DOLAR 17,9517 0.19%
EURO 18,3922 0.31%
ALTIN 1.017,840,04
BITCOIN 417008-2,25%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tokur “Promosyon Anlaşmasında Rezalet Yaşandı”

Tokur “Promosyon Anlaşmasında Rezalet Yaşandı”

ABONE OL
25 Temmuz 2017 23:34
Tokur “Promosyon Anlaşmasında Rezalet Yaşandı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur, toplu sözleşmelerde yıllarca yetkili olmalarına rağmen hiçbir kazanım elde edemeyenler, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunda yapılan promosyon anlaşmasında da bir rezalete imza atıldığını ileri sürdü.

Tokur “Promosyon Anlaşmasındaki Rezalet”

AW252454

Tokur yaptığı açıklamada, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli 275 Bin çalışan adına imzaladıkları promosyon anlaşmasında 5 yıllığına her yıl 475 TL ödenmesini kabul edildiğini kaydederek, Adıyaman Kamu Hastanelerinin bağlı çalışanların da 9. aydan itibaren bu sisteme dahil edileceğini ifade etti.

“Bu bir rezalettir” diyen Tokur konuşmasını şöyle sürdürdü; “Promosyon anlaşmasında kişi sayısı ne kadar artarsa çalışanın alacağı parada o ölçüde artmaktadır. Çünkü bankaya her ay yatacak maaşların toplamının büyümesi, işlem hacminin de büyümesi demektir. Bankalar daha çok kazanmak için daha çok promosyon vermeye razı olmaktadırlar. Rakamların yakın olması açısından dikkatinize sunuyoruz. Kayseri Erciyes Üniversitesinde yetkili Türk Eğitim-Sen ve Türk Sağlık-Sen şubeleri, promosyon anlaşmasında 3 yıllığına tek seferde ödenmek suretiyle 2 Bin 350 TL karşılığında anlaşma imzalanmıştır. Ege Üniversitesinde Türk Sağlık-Sen İzmir Üniversite şubemizde 3 yıllığına tek seferde peşin olarak kişi başına 2 bin 158 TL’lik bir promosyon anlaşması imzalamıştır. İstanbul Halk Sağlığı’nda Türk Sağlık-Sen İstanbul 3 yıllığına tek seferde 2 bin 510 TL’lik bir promosyon anlaşması imzalamışlardır. Şubelerimizin tek seferde 3 yıllığına aldığı promosyon parasını bunların 275 bin çalışan için 5 taksit halinde 5 yıllığına alması pazarlıktan ne anladıklarını ortaya koymaktadır.

5 yıllık anlaşma demek 3 yıllık anlaşmalar göz önüne alındığında iki promosyon dönemi demektir. Yani süre açısından da bir rezalete imza atmışlardır. İki promosyon dönemine bir dönemlik promosyon parası almışlardır. Bu tam anlamıyla bir hezeyandır. Ayrıca bu rezalete imza atanlar birde ‘Masadan çekildik,420 TL’yi 475 ‘e çıkarttık’ gibi söylemlerde bulunmaktadırlar. Sormak istiyoruz; Sizin pazarlık gücünüz bu mudur? Sadece yıllık 55 TL artmasına mı gücünüz yetmiştir. Bir yıllığına 55 TL için varınızı yoğunuzu ortaya koyacağınıza tek seferde ödenmesi için bastırsaydınız da bu para çalışanların bir işine yarasaydı. 5’e bölünerek kuşa çevrilen ve pula dönen bu para çalışanın hangi derdine derman olacaktır. Kısacası 275 bin sağlık çalışanının 5 yılı heba edilmiştir. Promosyon anlaşması tam bir fiyasko ile sonuçlanmıştır. Biz sadece bir örnek verdik ve zararı anlattık. Çalışanlar daha önce aldıkları promosyon paraları ile bu anlaşmanın şartlarını karşılaştırsınlar ne kadar zararda olduklarını daha iyi anlayacaklardır. Masada görüşerek sorunları çözüyoruz, onun için eylem yapmıyoruz diye sarı sendikacılıklarını bahanelerle örtmeye çalışanlar toplu sözleşmede olduğu gibi promosyon ihalesinde de felakete, rezalete neden olmuşlar ve çalışanın hakkını yine çarçur ederek ihanet etmişlerdir. Alanların değil salonların sendikacısı olduklarını göstermişlerdir. Maaş zammındaki ihanete maaş promosyonunda rezaleti de ekleyerek idareye çok iyi selam çakmışlardır. Makam odalarında çay içmeyi sendikacılık zannedenlerin gerçekleştirdiği ciddi pazarlık toplantısında da rezalet bir sonucun ortaya çıkması bunların kime hizmet ettiğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Nasıl pazarlık yapıp iş çözdükleri bir kez daha görülmüştür. Buradan sağlık çalışanlarına sesleniyoruz. Biz daha öncede ifade etmiştik. Kötüler kendilerine tahammül edildikçe azarlar. Siz bunlara üye olarak kalmaya ve tahammül etmeye devam ederseniz, maaş zammı ve promosyon parasında olduğu gibi daha çok zarar çekersiniz. Bunlara hadleriniz bildirmeniz lazım. Size yaptıklarına karşı tepki göstermeniz lazım. Bir dakika bile üye olarak kalmamanız lazım.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP