DOLAR 17,9579 0.07%
EURO 18,5163 -0.13%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 429640-1,26%
Adıyaman
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Süryaniler Suriye’de Barış ve Huzur İçin Dua Etti

Süryaniler Suriye’de Barış ve Huzur İçin Dua Etti

ABONE OL
2 Temmuz 2012 10:18
Süryaniler Suriye’de Barış ve Huzur İçin Dua Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sryanDünyanın pek çok yerinden Süryaniler, 12. Süryani Kadim Cemaati Büyük Ayini için Adıyaman’da buluştu.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen Süryaniler 12. Süryani Kadim Cemaati Büyük Ayini için Adıyaman’da Mor- Petrus Mor- Paulus Kilisesinin günü nedeniyle düzenlenen büyük ayinde bir araya geldi.
Adıyaman Mor Petrus-Mor Pavlus Kilisesi Metropoliti Melki Ürek’in yönettiği ayinde, Adıyaman ve ilçelerinin yanı sıra Şanlıurfa, Malatya, Gaziantep, Mersin, Hatay ve Kahramanmaraş, Almanya, İsviçre, Fransa ve Amerika’dan gelen yüzlerce Süryani düzenlenen büyük ayinde kilise korosu tarafından ilahiler okundu, dualar edildi ve mumlar yakıldı
srynhGeleneksel hale gelen Mor-Petrus Mor-Paulus kilisesinin günü kutlamaları için Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok ülkesinden Adıyaman’a gelen Süryanilerin, doğup büyüdükleri yerlerle ve eski dostlarıyla özlemlerini giderdiklerini belirten Mor Petrus-Mor Pavlus Kilisesi Metropoliti Melki Ürek, ayinin kendileri için en üst düzeydeki manevi icraat olduğunu belirtti. Suriye’de yaşanan olayları anımsatan Ürek, Suriye’nin barış ve huzura kavuşması için dua ettiklerini söyledi.
Melki Ürek:”İsteğimiz ülkemizin huzur ve barışıdır, bütün insanların kardeşliğini istiyoruz. Bunu sadece bayramlarda söyleyerek lafta değil, aynı zamanda günlük yaşamlarımızda da uygulamaya ve kardeşçe yaşamaya çalışmalıyız. Biz sadece Adıyaman ve çevresinden değil diğer ülkelerden gelen katılımcılarla birlikte bir ayin gerçekleştirdik. Bizim maneviyatımız için büyük bir önem taşımaktadır. 2 Bin yıl önce kiliselere verilen isimlerden dolayı bu günü kutluyoruz. Bayramların ve özel günlerin bizim ve insanları duyarlılığı ve barışı için önemsiyoruz. Bu güzel günler oldukça insanlarda tedirginlik, sıkıntı ve üzücü olaylar olmaz. Olumsuz havalar yerine olumlu şeyler olur. Bu güzel günde insanlarımıza, vatandaşlarımıza, ülkemize ve bütün dünya insanlarının barışı için dua ettik. Barışçıl ve hoşgörü ile yaşamalıyız” dedi.

Suriye İle İlişkilerin Düzelmesini Ve Krizin Sona Ermesi İçin Dua Ediyoruz 
Türkiye ve Suriye arasındaki Uçak krizini de değerlendiren Ürek şöyle konuştu:”Suriye’de yaşananlar bakacak olursak, ülkemizin bir sınır komşusu ve ülkesidir. Bu üzücü bir durumdur. Suriye’nin bu durumda olmasına üzülüyoruz. Bizlerde orada barışın hakim olmasından yanayız be bunu istiyoruz. Bizim açımızdan olumsuz bir havadır. Çünkü sadece bizim orada yaşayan Hıristiyan kardeşlerimiz değil aynı zamanda Müslüman kardeşlerimiz de zarar görüyor. Fakat barış daha iyidir ve barış her zaman olmalıdır. Biz bir değerlendirme de yapamıyoruz çünkü bunlar siyasi olaylardır. Biz din adamları olarak ancak dua ediyoruz. Bu sıcak gelişmeler parlamentolarda oturan vekiller ve temsilci hükümetlerimiz düzenleyecektir. Bizim işimiz değil ama gönül isterdi ki ne Suriye’de ne Irak’ta ne Mısır’da ne de Libya’da bir savaş olsun. Biz din adamları olarak savaşa karşıyız. Kötü ve gaddar bir olaydır.
sryhmlUçağımızın düşürülmesi olayı ise çok kötü bir olaydır. Neden ve nasıl düşürüldüğünü bilemiyoruz ancak iki ülkenin arasındaki ilişkileri bozacak kadar büyük bir durum olmamalıdır. Bir kazadır ve istenmeyen bir olaydır, keşke olmasaydı diyoruz. Ben uçak düştükten günler sonra haberim oldu ve iki ülke arasında böyle krizin olduğunu geç öğrendim ve umarım erkenden sorunlar çözülür. Aynı zamanda bu krizin oluşması nedeniyle din adamlarını da görevi ellerini ibadethanelerde açarak iki ülke için barışın ve huzurun tesis edilmesi için dua etmektir. Bizde bugün ayinde hepimiz bunun için dua ettik.” 

Yıllar Sonra Adıyaman’la Kucaklaşma
20-30 Yıl önce Adıyaman’dan Süryaniler, “Çok sevinçli ve mutluyuz. Bugün çok güzel şeyler oldu. Avrupa’da yaşıyoruz ve sırf bugünü görmek için geldik buralara. Çünkü doğduğumuz yerlerin özlemini hep çektik. Eski dostlarımızı ve arkadaşlarımızı gördük. Allah herkese bunları nasip etsin.” dediler. 
Avrupa’dan gelen Süryaniler yıllar sonra Adıyaman’da olmanın mutluluğunu eski dostlarını ve yaşadıkları görerek çıkarırken, Adıyamanlılar da uzun yıllar önce Adıyaman’dan ayrılan eski dostlarını görmekten duydukları memnuniyeti ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP