DOLAR 17,9755 0.31%
EURO 18,2668 0.1%
ALTIN 1.021,990,02
BITCOIN 421043-1,91%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Tekel Çalışanları 78 Gün Neden Direndi?

Tekel Çalışanları 78 Gün Neden Direndi?

ABONE OL
22 Mart 2010 10:54
Tekel Çalışanları 78 Gün Neden Direndi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tekeldirenTekel Çalışanları 78 gün süren direnişleri konusunda demokrasi parkı önünde toplanarak bir basın açıklaması ile direniş sürecini anlattı.

Tek Gıda İş Sendikası tarafından düzenlenen eylemde Tek Gıda İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Miktat Yoldaş, basın açıklamasını okudu.

İnsanca ve onurluca yaşaya bilmek ve çocuklarımızın geleceği için, Kriz fırsatçılığı yapılarak emek ve haklarının gasp edilmemesi için işsizlik sigortası fonunun amacı dışında nida kullanılmaması için hükümete çağrıda bulundu.

Başkan Yoldaş açıklamasında şöyle konuştu; “Asgari ücretin insanca yasamaya yeterli bir seviyeye getirilmesi için çalışma hayatında çalışma sürelerinde ve ücretlerde insan onuruna yakışır düzenlemelerin yapılması için, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin, iş cinayetlerini de önleyecek şekilde yasal düzenlemelerin yapılması için, Hükümetin çalışma hayatıyla ilgili tüm konularda sendikaların görüş ve önerilerini dikkate alması ve bu doğrultuda etkin girişimde bulunması için, Uygulanacak ekonomik politikaların sermayeye kaynak aktarımı yerine emekçiler için istihdam üretecek yatırımların yapılması. Basta 4/C olmak üzere güvencesiz. Kuralsız, esnek tüm istihdam uygulamalarından vazgeçilmesi için, Özellestirrmelerden dolayı 4/C ye mahkûm olan ve bundan sonra yapılacak özleştirmelerden dolayı çalışanların 4/C ucubesiyle karsı karsıya kalmaması için, Çalışanların örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılması kamu çalışanlarına grevli toplu iş sözleşmeli sendika hakkinin güvence altına alınnmasi için, Günde 12-14 saat organize sanayi bölgelerindeki fabrikalarda çalışan milyonlarca emekçinin emeğinin sömürülmemesi için- Esnaf için, Köylü için, Öğrenci için. Kısaca tüm ezilmişlerin. Emekçilerin, Emeği sömürenlerin hakkı için mücadele etmiştir. 78 gün boyunca Ankara’da 9adirlarda sürdürdüğümüz ve ekmek mücadelemizi, direnişimizi Türkiye’nin her tarafında devam ettiriyoruz. İlimizde de bir dizi eylem ve etkinlikle, ayni mücadele azmi ve ruhu ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Sendikamızın almış olduğu karar doğrultusunda 1 Nisan’da Ankara’da yapilacak mitinge ve Dört Konfederasyonumuzun almış olduğu ortak karar gereğince 26 Mayıs’ta yapilacak olan Genel Greve hazırlıklarımız devam etmektedir” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP