DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 426882-0,57%
Adıyaman
36°

AÇIK

04:05

İMSAK'A KALAN SÜRE

TBMM Başkanvekili Aydın’ın Gayretleri Sonuç Verdi

TBMM Başkanvekili Aydın’ın Gayretleri Sonuç Verdi

ABONE OL
17 Ekim 2017 23:43
TBMM Başkanvekili Aydın’ın Gayretleri Sonuç Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Adıyamanlı üreticilerin merakla beklediği tütün konusunda TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın öncülüğünde Vali Nurullah Naci Kalkancı, Adıyaman Milletvekilleri Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat Salih Fırat, Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlarla görüşerek üreticiyi sevindiren haberler vermişti. Görüşmeler sonrasında Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da açıklama yapması tütün üreticileri sevindirmiş akıllarda soru işareti bırakmamıştı. Tütün konusuna Başbakan Binali Yıldırım ise son noktayı koyarak üreticiyi rahatlatan açıklamayı yaptı. 

AYDINM

Adıyaman’da binlerce insanın ve Çelikhan gibi önemli bir ilçenin ekonomisinin lokomotifi olan tütünün, üreticileri mağdur etmeyecek bir şekilde yasal statüye kavuşturulmasını bekleyen çiftçilerin bekledikleri umutlu haber Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi.

“AHMET AYDIN ADIYAMAN TÜTÜNÜNÜ ANLATA ANLATA BİTİREMEDİ”

Partisinin TBMM Grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’dan övgü dolu sözler sarf ederken “Üretici üretmeye devam edecek. Rahat olsunlar, bir sıkıntı yok.” açıklamasını yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın Adıyaman tütünüyle ne kadar alakadar olduğunu “Adıyaman Tütünü var. Diğer tütünlerin rengi farklı Adıyaman tütünün rengi farklı. Ben bilmiyorum bu işi TBMM Başkanvekilimiz Ahmet Aydın biliyor. Anlata anlata bitiremiyor” sözleriyle kanıtlamış oldu.

Tütün ile ilgili sıkıntıyı anlatan Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Sıkıntı nerede var? Bu tütünleri alıp ticarileştirenler var. Bir yerde fabrikada sigara yapılıyor, bu da bir atölye kurmuş orada sigara yapıyor. Arasında 2-3 kat fiyat farkı oluşmuş, bir kaçak ticaret alanı oluşmuş. Dolayısıyla üretenler üretmeye devam edecek, orada bir sorunumuz yok ama bunu yasal olmayan yollarla, seri üretimle sigaraya dönüştürenlere yönelik de tedbirlerimizi alacağız”

“AMACIMIZ YASA DIŞI TİCARETE SON VERMEK”

Tütün konusunda önemli düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, bunun temel amacının yasa dışı tütün ticaretine son vermek olduğunu kaydetti.

Adıyaman ve o bölgedeki üreticilerin ürettiği tütünü kendi lehlerine daha elverişli koşullarda satmasına imkan verecek birtakım yasal düzenlemeleri getireceklerini belirten Ağbal, “O bölgede üretim yapan çiftçimiz kooperatifleşmek, ürettikleri tütünü kooperatifler eliyle piyasaya sunmak istiyor. Bu konuyu son derece olumlu değerlendiriyoruz. Onların önünü açacak bir düzenlemeyi de inşallah torba yasada önergeyle hayata geçireceğiz” dedi.

ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLMEYECEK

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise Başbakan Binali Yıldırım’ın son noktayı koydu ve sorunu çözdüğünü belirterek Adıyamanlı tütün üreticilerimiz kesinlikle mağdur edilmeyeceğinin altını çizdi.

TBMM’ye sunulan torba kanun tasarısında tütün üretimine ilişkin kimi kısıtlamaların olabileceğinin gündeme gelmesi ile AK Parti milletvekilleri olarak Sayın Başbakanımız, Sayın Maliye Bakanımız, Sayın İçişleri Bakanımız, Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız ve Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ile gerekli görüşmeler yapılmıştır. Sayın Başbakanımız ve görüştüğümüz Bakanlarımız, üreticileri mağdur etmeyecek bir düzenleme için geniş bir çalışma başlatmışlardır. Sayın Başbakanımız, AK Parti hükümetlerinin bu güne kadar çiftçiye destek konusunda ne kadar hassas olduğunun altını çizmişlerdir. Dün olduğu gibi bugün de çiftçimizin yine en büyük destekçisi olacaklarını ifade etmişlerdir. Adıyaman milletvekilleri olarak tütün üreticilerimizin yanında olduğumuzu ve onların mağdur olmaması için gerekli çabayı gösterdiğimizi ve bundan sonra da göstereceğimizin bilinmesini istiyoruz. Bizler sürecin takipçisiyiz.” İfadesini kullandı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP