DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384786-0,63%
Adıyaman
37°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Trafik Haftasında Sadece Protokol Ve Öğrenciler Vardı

Trafik Haftasında Sadece Protokol Ve Öğrenciler Vardı

ABONE OL
6 Mayıs 2008 12:02
Trafik Haftasında Sadece Protokol Ve Öğrenciler Vardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

emniyettrafikKarayolu Uluslararası Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası etkinlerine Adıyaman’da yine halk katılımı olmadı.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı ve Jandarma Komutanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen trafik haftası kutlamaları törenle kutlandı.

 Mimar Sinan Kültür Parkında kortej yürüyüşü ile başlayan Karayolu Uluslararası Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası Valilik anıtı önünde düzenlenen tören ile sona erdi. Yürüyüş esnasında Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, vatandaşları selamladı.

            Yürüyüşe katılan öğrenciler ellerindeki pankartlarla vatandaşları trafik kurallarına karşı uyararak, trafikteki yanlışlıkların nelere mal olacağını belirttiler.  

Kutlamalara Adıyaman Valisi Halil Işık, Jandarma Alay Komutanı Albay Dursun Ertuğrul, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ve daire müdürleri ile birlikte öğrenciler katıldı.

 Burada konuşma yapan Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ise, trafik kazalarının dünyanın en önemli problemlerinde birisi olduğunu söyleyerek,” Dünya Sağlık Örgütünce yapılan bir araştırmada dünyadaki ölümler arasında trafik kazalarında meydana gelen ölümlerin ilk sıralarda yer aldığı açıklanmaktadır. Ülkemizde de trafik kazalarında binlerce vatandaşımız ölmekte, sakat kalmakta ve trilyonlarca maddi hasar meydana gelmektedir. İnsanoğlunun icat ettiği vasıtaların yine insanların ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alması oldukça trajiktir. Gelişen teknoloji ile ulaşım vasıtalarındaki her yenilik bu vasıtaları daha fazla hızlandırıp daha tehlikeli hale getirmektedir. Hayatımızın her alanını kolaylaştıran teknoloji, ulaşım alanına geldiğinde hayatımızı tehdit eden bir tehlike haline gelmektedir. Ancak can güvenliğimizi tehlikeye sokan teknolojinin kendisi değil, bu vasıtaların bilinçsiz kullanılması ve trafik kurallarına uyulmasıdır. “ dedi.

Trafik savaşına dur demenin zamanı geldi diyen Sağlam,” Birçok doğal afetten ve savaştan daha çok insanımızı kaybettiğimiz trafik savaşına dur demenin zamanı çoktan gelmiştir. İşte trafik haftasının düzenlenmesindeki amaçta budur. İnsanımızın trafik konusundaki duyarlılığını arttırmak ve trafik kazalarında hayatlarını, sevdiklerini, çocuklarını kaybetmelerini önlemektir. İl genelindeki kazalar incelendiği önemli bir bölümünün sürücü ve yaya kusurlarından kaynaklandığı görülmektedir. Her ne kadar alt yapıdan kaynaklanan sorunlardan bahsetmek mümkün olsa da meydana gelen kazaların insan faktöründen kaynaklandığı inkâr edilemez bir gerçektir. Trafik kazalarının önlenmesinde toplumun her kesimindeki insanlarımıza çok basit, bir o kadar önemli sorumluluklar düşmektedir. Trafik kurallarına uyulmasında toplumda oluşturulması gereken bilinç aynı zamanda insanımızın hayatını da kurtaracaktır. “ diye konuştu.

Son 20 yılda Adıyaman nüfusu kadar insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Sağlam şöyle devam etti;

“Trafik birimlerimiz eğitimden alt yapıya, ilk ve acil yardımlarından denetime kadar uzanan hizmetler zincirinde, sadece bir halkaya oluşturmaktadır. Trafik görevlilerimiz bu sorunu ülkemizin gündeminden çıkartmak için görevlerini gayretle yerine getirmeye kararlıdır. Mücadelenin başarıya ulaşması, ancak her bir vatandaşımızın aynı kararlığı göstermesi ile mümkün olacaktır. 2008 yılı itibarıyla tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde trafik güvenliği kapsamında eğitimler, denetimler ve trafik bilincinin oluşturulması amacıyla tüm diğer kurumların katılımıyla faaliyetler devam etmektedir. 2007 ile 2008 yılının ilk üç ayı karşılaştırıldığında, ilimizde trafik kazalarında yüzde 5’lik bir düşüş yaşanmış olsa da daha istenen seviyeye ulaşılamamıştır. Özellikle eğitim ve denetimlerin yoğun bir şekilde devam ettiği ilk üç ay içerisinde ilimiz genelinde 7782 yaya ve sürücüye trafik eğitimi verilmiştir. 2008 yılı sonu itibarıyla toplam 30 bin kişiye eğitim verilmesi ve ilimizde bulunan 55 bin kayıtlı aracın en az 3’er defa denetlenmesi hedefi ile trafik kazalarının en alt seviyeye düşürülmesi ve hiçbir vatandaşımızın hayatını kaybetmemesi amacına yönelik çalışmalarımız sistemli olarak devam etmektedir.”

 

 

 

 

Öte yandan, Trafik Tescil Müdürlüğünde görevde bulunan ve üstün hizmet anlayışı ile çalışan trafik polislerine taktir belgeleri verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP