DOLAR 17,9565 0.06%
EURO 18,5242 -0.12%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430860-0,65%
Adıyaman
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tarihi Han Kaderine Terk Edildi

Tarihi Han Kaderine Terk Edildi

ABONE OL
28 Haziran 2012 13:26
Tarihi Han Kaderine Terk Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TUZ HAN (1)Bir dönemler birçok vatandaşın han olarak kullandığı Tarihi Tuz hanı bu günlerde çöplük olarak kullanılıyor.

Adıyaman şehir merkezinde bulunan tarihi Tuzhanı çöpten geçilmiyor.
Dönemin önemli ticaret merkezlerinden biri olan Tuzhanı yıllardır bölgenin çöp deposuna dönen görüntüsünden artık kurtulmak istiyor.-
Restorasyonu yılan hikayesine dönen tarihi Tuzhanı kimi duyarsız vatandaşlar nedeniyle olumsuz görüntülerden kurtulamıyor. 
“Vatandaşların bilinçsizce attığı çöpler, tarihi hanın tüm görüntüsünü olumsuz yönde etkiliyor”
“Birçok boş alan olmasına rağmen tarihi yapıların etrafına bırakılan çöplerin oluşturduğu çirkin görüntü, Tuzhanı’nı ziyaret eden insanları rahatsız ediyor” diyen vatandaşlar yetkilileri göreve davet ederek, “Çöplerini çöp kutularına dökmek yerine tarihi alanlara dökmeyi tercih eden kimi duyarsız vatandaşlar nedeniyle hanın etrafı adete çöp yığınından geçilmiyor. Vatandaşların bilinçsizce attığı çöpler, tarihi hanın tüm görüntüsünü olumsuz yönde etkiliyor. Tarihi Tuzhanı’nın bulunduğu bölgede çöp görüntüleri gözden kaçmazken, adeta şehir çöplüğünü andırıyor.Tarihi mekanları adeta rezil eden bu görüntüler kimi duyarlı vatandaşların da tepkisini çekiyor” diye konuştular.
TUZ HAN (2)“Hanın yıkılmadan gelecek nesillere aktarılabilmesi için yetkililerin tamir ve tadilat konusunda hassasiyetini bekliyoruz”
Tuzhanı’nın ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı yok olmayla karşı karşıya kaldığını söyleyen vatandaşlar, “Adıyaman’da tarihi eserler sahipsizliğe terk ediliyor. Adıyaman’ın en tarihini içinde barındıran tarihi Tuzhanı bakımsızlıktan yıkılıyor. Hatta hanın içerisinde birçok taş çatlamış ve yıkılmış. Duvarlarda oluşan derin çatlaklar ise hanın akıbetini pek de iyi göstermiyor. Hanın yıkılmadan gelecek nesillere aktarılabilmesi için yetkililerin tamir ve tadilat konusunda hassasiyetini bekliyoruz. Tarihin kırık ve dökük olarak yok olmaya mahkum edilmesi ise bizleri ayrı bir şekilde üzüyor. Osmanlı döneminde önemli konaklama ve dinlenme yerleri olan tarihi Tuzhanı bugünlerde adeta kaderine küsmüş. Vatandaşlar tarihi dokularının sahipsizlik sonucu yıkılmasından ve kaderine terk edilmesinden vicdanen rahatsızız. Bu şehri modern bir görünüme kavuşturdukların söyleyenlerin ecdat eserlerine de aynı duyarlılıkla sahip çıkmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandılar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP