DOLAR 17,9657 0.27%
EURO 18,2634 0.08%
ALTIN 1.020,18-0,16
BITCOIN 420154-1,41%
Adıyaman
39°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Tıp Bayramı programında ‘hizmet’ atışması

Tıp Bayramı programında ‘hizmet’ atışması

ABONE OL
15 Mart 2010 12:34
Tıp Bayramı programında ‘hizmet’ atışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tipbayrm90114 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Adıyaman Tabip Odası öncülüğünde düzenlenen kutlama programı, Adıyaman Tabip Odası Başkanı Mehmet Gürlevik ile Sağlık İl Müdürü M. Emin Taş arasında sözlü atışmalara sahne oldu.

“Sağlık alanında son yıllarda yaşanan reformlar, yıllardır kaygılandığımız konularda bizleri haklı çıkardı” diyen Tabip Odası Başkanı Gürlevik’e, “Başkanın klişeleşmiş sözleri 1800’lü yıllarda kaldı. Ülkede ciddi bir sağlık yatırımı söz konusu” diyerek cevap veren Sağlık İl Müdürü Taş, sağlık alanındaki yatırımların son yıllarda Adıyaman’da da ciddi rakamlara ulaştığını ifade etti.

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Adıyaman Tabip Odası öncülüğünde Bozdoğan Otelde düzenlenen kutlama töreni; Sağlık İl Müdürü M. Emin Taş ile Tabip Odası Başkanı Mehmet Gürlevik’in sözlü atışmasına sahne oldu.

29 Mart yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’den Belediye Başkanı adayı olarak seçimlere giren ancak seçilemeyen ve daha sonra icra ettiği doktorluk mesleğini bir köyde sürdürmesi için resmi bir yazı alan Tabip Odası Başkanı Mehmet Gürlevik’in Tıp Bayramı kutlamalarında yaptığı siyasi açıklamaya cevap Sağlık İl Müdüründen geldi. Vali Ramazan Sodan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Sağlık İl Müdürü M. Emin Taş ve sağlık personelinin katıldığı toplantıda söz alan ve hükümeti, sağlık politikalarından dolayı eleştiren Gürlevik’e cevap veren Sağlık İl Müdürü M. Emin Taş, ülkedeki sağlık yatırımlarının ciddi boyutlara ulaştığını belirterek “Başkanın sözleri 1800’lü yıllarda kaldı” dedi.

Yönetim Kurlu Başkanı olarak son kez konuştuğunu söyleyerek sözlerine başlayan Gürlevik, “Yeni bir Tıp Bayramında birlikte olmanın gururunu ve sevincini yaşıyorum. Bu vesile ile öncelikle sevgili meslektaşlarımın ve sevgili ekip arkadaşı tüm sağlık personelimizin 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum. Bu yıl Yönetim Kurulu Başkanı olarak son kez sizlere seslenmenin heyecanını yaşıyorum. Yönetim kurulumuz son iki dönemde önemli işlere imza attı. Sağlık alanında her zaman üyelerimizin ekonomik ve özlük hakları ve çıkarlarına taraf olduğumuz gibi toplumun sağlığı ve halkçı bir sağlık politikası konusunda taraf olduk ve sesimizi gür perdeden çıkarmaya çalıştık. Bu süre zarfında odamızın teknik ve donanımsal tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Yaptığımız en önemli icraat odamızın şuan ikamet ettiği mülkiyetini odamıza kazandırmak oldu. Siz değerli üyelerimiz aidatları ve adlarını burada sayamayacağım birçok değerli üyemizin yaptığı yardımlarla odamızın tapusunu satın aldık. Odamızın mülkiyetinin alınmasında katkı sunan tüm meslektaşlarıma ve yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bizden sonra bu odaya yöneticilik yapacak değerli meslektaşlarımızı kira derdinden kurtarmanın mutluluğu tüm yorgunluğumuza değdi” dedi.

“183 yıl önceki talepleri yineliyoruz”

Hükümetin sağlıktaki yanlış politikalarına da değinen Gürlevik, “Sağlık alanında son yıllarda yaşanan reform çalışmaları yıllardır kaygılandığımız konularda bizi haklı çıkarmaya başladı. Öncelikle herkese ücretsiz sağlık, herkes istediği hastaneye gidebilecek, istediği doktora muayene olabilecek gibi vaatlerin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Artık reçete yazılan hasta bir katkı payı ödemek zorunda. Tamamen ücretsiz olan ve doğası gereği de ücretsiz olması gereken birinci basamak muayenelerinin şimdilik 2 lira olması artık sağlığın tamamen parası olanın yararlanacağı bir hizmet olması demektir. Şimdilik birinci basamakta 2 lira, ikinci basamakta 8 lira ve özel hastanelerde 15 lira olan katkı payları hastanelerin A B C D ve E gibi sınıflandırılmasıyla beraber katlanacaktır. Umarım zaman bizi yine haklı çıkarmaz. Bunu yıllar önce bu kürsülerde defalarca söyledik. Sağlıkta dönüşümün asıl mimarı Dünya Bankası ve İMF gibi uluslararası sermaye kuruluşlarıdır. Halkın sağlığı gittikçe tekelleşecek özel hastanelerin kaderine terk edilecektir. Bunu öngörmemek körlükten başka bir şey değildir. Oysa Türk Tabipler Birliği olarak her zaman söyledik ve bıkmadan söylemeye devam edeceğiz. Sağlık ihtiyacı olanın parasına göre alabileceği bir hizmet değil, lazım olduğunda ücretsiz yararlanacağı en doğal insan hakkıdır. Hekimler üzerinden ucuz politik şov ve yargısız infaz girişimlerine son verilmesini, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda başta Başbakan ve Sağlık Bakanı olmak üzere tüm yetkililerin hekimleri hedef yapan ve şiddete yönlendiren sorumsuz üslup ve açıklamalarından vazgeçmelerini istiyoruz. Bundan 183 yıl önce 14 Mart 1827’de II. Mahmut Topkapı Sarayı’nda Mektebi-Tıbbiyeye Şahaneyi: “…burada bakayı sıhhat-i beşeriyeye hizmeti azizesine muvazebet olunacağından bu mektebi, sair mekteplere tercih ve takdim eyledim, talep sizden, vermek bendendir” diyerek açmış. Bu ülkede onuruyla hizmet vermeye çalışan 110.000 hekim adına Türk Tabipleri Birliği olarak bizler; 14 Mart 1827’den 183 yıl sonra, 2010 yılının 14 Mart’ında sadece talep etmekte kalmıyor, haklı taleplerimizde ısrar ediyoruz. Ve “Padişah fermanıyla” verilmeyeceğini bildiğimiz bu taleplerimizi, mesleğimizden aldığımız güç, ekip arkadaşlarımızla olan dayanışmamız ve hizmet sunduğumuz halkın sağlık hakkı mücadelesiyle birlikte kazanılacağına dair inancımızı koruyoruz” şeklinde konuştu.

“Başkan’ın sözleri 1800’lü yılalrda kaldı”

Tabip Odası Başkanı Gürlevik’in konuşmasının ardından söz alan Sağlık İl müdürü M. Emin Taş, Başkan’ın konuşmalarına bir anlam veremediğini belirterek, “Klişeleşmiş bu sözler 1800’lü yıllarda kaldı” dedi.

Yıllardır Tabip Odaları tarafından lanse edildiği gibi sağlıkta gerileme yerine ilerleme olduğunu da sözlerine ekleyen Taş, Özellikle son yıllarda ülkemizde sağlığa ayrılan bütçe ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bunu ilimizde de görmek mümkün. Başkanın söylediklerine pek anlam veremiyorum” diye konuştu. Taş konuşmasının devamında, “Sağlık en temel insan hakkıdır. Bu hakkın layıkıyla verildiği toplumlarda insanlar; sağlıklı, mutlu ve geleceklerinden emin bir yaşam sürerler. Verilen sağlık hizmetlerinin vatandaş için bir lütuf, bu hizmeti verenler için ise bir külfet olmaktan çıkarılıp verilmesi gereken en temel insani hak ve görev olduğu bilinci son yıllarda büyük oranda ülkemizde yerleşmiş oldu. İnsan odaklı planlanan ve uygulanan sağlık hizmeti sonuçları itibarı ile kayda değer bir memnuniyetin varlığını ortaya koyuyor. Sağlık hizmeti bütün taraflarıyla değerlendirilip kurgulandığında daha etkin ve verimli olur. Bu hizmeti veren hizmeti alan ve bu hizmetin finansmanını sağlayan bütün tarafların kendi sorumluluklarını bilerek davranış sergilemeleri bu hizmetin daha kalıcı ve sürdürülebilir olmasını sağlar. İlimizde gerek koruyucu sağlık hizmetleri ve gerekse tedavi edici sağlık hizmetleri insan onuruna yakışır bir şekilde tesis edilmekte, acil sağlık hizmetleri kapsamında yerinde müdahale, vakalara zamanında ulaşma ve ilgili sağlık kuruluşuna nakil konusunda önemli gelişmeler sağlandı. Biz sağlık çalışanları insanlarımıza en kaliteli hizmeti sunmak istiyoruz. Zaman zaman karşılaştığımız olumsuz yaklaşımlar motivasyonumuzu etkilemekte ve verimliliğimizi azaltmaktadır. Bu konuda toplumsal duyarlılık bekliyoruz. Artık sağlık ‘birimlerimizde tavassut dönemi geride kalmış, herkese eşit, kaliteli ve verimli hizmet sunumu esas alınmıştır. Sağlık birimlerimizde yaşanan olumsuzlukların mahallinde çözüme kavuşturulması amacıyla Hasta Hakları Birimleri oluşturulmuş ve yapılan bütün başvurular değerlendirilip gereği yapılmaktadır. Temel ilkemiz mevcut koşullarda en iyi sağlık hizmetini üretebilmek, koşulları zorlayarak halkımızın sağlık bilincini geliştirmek olup sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir ortam oluşmasına katkı sunmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum” diye konuştu.

Son oalrak söz alan Vali Ramazan Sodan’da tüm sağlık çalışanlarının bayramını kutlayarak, yaptıkları işin öneminden bahsetti.

Konuşmaların ardından görevde 25. yılını dolduran Sağlık müdür Yardımcısı Mustafa Kutlu’ya ve Salih Fırat’a birer bilaket verildi. Ayrıca Elazığ depreminde görev alan sağlık çalışanlarına da teşekkür belgesitakdim edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP