ettiği ve bu yıl ikincisi düzenlenen Sokak Oyunları Şenliği devam ediyor.

20180502 101535

Şenliklerin üçüncü bölümünde yerel oyunlarımızdan Beştaş oyunu oynandı. Adıyaman Lisesinde gerçekleştirilen ve oyuncuların büyük bir heyecan ve çekişme yaşadığı oyunaAdıyaman Anadolu Lisesi, Adıyaman Lisesi ile Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve hocaları katıldı. Oyunların hakemliklerini iseEmine Akan ve Fadime Çilcan yaptı.

Oyun hakkında kısa bilgi veren Adıyaman Kent Konseyi başkanı Sinan Temel şunları söyledi: “Beştaş oyunu şimdi neslin az da olsa oynadığı ama unutulmaya yüz tutmuş özellikle kız çocuklarımızın oynadığı oyunlarımızdandır. Çabuk karar verme, el ve zihin uyumu, hareket kabiliyeti, grup çalışması gibi birçok yönden yararı olan beştaş çok zevkli ve eğlenceli bir oyundur. Oyunumuz şu şekilde oynanır:

Oyun ilk olarak birlerden başlanıyor. Eliyle taşları yere serecek olan oyuncu taşlardan birini seçer ve havaya atarak sırası ile her taşı tek tek almaya çalışır. Sonra ikişer alır, sonra 1+3 alır, sonra dördünü birden yere bırakır ve tek taşı havaya atarak tekrar alır.  Bitince parmaklarıyla köprü yapar. Taşları uygun şekilde serer ve bir taş seçerek alır. Rakip de ebe bir taş belirler. Önce diğer taşları köprüden geçirmeye çalışır, en son rakibin belirlediği taşı geçirir. Daha sonra sıra saymaya gelir. Tek elle beş taşı da avucunun içine alan oyuncu, taşları havaya atarak elini ters çevirip taşları elinin tersinde tutmaya çalışır. Tuttuğu taş sayısı o elde kazandığı sayıdır. Çırpmadan alırsa bir, çırparak alırsa iki katı sayılır. Bizim bu oyunda koyduğumuz hedef 30 sayısı idi. Bu sayıya ilk ulaşanlar dereceye girdi.Oyunlarımıza ilgi ve desteklerinden dolayı Okul Müdürlerimiz Abdulkerim Işık, Bekir Tunç ve İmam Şimşek’e tekraren teşekkür ediyorum.”

Yarışmalar sonunda dereceye giren öğrenci ve hocalarımız şunlar oldu:

Öğrenciler:

  1. Fatma Fırat (Adıyaman Lisesi)
  2. Elif Altay (Adıyaman Lisesi)
  3. Zeliha Tercan (Yunus Emre MTAL)

Büyükler:

  1. Fatma Çevik (Adıyaman Lisesi)
  2. Hanife Güler (Adıyaman Anadolu Lisesi)
  3. Nuray Gökkaya (Adıyaman Anadolu Lisesi)

Beştaş yarışmasında ilginç bir olay da yaşandı. Oyunculardan Adıyaman Anadolu Lisesi takımı, Nuray Gökkaya’nın bu oyun için İngiltere’nin okyanus kıyısından özel olarak toplayıp getirdiği taşlarla oynadılar. Yarışmalarınson bölümü 08 Mayıs 2018 Salı günü Karaali Stadında,Deleme, Çember ve İp Atlama oyunları oynanacak.Bugün özellikle 50 yaşın üzerinde olup deleme çevirerek hatıralarını yeniden yaşamak isteyen hemşehrilerimizi, delemelerini alarak Karaali Stadına davet ediyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP