DOLAR 17,9262 0.13%
EURO 18,3450 0.15%
ALTIN 1.033,22-0,02
BITCOIN 410358-4,14%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TÜMŞAD Şube Başkanı Erdengi’den Hükümete Sert Tepki:

TÜMŞAD Şube Başkanı Erdengi’den Hükümete Sert Tepki:

ABONE OL
22 Ekim 2013 12:16
TÜMŞAD Şube Başkanı Erdengi’den Hükümete Sert Tepki:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sehler45125202“Bu paket ile PKK’lılar milletvekili bile olur”

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği (TÜMŞAD) Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan ‘Demokratikleşme Paketi’ndeki bir ayrıntının çok tartışılacağını iddia ederek, hükümeti sert bir dille eleştirdi.

“Seçim sistemi ve siyasi partilerle ilgili düşünülen düzenlemeler arasında partilere üyelik serbestliği de var” diyen Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği (TÜMŞAD) Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, Erdoğan, “Siyasi Partiler Kanunu’nun 11’inci maddesinde yapacağımız değişiklikle, siyasi partilere üye olmayı daraltan, kısıtlayan bazı engelleri ortadan kaldırıyoruz” dedi.

TÜMŞAD Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, sözlerine şöyle başladı; “Başbakan Erdoğan’ın bugün açıkladığı “demokratikleşme paketinde” bir ayrıntı çok tartışılacağa benziyor. Seçim sistemi ve siyasi partilerle ilgili düşünülen düzenlemeler arasında partilere üyelik serbestliği de var. Siyasi partilere üyelikte engelleri kaldırdıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Siyasi Partiler Kanunu’nun 11’inci maddesinde yapacağımız değişiklikle, siyasi partilere üye olmayı daraltan, kısıtlayan bazı engelleri ortadan kaldırıyoruz. Seçim Kanunu hükümlerine göre, oy verme hakkına sahip olan herkesin, siyasi partilere de üye olabilmesinin önünü açıyoruz. Bu amaçla, 11’inci maddenin b bendindeki 6 kısıtlayıcı engeli ortadan kaldırıyoruz.”

“Öcalan dahil tüm teröristlere meclis yolu açılıyor”

“Peki kimlere parti üyeliği imkanı geliyor?” diyerek tepkisini dile getiren Başkan Hacı Erdengi, şöyle dedi; “İşte Erdoğan’ın bahsettiği Siyasi Partiler Kanunu’nun 11’inci maddenin b bendinde yer alan 6 engel şu şekildi;“Kamu hizmetlerinden yasaklılar. Basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkûm olanlar. Taksirli suçlar hariç beş yıl ağır hapis veya beş yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkûm olanlar. Türk Ceza Kanununun İkinci Kitabının birinci babında yazılı suçlardan veya bu suçların işlenmesini aleni olarak tahrik etme suçundan mahkum olanlar. Terör eyleminden mahkûm olanlar. Siyasi partilere üye olamazlar ve üye kaydedilemezler. Yükseköğretim elemanları, yasaklamanın dışındadır. Bunlar hakkında Yükseköğretim Kanunu uygulanır. “Eğer paket uygulamaya geçerse “Abdullah Öcalan dahil tüm teröristlere meclis yolu açılıyor” demektir.”

 

“Malul sayılmayan gaziler kendilerine uzatılacak eli beklemekte”

Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri ile ilgili son yapılan yasa çalışmalara değinen Başkan Hacı Erdengi; “Bu çalışmalar sorunları kısmen çözümlese bile halen bekleyen ve önem arz eden talep ve sorunlar bulunmaktadır. Özellikle terör Gazileri, Muharip Gaziler ve Malul sayılmayan Gaziler 6353 ve 6495 sayılı yasa çalışmalarında taleplerin gerçekleşmemesi nedeni ile büyük bir hayal kırıklığı yaşamışlardır. Son 1,5 yıl içerisinde Meclis tarafından onaylanarak kabul edilen 6353 sayılı yasa ile 6495 sayılı yasalarla Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri ile ilgili olarak çok ciddi ve olumlu düzenlemeler yapılmış ve birçok mağduriyet giderilmiştir. Ancak bu yasa çalışmalarında maalesef terör Gazileri ile Muharip Gazilerin talepleri yer almamıştır. Bunun yanında başkasının yardımı ve desteği olmaksızın yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olanlar dışında yer alan ordu vazife malulleri, halen ortez, protez ve her türlü iyileştirici araç ve gereçten katılım payı muafiyetinden yararlanamamaktadırlar. Malul sayılmayan gaziler mağdur bir şekilde kendilerine el uzatılmasını beklemektedir. Şehit yetimlerinin iş hakkında mağduriyetleri kısmen çözümlense bile feragat hakkının şartsız verilmemesi nedeni ile halen mağdur olan kardeşlerimiz bulunmaktadır. Burada sorunların temelden çözümlenebilmesi ve hakkaniyet gereği, 3. Bir yasa çalışması ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığınca aşağıda belirtilen taleplerin gerçekleşmesi için çalışma yapılacağına gönülden inanıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Ücretsiz seyahat hakkında 25 yaş sınırının kaldırılması

Hacı Erdengi,  yasa çalışmasıyla düzenlenmesi gereken talepleri şöyle sıraladı; “Bütün Şehit yetimlerine ve Gazi çocuklarına iş hakkı verilmesi,  devlet övünç madalyası verilenlere madalya maaşı bağlanması, sakatlık derecesine bakılmaksızın 3 bin 600 prim günü doldurulduğunda 15 yılda emeklilik hakkı, 3713 s.k. kapsamında bulunan Malul Gazilere 2. iş hakkının verilmesi. er gaziler ile ordu vazife Malullerine “Sözleşmeli er” emsali aylık bağlanması. Rütbeli Harp ve Vazife Malullerine de emsal maaş bağlanması, malul sayılmayan gazilere gazi ibareli serbest seyahat kartı verilmesi ile aylık bağlanması. Vazife Malullerinin ortez, protez ve her türlü iyileştirici araç ve gereçte katılım payı muafiyeti ile 5434/45 kapsamında olan rütbeli Ordu Vazife Malulleri ile Polis Vazife Malullerinin memur olarak çalışabilmelerinin önünün açılması. Sakatlık derecesine bakılmaksızın tüm gazilere ve şehit yakınlarına ÖTV’siz araç alabilme hakkının tanınması. Öğrenim ve tütün ikramiyesi tutarlarının arttırılması.  Bedelli askerlikten elde edilen gelirden tüm şehit aileleri, gaziler ile harp ve vazife malullerine nakdi ödeme yapılması. Kıbrıs ve Kore Gazilerinin maaşlarında iyileştirme yapılması ve ücretsiz seyahat hakkında 25 yaş sınırının kaldırılması. Memur ve İşçi olarak çalışan Şehit aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malullerin kendileri, eş ve çocuklarının tayinlerinde kolaylık sağlayan düzenleme yapılması. Şehit yetimleri ile Gazi çocuklarına Üniversiteye girişlerinde kontenjan ya da ek puan sağlanması. Görev Şehidi yetimleri ile Gazi çocuklarına da 1111 sayılı askerlik kanununda değişiklik yapılmak sureti ile askerlik muafiyeti getirilmelidir. Şeref aylıklarındaki farklılıkların giderilerek tüm Muharip Gazilere aynı miktarda şeref aylığı ödenmelidir. Yaşı 60 ve 80 arasında olan az sayıda bazı Muharip Gazilerimiz başını sokacak bir eve sahip değildir. Bu itibar ile TOKİ’den faizsiz konut kredisi hakkının yaşı 60’ı geçen ve evi olmayan Muharip Gaziler için tanınması önem arz etmekte olup, bu kriterlere uyan oldukça az sayıda Muharip Gazimiz bulunmaktadır. Muharip Gazi çocuklarına da iş hakkı tanınmalıdır. İşsiz ve işe ihtiyacı olan Muharip Gazi çocuklarının sayısı da fazla değildir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP