DOLAR 17,9658 0.26%
EURO 18,2716 0.1%
ALTIN 1.018,43-0,33
BITCOIN 420545-1,75%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Tescili Anıt Ağacımız 2 Oldu

Tescili Anıt Ağacımız 2 Oldu

ABONE OL
12 Mart 2010 01:28
Tescili Anıt Ağacımız 2 Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tescilli (3)Adıyaman Müze Müdürü Fehmi Erarslan, Tut ilçesi meydanında bulunan ve ilçenin simgesi haline gelen çınar ağacının ve ulu caminin tescillendiğini bildirdi.  

Tut Belediyesi’nin talebi üzerine Adıyaman Müze Müdürlüğü tarafından tutulan raporun ardından, Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, çınar ağacının korunması gereken tabiat varlığı olarak tescillerken Osmanlı Dönemine ait Ulu Caminin de caminin yıkılarak yeni cami yapılması talebine uygun olmadığına karar vererek tescilledi.

Belediye tarafından meydanda yapılacak olan çalışmalar öncesinde çınar ağacının tescillenmesi için yaptığı müracaat üzerine Müze Müdürü Arkeolog Fehmi Eraslan, 600 yıllık olduğu tahmin edilen çınar ağacında incelemelerde bulunduklarını söyleyerek, Müze müdürlüğü tarafından Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna, çınar ağacının tescillenmesi için sunulan dosya karara bağlandı. Kurul tarafından tescillenen ikinci çınar ağacı oldu. Daha önceden Adıyaman-Çelikhan yolu üzerindeki Doğanlı Köyündeki 700 yıllık olduğu belirtilen çınar ağacı tescillenmişti. Kurul, ağacın tahmini yaşı, cinsi ve anıt ağaç olduğu için koruma altına alındığına dair bilgi veren tabelanın belediye tarafından hazırlanarak asılması, diğer tabelaların kaldırılmasına, ağacın gövdesine bitişen ve ağacı fiziksel olarak etkileyen taş ve beton kaplamaların en az 50 santimetre uzaklıkta olması ve korunması için gerekli tedbirlerin alınması kararını verdi.”dedi.

“ULU CAMİDE TESCİLLEDİ”

Erarslan, ayrıca Tut İlçesinde bulunan Ulu Caminin de tescillendiğini ifade ederek, “ Adıyaman ili Tut İlçesi Ayniye Mahallesi Fikret Otyam Meydanında bulunan Ulu Cami Tut belediyesinde yıkılarak yeniden inşa edilmesine ilişkin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze başvurmuşlardı. Yapılan incelemeler sonucunda caminin korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı özelliği göstermesinden dolayı yasa kapsamında tescillenmesine karar verildi. Caminin de yıkılarak yeni cami yapılması talebinin uygun olmadığına karar verildi.”dedi.

“MİTRAİUM TAPINAĞI TESCİLLİ OLDU”

Erarslan, “ Adıyaman İli Gölbaşı İlçesi Harmanlı Beldesinde bulunan mağarayla ilgilide Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun yaptığı incelemeler sonucunda çıkan raporda Mitraium Tapınağı olarak bilinen yerin tescillenmesine karar verdi. Arsemiadaki tapınakla benzerliğiyle dikkat çeken tapınak kısmen insan eliyle yapılmış.”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP