DOLAR 17,9579 0.07%
EURO 18,5163 -0.13%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 429640-1,26%
Adıyaman
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tarımcı Özgür Açıkgöz;  “ Önce Analiz!”

Tarımcı Özgür Açıkgöz; “ Önce Analiz!”

ABONE OL
29 Haziran 2012 10:30
Tarımcı Özgür Açıkgöz;  “ Önce Analiz!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

anazlUYAR (3)Toprak Analiz laboratuarı Sorumlusu Özgür Açıkgöz, çiftçilerin gübre kullanmadan önce, topraklarını analiz ettirmelerini ve yapılan analizler sonucunda gübre kullanmalarını önerdi.

Analizin amacını “Topraklarda bulunan bitkiye yarayışlı besin maddesi miktarlarını bularak o topraklarda yetiştirilecek bitkilerin isteği olan gübre cins ve miktarlarını ortaya koymaktır” şeklinde açıklayan Açıkgöz önemli çiftçiye bilgiler verdi.
İlk olarak gübreleme amacıyla toprak örneği alınmasının önemine değinen Tarımcı Özgür Açıkgöz “ Bitki besin maddelerince fakirleşen topraklara uygun bir gübreleme yapılmadığında, üzerinde tarım yapılan toprakların verimlilikleri yıldan yıla azalış gösterir. En sonunda bu topraklar tamamen verim güçlerini yitirebilirler. Bu nedenledir ki, devamlı kültüre alınmış topraklarda, verim güçlerinin arttırılması veya hiç olmazsa aynı seviyede muhafazası için, kültür bitkileri ile ve diğer doğal faktörlerle topraktan uzaklaşan bitki besin maddelerinin yeniden toprağa verilmeleri gerekmektedir. Bu işlem sırasında gübreyi toprağa en uygun zamanda, en uygun miktarda ve bitkinin isteği olan cinsten atmak gereklidir. Uygun ve ekonomik bir gübreleme, ancak toprak laboratuarında yapılan analiz sonucuna dayanılarak yapılabilmektedir. Toprağa uygulanacak gübrenin cinsini, miktarını belirlemek için öncelikle o toprakta mevcut olan besin maddesi miktarını belirlemek gereklidir. Mevcut besin elementi belirlendikten sonra gübre tavsiyesi ona göre yapılmalıdır. Topraktaki miktarı bilmeden rastgele gübreleme yapmak çok yanlış bir uygulama şeklidir. Uygun gübre kullanımı için yapılması gerekli analizlerin doğru ve faydalı olmasının yolda usulüne uygun toprak örneklemesinden geçer.Topraktan bitkiler tarafından kaldırılan bitki besin maddelerine ilaveten, yağmur ve sulama suları ve erozyon ile topraktan uzaklaşan bitki besin maddelerinin gübreleme ile toprağa ilavesi için öncelikle toprak analizlerinin yapılması gereklidir. Eğer doğru bir gübreleme programı ile bu sağlanmazsa, kültür topraklarının yıldan yıla besin maddelerince fakirleşecekleri açıkça ortaya çıkar” dedi.
“Çiftçinin Kafasındaki Soru İşaretleri Giderilmeli”
Çiftçinin kafasında daima tarlasında yetiştirdiği ürün için hangi gübrenin, ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanacağı sorusunun var olduğunu belirten Açıkgöz, “Bu soruların cevabını başka başka yerlerden aramak yerine toprak analizlerine dayalı bir gübreleme programı uygulamak en doğru ve kestirme yoldur. Kârlı bir gübreleme ancak, bitkinin isteği olan gübre cins ve miktarını bilmek ve bu gübreleri en uygun zamanda ve şekilde toprağa uygulamakla yapılabilir. Burada önemli olan diğer bir hususta gübreye en az parayı vererek en fazla ürünün nasıl kaldırılacağını bilmektir. Bunun içinse toprak analizlerinin sonucu toprağımızdaki besin maddesi miktarını bilmemiz gerekir, yani toprak analizleri yaptırmalıyız. Gübreleme yapılmadan önce hangi gübreden, ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanılacağını öğrenmek gerekir. Belli bir tarla toprağı, bu amaçla kurulmuş laboratuarda kimyasal yollarla analiz edilerek içerisindeki bitki besin maddeleri miktarları bulunur ve böylece o toprakta yetiştirilecek bitkinin büyümesi ve iyi bir ürün vermesi için hangi besin maddelerinin eksik olduğu tespit edilerek verilmesi gerekli gübre miktarları belirlenir” dedi.
“Fazla Atılan Gübre Fazla Para Demektir!”
“Fazla atılan gübrenin çiftçinin cebine negatif şekilde yansıyacağını belirten Tarımcı Özgür Açıkgöz “Bitkinin ihtiyacından fazla gübrenin toprağa uygulanmasının gereği yoktur. Üretimden amaç birim alandan elde edilen kazancı artırmaktır. Uygulanan fazla gübre fazla ürün getirmeyeceği için sadece masrafı artırmaktadır. Bu durumda gider artarken gelir aynı kalmaktadır. Bu durumda birim alandan elde edilen kâr da azalmaktadır En kazançlı gübrelemeyi yapabilmek için öncelikle topraktaki besin maddesi miktarını bilmek gereklidir. İşte bunun için toprak analizi mutlaka yaptırılmalıdır.Değişik tarlalara ait topraklarda farklı miktarlarda bitki besin maddeleri bulunur. Toprak analizleri sayesinde topraklarda eksik olan ve dolayısı ile bitkilerin büyümesini engelleyen bitki besin maddelerinin hangileri olduğu anlaşılır. Böylece de çiftiçiye, gübre için sarf ettiği paradan en çok yarar sağlamak için yardım edilmiş olur. Toprak analizleri ile çiftçi yetiştireceği bitkinin iyi bir şekilde gelişebilmesi için gerekli olan bitki besin madeleri kombinasyonunu oluşturma şansına sahip olur. Bu yolla analiz sonuçlarına dayalı olmayan bir gübreleme programının sebep olabileceği yanlışlıkların önüne geçer” dedi.
“Hiç Bir Zaman Ne Kadar Çok Gübre O Kadar Çok Ürün Demek Değildir!”
Gübrenin verimle doğru orantılı olmadığının da altını çizen Açıkgöz, “ Toprağa gerektiğinden fazla verilen herhangi bir besin maddesi toprakta bitki besin maddeleri arasında ki dengeyi bozar. Bu ise toprakta fazlalığı meydana gelen bir besin maddesinin, diğer besinlerin bitki tarafından alınmasını engellemesi şeklinde olumsuz bir durumun ortaya çıkmasına sebep olur. örneğin her yıl gereken miktarın üzerinde uygulanan fosforlu gübreleme ile topraklarda fosfor birikimi meydana gelir. Bunun sonucu olarak, bitkiler tarafından demir, çinko gibi elementlerin alımı fazla fosfor varlığı nedeniyle engellenir ve demir, çinko gibi elementlerin toprakta var olmalarına rağmen eksiklik belirtileri ortaya çıkar. Bu durumda da demir veya çinko eksikliği nedeniyle verim düşüşleri yaşanır” dedi.
“Analiz Yaptıranlara Devlet Destek Vermekte”
Toprak analizi yaptıran köylü vatandaşlara devletin mazot, gübre ve tahlil desteği verdiğinin unutulmaması gerektiğini de belirten Açıkgöz “ Toprak analizi yaptıran çiftçimize devlet, 50 dönüm altı için 2,5 lira tahlil desteği. 50 dönüm üzerine ise mazot, gübre ve tahlil  desteği veriyor. Bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP